Kanadyjka górą w starciu wielkoszlemowych finalistek. Andżelika Kerber już odpadła

Leylah Fernandez okazała się lepsza od Anastazji Pawluczenkowej w turnieju WTA 1000 w Rzymie. W kolejnej rundzie jest Szwajcarka Belinda Bencić, a odpadła Niemka Andżelika Kerber.

Leylah Fernandez PAP/EPA / JUSTIN LANE / Na zdjęciu: Leylah Fernandez
W poniedziałek w Rzymie doszło do starcia tenisistek, które osiągnęły po jednym wielkoszlemowym finale. Leylah Fernandez (WTA 18) zwyciężyła 1:6, 6:2, 6:2 Anastazję Pawluczenkową (WTA 20). W trwającym godzinę i 51 minut meczu miało miejsce dziewięć przełamań, z czego pięć dla 19-letniej Kanadyjki. Było to drugie spotkanie tych zawodniczek. W ubiegłym roku w Indian Wells również lepsza była Fernandez w trzech setach.

Obie do wielkoszlemowych finałów doszły w 2021 roku. Pawluczenkowa osiągnęła go w Rolandzie Garrosie miesiąc przed swoimi 30. urodzinami, a Fernandez dotarła do niego w US Open. Kanadyjka w swoim dorobku ma dwa tytuły w WTA Tour i oba zdobyła w Monterrey (2021, 2022). W II rundzie w Rzymie zmierzy się z Darią Kasatkiną.

Andżelika Kerber (WTA 19) przegrała 1:6, 4:6 z Cori Gauff (WTA 15). W ciągu 70 minut zdobywczyni trzech wielkoszlemowych tytułów i była liderka rankingu została przełamana pięć razy. Dla Niemki był to 10. występ w Rzymie i po raz trzeci odpadła w I rundzie (2011, 2020). Jej najlepszym wynikiem jest półfinał z 2012 roku. Gauff wyrównała na 1-1 bilans meczów z Kerber. W ubiegłym sezonie trafiły na siebie w 1/8 finału Wimbledonu.

Belinda Bencić (WTA 14) w 87 minut pokonała 6:4, 6:2 Elisabettę Cocciaretto (WTA 159). W pierwszym secie mistrzyni olimpijska wróciła ze stanu 1:3. Szwajcarka zgarnęła 28 z 35 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Wykorzystała cztery z pięciu break pointów.

Madison Keys (WTA 22) jest finalistką rzymskiej imprezy z 2016 roku. Tym razem Amerykanka odpadła w I rundzie po porażce 4:6, 4:6 z Anheliną Kalininą (WTA 36). W ciągu 93 minut Ukrainka zniwelowała pięć z siedmiu break pointów i zamieniła na przełamanie cztery z ośmiu szans.

Julia Putincewa (WTA 40) zwyciężyła 7:5, 4:6, 7:5 Kaję Juvan (WTA 85). Kazaszka obroniła dwie piłki meczowe w 10. gemie trzeciego seta. W trwającym trzy godziny i sześć minut maratonie została przełamana cztery razy, a sama wykorzystała pięć z 20 break pointów. Camila Giorgi (WTA 30) przegrywała 3:6, 2:4 z Ajlą Tomljanović (WTA 41) i skreczowała.

Alaksandra Sasnowicz (WTA 50) pokonała 3:6, 7:6(4), 6:1 Weronikę Kudermetową (WTA 28). W trwającym dwie godziny i 10 minut meczu tenisistka z Mińska raz oddała podanie, a sama wykorzystała trzy z dziewięciu szans na przełamanie. W II rundzie zmierzy się z Hiszpanką Paulą Badosą.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)