KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Najszybszy polski jacht w historii na mecie Rolex Fastnet 2019

Jedyny polski jacht klasy VO65 Sailing Poland w grupie IRC Z, z kapitanem Maciejem Marczewskim na pokładzie, ukończył legendarne regaty z wynikiem 2 dni 5 godzin 6 min. i 22 sek. zajmując 22. miejsce.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
załoga Sailing Poland Materiały prasowe / Na zdjęciu: załoga Sailing Poland
Ten jacht to wyjątkowa w skali światowej jednostka klasy VO65 (jedna z ośmiu), która brała udział pod nazwą Mapfre w ostatnich regatach Volvo Ocean Race a od początku bieżącego roku jest w polskich rękach. Zajął 2. miejsce w rozegranym w 2017-2018 wyścigu dookoła świata Volvo Ocean Race. Jej portem macierzystym jest Gdynia dzięki czemu będzie godnie reprezentować kraj w największych imprezach regatowych na świecie. Do tej pory jednostka startowała w słynnych regatach RORC Caribbean600, właśnie wystartowała w uznawanych za najtrudniejsze z cyklu regat 600 milowych Fastnet 2019, jesienią wystartuje w Middle Sea Race i Les Voilesde Saint-Tropez a zimą planowane jest przewiezienie jej na drugą półkulę aby wzięła udział w regatach Sydney-Hobart.
Załoga Sailing Poland Załoga Sailing Poland
Regaty Fastnet to wyjątkowy, klasyczny żeglarski wyścig rozgrywany co dwa lata od roku 1925. Trasa liczy 608 mil morskich i prowadzi z Cowes na wyspie Wight do Plymouth z okrążeniem legendarnej latarni morskiej Fastnet Rock.
Kapitanem jachtu jest Maciej "Świstak" Marczewski, co-skipperem - Tony Mutter - nowozelandzka legenda żeglarstwa, który sześć razy brał udział w Volvo Ocean Race i dwa razy go wygrał. W załodze zawodowej, w ramach współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim jest również 17-letni Oskar Niemira, członek kadry narodowej PZŻ w klasie Nacra 15. Załoga jachtu składa się z w 1/3 z żeglarzy zawodowych - reszta z nich to amatorzy dla których żeglarstwo oceaniczne to pasja a na co dzień pracują w innych zawodach. Są wśród nich przedsiębiorcy, lekarze i prawnicy.
Załoga Sailing Poland Załoga Sailing Poland
W grupie IRC Z startowały jeszcze dwie jednostki klasy VO65 - litewski jacht Ambersail (miejsce 21.), gdzie częścią załogi byli Polacy z Przemysławem Tarnackim, który był jednym ze skipperów jachtu oraz brytyjski Team Brunel, który ukończył regaty na 24. miejscu.

Ogółem w grupie IRC Z startowało 40 najwęższych i najszybszych jednostek a w całych regatach, które dla mniejszych i wolniejszych jednostek jeszcze trwają - prawie 400.

W grupie Two-Handed doskonale spisał się drugi polski jacht biorący udział w regatach - One Way z kapitanem Januszem Madejem, który zajął 6. miejsce.

Zobacz także:
Gdańska bitwa z wiatrem oraz sprzątanie świata podczas LOTOS Nord Cup
Zwycięstwo i drugie miejsce Polaków w regatach Kieler Woche!

ZOBACZ WIDEO: Tour de Pologne 2019. Tomasz Marczyński: Jedziemy ten wyścig dla Bjorga Lambrechta
Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Informacja prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×