Novak Djoković wygrał mecz z podtekstem. 4,5-godzinny bój Carlosa Alcaraza

W II rundzie wielkoszlemowego Roland Garros 2022 Novak Djoković bez straty seta pokonał Alexa Molcana, podopiecznego swojego byłego trenera. Carlos Alcaraz obronił meczbola i wygrał czteroipółgodzinny bój z Albertem Ramosem.

Marcin Motyka
Novak Djoković PAP/EPA / CHRISTOPHE PETIT TESSON / Na zdjęciu: Novak Djoković
Dla Novaka Djokovicia był to mecz z podtekstem. W II rundzie Roland Garros 2022 Serb zmierzył się z Alexem Molcanem, nowym podopiecznym jego byłego trenera, Mariana Vajdy. Pod względem taktycznym Słowak był więc perfekcyjnie przygotowany do gry, ale na nic to mu się zdało. Lider rankingu ATP pokazał swoją klasę i zwyciężył 6:2, 6:3, 7:6(4).

Po ostatniej piłce najwyżej rozstawiony Djoković przyznał, że nie był to dla niego zwyczajny mecz. - Mam dużo szacunku do Alexa, który jest specjalistą od gry na mączce. Mam nadzieję, że to był pierwszy i ostatni raz, kiedy zagrałem z rywalem trenowanym przez Mariana Vajdę - powiedział, cytowany przez rolandgarros.com.

Broniący tytułu Djoković w ciągu dwóch godzin i 16 minut rywalizacji zapisał na swoim koncie dziesięć asów, cztery przełamania i 40 zagrań kończących. W III rundzie Serb zmierzy się z Aljazem Bedene. Słoweniec w czterech partiach wyeliminował Pablo Cuevasa.

Inny z faworytów imprezy, Carlos Alcaraz, awansował do 1/16 finału po niesamowitym boju. 19-letni Hiszpan w dziesiątym gemie czwartego seta obronił piłkę meczową i po trwającym cztery godziny i 34 minuty zażartym pojedynku pokonał 6:1, 6:7(7), 5:7, 7:6(2), 6:4 starszego od siebie o 15 lat rodaka, Alberta Ramosa.

Pojedynek miał wiele zwrotów sytuacji. Alcaraz starał się dominować na korcie i był agresywny (posłał 74 uderzenia wygrywające), lecz popełniał też wiele błędów (74 pomyłki własne). Ostatecznie jednak zdołał uchronić się przed porażką, bo w trzecim i czwartym secie odrabiał stratę przełamania.

Rozstawiony z numerem 18. Grigor Dimitrow oddał tylko siedem gemów Bornie Coriciowi. Kolejnym rywalem Bułgara będzie Diego Schwartzman, turniejowa "15". Argentyńczyk po prawie czterogodzinnej batalii wygrał 2:6, 6:7(3), 6:2, 6:2, 6:2 z Jaume Munarem.

Oznaczony numerem trzecim Alexander Zverev, który w środę wyszedł ze stanu 0-2 w setach i obronił meczbola, w 1/16 finału zmierzy się z Brandonem Nakashimą. Amerykanin bez straty partii okazał się lepszy od Tallona Griekspoora.

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 43,6 mln euro
środa, 25 maja

II runda gry pojedynczej:

Novak Djoković (Serbia, 1) - Alex Molcan (Słowacja) 6:2, 6:3, 7:6(4)
Carlos Alcaraz (Hiszpania, 6) - Albert Ramos (Hiszpania) 6:1, 6:7(7), 5:7, 7:6(2), 6:4
Diego Schwartzman (Argentyna, 15) - Jaume Munar (Hiszpania) 2:6, 6:7(3), 6:2, 6:2, 6:2
Grigor Dimitrow (Bułgaria, 18) - Borna Corić (Chorwacja) 6:0, 6:4, 6:3
Brandon Nakashima (USA) - Tallon Griekspoor (Holandia) 7:6(6), 6:4, 6:2
Aljaz Bedene (Słowenia) - Pablo Cuevas (Urugwaj) 4:6, 6:4, 7:6(5), 6:4