Raw Air w Vikersund: Andreas Stjernen najlepszy w serii próbnej, Kamil Stoch 3.

Andreas Stjernen skoczył najdalej i zdobył najwięcej punktów w serii próbnej przed ostatnim konkursem turnieju Raw Air 2018 w Vikersund. Trzecie miejsce zajął Kamil Stoch.

Piotr Ziemka
Andreas Stjernen Getty Images / Stanko Gruden / Na zdjęciu: Andreas Stjernen
Serię próbną rozpoczęto z dwunastej belki. Skoczkowie startowali w kolejności odwrotnej do zajmowanych pozycji w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w lotach narciarskich. Dlatego jako ostatni tym razem nie wystąpił Kamil Stoch, ale triumfator jedynego dotychczasowego konkursu PŚ 2017/2018 rozegranego na skoczni do lotów - Andreas Stjernen.

Jako piętnasty zaprezentował się Dawid Kubacki. 28-letni Polak wylądował na 229. metrze i po swoim skoku zajmował drugą lokatę. Przed triumfatorem Letniej Grand Prix plasował się z dorobkiem o cztery dziesiąte punktu większym Richard Freitag. Po występie Kubackiego obniżono rozbieg o jeden stopień.

Niemca zmienił na prowadzeniu Halvor Egner Granerud. Reprezentant gospodarzy wylądował na 231. metrze i ustanowił rekord życiowy. Poprzednia najlepsza odległość w jego karierze wynosiła 220 metrów.

Natomiast Graneruda jako pierwszy wyprzedził Kamil Stoch. Lider klasyfikacji generalnej turnieju Raw Air uzyskał 233 metry i został liderem ze zdobyczą 160,7 punktu. Ostatecznie trzykrotny mistrz olimpijski zajął trzecią lokatę.

Najdalej poszybował Stjernen. Zwycięzca konkursu PŚ rozegranego 13 stycznia na mamuciej skoczni Kulm wylądował na 236. metrze i triumfował z dorobkiem 171,9 punktu. Drugi wynik miał Robert Johansson.

Stjernenowi dodano za wiatr 1,4 punktu, a Johanssonowi 5,4. Z kolei Stochowi odjęto 6,2 punktu.

Początek konkursu zaplanowano na 16:30.