• MŚ 2022

Co za horror! Polscy siatkarze przegrywali już 0:2

Siatkarze reprezentacji Polski w meczu z reprezentacją Bułgarii pokazali charakter i olbrzymie serce do walki. Przegrywając 0:2, podopieczni Daniela Plińskiego odwrócili losy meczu i awansowali do półfinału MŚ U-21!

Jacek Pawłowski
siatkarze reprezentacji Polski U21 Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: siatkarze reprezentacji Polski U21
Wtorkowe starcie reprezentacji Polski i Bułgarii dla obu ekip miało olbrzymie znaczenie. Biało-Czerwoni, w przypadku wygranej, zapewniliby sobie prawo gry o medale. Gospodarze, którzy w pierwszej fazie turnieju ulegli naszej ekipie 1:3, musieli zwyciężyć, aby pozostać w grze o półfinał.

Pierwsza połowa meczu to dramat w wykonaniu naszych zawodników. Bułgarzy przejęli kontrolę i dzięki doskonałej grze Aleksandara Nikołowa oraz blokom Denisa Karyagina, rozstrzygnęli na swoją korzyść inauguracyjną odsłonę. Druga również padła łupem gospodarzy, wśród których dodatkowo rozkręcili się Samuil Valchinow i Nikolaj Zacharijew.

Po dwóch partiach nic nie wskazywało na to, że losy spotkania uda się odwrócić. Tym bardziej że w inauguracyjnej partii boisko, z powodu kontuzji, musiał opuścić kapitan i jeden z liderów reprezentacji Polski - Michał Gierżot. Przyjmujący Biało-Czerwonych, przy wyniku 7:9 doznał kontuzji stawu skokowego i z grymasem bólu na twarzy bezpowrotnie opuścił parkiet.

Gracze Daniela Plińskiego od trzeciej partii przeszli jednak prawdziwą metamorfozę. Kapitalnie prezentowali się Antoni Kwasigroch i Dawid Dulski, którzy byli nie do zatrzymania w ataku dla zawodników znad Morza Czarnego. Jak się później okazało, drugi z naszych graczy prawdziwy koncert dał kilkanaście minut później, praktycznie w pojedynkę rozbijając rywali i doprowadzając do tie-breaka.

W decydującej odsłonie Bułgarzy przez długi czas ponownie kontrolowali grę. Polacy decydujące natarcie przypuścili od stanu 8:10. Zagrywki Dawida Pawluna pozwoliły najpierw odrobić straty, a później przejąć inicjatywę. To wytrąciło z równowagi gospodarzy, którzy zaczęli popełniać błędy i ostatecznie przegrali 12:15, żegnając się z marzeniami o medalu.

Po ostatniej akcji pod siatką doszło jeszcze do małego spięcia z udziałem przegranej ekipy, która nie potrafiła pogodzić się z końcowym wynikiem. Błyskawiczna i zdecydowana interwencja szkoleniowca reprezentacji Polski, Daniela Plińskiego, uspokoiła jednak nastroje w obu zespołach.

- To niesamowite uczucie! Byliśmy dwa sety do tyłu, ale udało nam się odrobić stratę i wygrać. Od teraz mamy tylko jeden cel - złoto! - powiedział tuż po wygranym spotkaniu Dawid Dulski.

Polska - Bułgaria 3:2 (21:25, 23:25, 25:22, 25:22, 15:12)