Daria Kasatkina przypomniała o sobie. Na Rosjankę nie było mocnych w Melbourne

Daria Kasatkina długo czekała na triumf w głównym cyklu. Rosjanka przypomniała o sobie i została mistrzynią turnieju Phillip Island Trophy (WTA 250) w Melbourne.

Daria Kasatkina, mistrzyni turnieju Phillip Island Trophy Getty Images / Mackenzie Sweetnam / Na zdjęciu: Daria Kasatkina, mistrzyni turnieju Phillip Island Trophy
W drugim tygodniu wielkoszlemowego Australian Open 2021, w Melbourne został zaplanowany turniej rangi 250. W piątek został rozegrany jego finał. Zmierzyły się w nim Daria Kasatkina (WTA 75) i Marie Bouzkova (WTA 50). Tytuł zdobyła Rosjanka, która pokonała Czeszkę 4:6, 6:2, 6:2.

W pierwszym secie Kasatkina z 1:3 wyrównała na 3:3, ale końcówka należała do Bouzkovej. W drugiej partii Rosjanka od 1:2 zdobyła pięć gemów z rzędu. W decydującej odsłonie odskoczyła na 3:0 z dwoma przełamaniami. Raz straciła serwis, ale dwa kolejne gemy dały jej prowadzenie 5:1. Przy 5:2 spokojnie utrzymała podanie i cieszyła się z triumfu.

W trwającym dwie godziny i osiem minut meczu Bouzkova popełniła osiem podwójnych błędów. Kasatkina cztery razy oddała podanie, a sama wykorzystała siedem z 15 break pointów. Było to drugie spotkanie tych tenisistek. W ubiegłym sezonie w Ostrawie również zwyciężyła Rosjanka w trzech setach (6:4, 5:7, 7:5).

W piątek Kasatkina rozegrała trzeci trzysetowy mecz w turnieju. Wcześniej wyeliminowała Anastazja Pawluczenkowa (2:6, 6:1, 6:4) i Danielle Collins (6:2, 6:7, 6:1). Bozukova tylko przez II i III rundę przeszła bez straty seta. W półfinale Czeszka obroniła dwie piłki meczowe i wyeliminowała Biankę Andreescu po trzech godzinach i 17 minutach walki.

Kasatkina zdobyła trzeci singlowy tytuł w głównym cyklu. Triumfowała w Charlestonie (2017) i Moskwie (2018). Rosjanka w przeszłości była notowana na 10. miejscu w rankingu. Może się pochwalić dwoma wielkoszlemowym ćwierćfinałami, które osiągnęła w 2018 roku w Rolandzie Garrosie i Wimbledonie. Bouzkova musi jeszcze poczekać na tytuł. Był to jej drugi finał (Monterrey 2020).

W deblu najlepsze okazały się Ankita Raina i Kamilla Rachimowa, które pokonały 2:6, 6:4, 10-7 Annę Blinkową i Anastazję Potapową. Hinduska i Rosjanka były w opałach w półfinale. Obroniły dwie piłki meczowe w spotkaniu z Francescą Jones i Nadią Podoroską. Raina i Rachimowa zdobyły pierwszy tytuł w głównym cyklu.

Phillip Island Trophy, Melbourne (Australia)
WTA 250, kort twardy, pula nagród 235,2 tys. dolarów
piątek, 19 lutego

finał gry pojedynczej:

Daria Kasatkina (Rosja) - Marie Bouzkova (Czechy, 13) 4:6, 6:2, 6:2

finał gry podwójnej:

Ankita Raina (Indie) / Kamilla Rachimowa (Rosja) - Anna Blinkowa (Rosja) / Anastazja Potapowa (Rosja) 2:6, 6:4, 10-7

Czy Daria Kasatkina wygra wielkoszlemowy turniej?