W akcji Iga Świątek i Aryna Sabalenka. Sprawdź program 6. dnia WTA Finals

W piątek powinniśmy poznać ostateczne rozstrzygnięcia w fazie grupowej WTA Finals 2023. Jeśli pozwoli na to pogoda, to odbędzie się aż sześć meczów. Wśród nich jest pojedynek Igi Świątek z Ons Jabeur.

Rafał Smoliński
Iga Świątek Getty Images / Robert Prange / Na zdjęciu: Iga Świątek
Pogoda w Cancun nie rozpieszcza uczestniczki WTA Finals 2023 oraz organizatorów. W czwartek nie zdołano dokończyć rywalizacji w grupie A. Z powodu opadów deszczu Aryna Sabalenka i Jelena Rybakina zeszły z kortu przy stanie 6:2, 3:5 dla Białorusinki. Spotkanie to rozstrzygnie, która z nich awansuje do półfinału. Organizatorzy zaplanowali jego wznowienie na piątek po godz. 21:00 naszego czasu.

Polscy kibice będą musieli poczekać na spotkanie Igi Świątek z Ons Jabeur. Jeśli nie wtrąci się aura, to tenisistki będą mogły wyjść na kort po północy naszego czasu. Polka jest bardzo blisko zapewnienia sobie awansu do fazy pucharowej. Tylko katastrofa może jej odebrać półfinał (więcej tutaj).

Świątek będzie chciała odnieść trzecie zwycięstwo i zakończyć zmagania w grupie B jako niepokonana. Dla Jabeur będzie to mecz o wszystko. Tunezyjka potrzebuje wygranej i to najlepiej w dwóch setach. Do tego będzie musiała czekać na rezultat wcześniejszego pojedynku.

A po godz. 22:00 na kort mają wyjść Coco Gauff i Marketa Vondrousova. Amerykanka ma na koncie jedno zwycięstwo i jedną porażkę. Jeśli zwycięży Czeszkę, a Świątek pokona Jabeur, to Polka pewnie wygra zmagania w grupie B, a druga pozycja przypadnie Gauff. W przypadku porażki los mistrzyni US Open 2023 będzie w rękach Polki i Tunezyjki.

Cień szansy na awans do półfinału ma jeszcze Vondrousova. Czeszka musi jednak wysoko pokonać Gauff w dwóch setach, a następnie liczyć na zdecydowane zwycięstwo Świątek nad Jabeur. Wówczas trzy tenisistki będą miały po jednej wygranej i dwóch porażkach, a o drugiej lokacie zadecyduje procent wygranych gemów.

Scenariusze w Grupie B (Chetumal) na trzecią serię gier:

Świątek w dwóch setach Świątek w trzech setach Jabeur w dwóch setach Jabeur w trzech setach
Gauff w dwóch setach 1) Świątek 2) Gauff 1) Świątek 2) Gauff 1) % gemów 2) % gemów 1) Świątek 2) Gauff
Gauff w trzech setach 1) Świątek 2) Gauff 1) Świątek 2) Gauff 1) Jabeur 2) Świątek 1) Świątek 2) Gauff
Vondrousova w dwóch setach 1) Świątek 2) % gemów 1) Świątek 2) Jabeur 1) Jabeur 2) Świątek 1) Jabeur 2) Świątek
Vondrousova w trzech setach 1) Świątek 2) Gauff 1) Świątek 2) Gauff 1) Jabeur 2) Świątek 1) Jabeur 2) Świątek

Na piątek organizatorzy zaplanowali również trzy mecze z turnieju debla. W grupie A pewne gry w półfinale są już Kanadyjka Gabriela Dabrowski i Nowozelandka Erin Routliffe, które spotkają się z Barborą Krejcikovą i Kateriną Siniakovą. Czeszki muszą wygrać ten mecz. Nie można wykluczyć również scenariusza, że o ostatecznej kolejności w grupie rozstrzygnie dopiero ostatnie spotkanie, w którym Coco Gauff i Jessica Pegula zagrają z Laurą Siegemund i Wierą Zwonariową. Amerykanki (bilans 0-2) oraz Niemka i Rosjanka (bilans 1-1) również liczą się w grze o półfinał.

W piątek ma się odbyć również jeden mecz z grupy B turnieju debla. Z kompletem zwycięstw do półfinału awansowały już Australijka Storm Hunter i Belgijka Elise Mertens. Szansę dołączyć do nich mają Nicole Melichar-Martinez i Ellen Perez. Amerykanka i Australijka muszą pokonać amerykańsko-holenderską parę Desirae Krawczyk i Demi Schuurs, która w Cancun nie zdobyła jeszcze seta. Na wynik tego spotkania czekają także Japonki Shuko Aoyama i Ena Shibahara, które muszą trzymać kciuki za Krawczyk i Schuurs.

Transmisje z WTA Finals 2023 można oglądać w Canal+ Sport oraz serwisie internetowym Canal Plus Online. Relacja tekstowa na żywo z meczu Świątek - Jabeur na portalu WP SportoweFakty.