Australian Open: Radek Stepanek i Daniel Evans wśród szczęśliwej "17" z eliminacji

W sobotę zakończono rywalizację w turnieju kwalifikacyjnym gry pojedynczej mężczyzn wielkoszlemowego Australian Open 2016. Awans do drabinki głównej uzyskało łącznie 17 tenisistów.

Kacper Kowalczyk

Zwykle w grze pojedynczej mężczyzn promocję do turnieju głównego uzyskuje 16 najlepszych z ostatniej rundy eliminacji, ale już po ich rozpoczęciu z zawodów wycofał się Yen-Hsun Lu, zwalniając jedno miejsce w drabince szczęśliwemu przegranemu. Okazał się nim Bjorn Fratangelo, który w sobotę przegrał w trzech setach z Danielem Evansem.

Dla Brytyjczyka, który z powodu problemów ze zdrowiem na początku zeszłego sezonu wypadł z czołowej "700" rankingu ATP, będzie to pierwszy występ w turnieju głównym Wielkiego Szlema od Wimbledonu 2014, a drugi wywalczony występem w kwalifikacjach. Poprzednio udało mu się to przed trzema laty w US Open, kiedy był jedną z rewelacji całych zawodów, dochodząc do III rundy.

Bez większych problemów promocję wywalczył Radek Stepanek, który podobnie jak Evans próbuje odbudować dawną pozycję w rankingu. W decydującej fazie pokonał rozstawionego z "24" Alejandro Gonzaleza.

Efektowny powrót w meczu przeciwko Ołeksandrowi Niedowiesowi zaliczył Ryan Harrison. Kazach sięgnął po zwycięstwo w I secie, w drugiej odsłonie Amerykanin przegrywał już 2:5. Udało mu się jednak przełamać serwis rywala i wyrównać stan pojedynku, broniąc po drodze piłki meczowej. Kolejne trzy meczbole 23-latek z Luizjany obronił w tie-breaku, a decydujący set był tylko formalnością.

Wewnątrzfrancuski pojedynek padł łupem Pierre'a-Huguesa Herberta, który po ponad dwóch godzinach walki pokonał Edouarda Rogera-Vasselina. Do swojego brata w głównej drabince nie dołączy Mischa Zverev. Urodzony w Moskwie Niemiec przegrał z 18-letni Taylorem Fritzem.

Ostatni dzień kwalifikacji okazał się bardzo szczęśliwy dla reprezentantów Argentyny. Zarówno Renzo Olivo, jak i Marco Trungelliti uzyskali awans do turnieju głównego, gdzie dołączyli do czterech swoich rodaków. Ich rywalami w I rundzie będą odpowiednio Jiří Veselý i Jozef Kovalik, który również wywalczył promocję w eliminacjach.

Tatsuma Ito (Japonia, 13) - Adrián Menéndez-Maceiras (Hiszpania) 6:4, 1:6, 6:4
Ryan Harrison (USA, 19) - Ołeksandr Niedowiesow (Kazachstan) 6:7(8), 7:6(6), 6:3
Mirza Basić (Bośnia i Hercegowina, 22) - Saketh Myneni (Indie) 3:6, 6:4, 8:6
Daniel Brands (Niemcy, 30) - James McGee (Irlandia) 7:6(1), 6:4
Jozef Kovalik (Słowacja) - Ruben Bemelmans (Belgia, 2) 6:2, 7:6(7)
Pierre-Hugues Herbert (Francja) - Edouard Roger-Vasselin (Francja, 11) 6:3, 1:6, 9:7
Radek Stepanek (Czechy) - Alejandro Gonzalez (Kolumbia, 24) 6:3, 6:1
Daniel Evans (Wielka Brytania) - Bjorn Fratangelo (USA) 7:5, 4:6, 6:0
Di Wu (Chiny) - Niels Desein (Belgia) 6:3, 6:1
Peter Gojowczyk (Niemcy) - Aleksander Kudriawcew (Rosja) 3:6, 7:6(3), 6:2
Taylor Fritz (USA) - Mischa Zverev (Niemcy) 6:3, 6:7(5), 6:4
Stephane Robert (Francja) - Karen Chaczanow (Rosja) 1:6, 6:4, 6:2
Marco Trungelliti (Argentyna) - Yan Bai (Chiny) 6:4, 6:7(8), 3:0 i krecz
Renzo Olivo (Argentyna) - Vincent Millot (Francja) 6:2, 6:4