ATP Szanghaj: Alexander Zverev pokonał Matteo Berrettiniego w meczu kandydatów do gry w Londynie. Niemiec w finale

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Clive Mason / Na zdjęciu: Alexander Zverev
Getty Images / Clive Mason / Na zdjęciu: Alexander Zverev

Alexander Zverev awansował do finału rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP Masters 1000 w Szanghaju. W sobotnim półfinale Niemiec w dwóch setach pokonał Matteo Berrettiniego.

To był mecz nie tylko o awans do finału prestiżowego turnieju, ale także bardzo ważna konfrontacja w kontekście kwalifikacji do kończących sezon Finałów ATP Tour w Londynie. W sobotę, w półfinale turnieju ATP Masters 1000 w Szanghaju, siódmy w rankingu rocznym Alexander Zverev zmierzył się z ósmym w tej klasyfikacji Matteo Berrettinim. Lepszy w tym pojedynku okazał się Niemiec, wygrywając 6:3, 6:4.

Zverev od początku do końca spotkania doskonale serwował, popełniał mniej błędów od Berrettiniego i wykorzystał obie chwile słabości rywala. W pierwszym secie wywalczył przełamanie w czwartym gemie, gdy przy break poincie Włoch posłał forhend w aut. Druga partia rozstrzygnęła się przy stanie 4:4. Wówczas rzymianin wprawdzie najpierw wyszedł ze stanu 0-40 przy własnym podaniu, ale przy kolejnej piłce na przełamanie pomylił się przy siatce. Dzięki temu Niemiec wyszedł na prowadzenie 5:4, a po chwili zakończył pojedynek.

W ciągu 67 minut gry Zverev zaserwował 11 asów, przy własnym podaniu wygrał 85 proc. wymian, ani razu nie musiał bronić się przed przełamaniem, uzyskał dwa breaki, posłał 20 zagrań kończących, popełnił 14 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 56 punktów, o 15 mniej od rywala. Z kolei Berrettiniemu zapisano dwa asy, dziesięć uderzeń wygrywających oraz 20 pomyłek własnych.

Wygrywając w sobotę, Zverev wyszedł na prowadzenie 2-1 w bilansie konfrontacji z Berrettinim. Wywalczył także 18. awans do finału w głównym cyklu, w którym będzie mógł zdobyć 12. tytuł. W tym roku o mistrzostwo zagrał dwa razy. W lutym w Acapulco przegrał z Nickiem Kyrgiosem, a w maju w Genewie zdobył trofeum, ogrywając Nicolasa Jarry'ego.

Dla Niemca będzie to również szósty w karierze finał imprezy Masters 1000. Dotychczas zdobył trzy tytuły tej rangi (w 2017 roku w Rzymie i w Montrealu oraz w 2018 w Madrycie).

O triumf w Shanghai Rolex Masters 2019, w niedzielę, nie wcześniej niż o godz. 10:30 czasu polskiego, Niemiec powalczy z Daniłem Miedwiediewem. W głównym cyklu z Rosjaninem grał jak dotąd czterokrotnie i nigdy nie przegrał, łącznie tracąc tylko jednego seta. Po raz ostatni zmierzyli się w sierpniu ubiegłego roku w Toronto. Wówczas hamburczyk wygrał 6:3, 6:2.

Rolex Shanghai Masters, Szanghaj (Chiny) ATP World Tour Masters 1000, kort twardy, pula nagród 7,473 mln dolarów sobota, 12 października