Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Wybrzeże odpiera zarzuty w sprawie Krzykowskiego

Zarząd GKŻ Wybrzeże Gdańsk wydał oświadczenie dotyczące sprawy Marcela Krzykowskiego. Gdańszczanie szczegółowo tłumaczą dlaczego nie wypłacili pieniędzy, które wynikały z kontraktu podpisanego w listopadzie.

Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski
Marcel Krzykowski WP SportoweFakty / Tomasz Rosochacki / Na zdjęciu: Marcel Krzykowski
Sprawa Marcela Krzykowskiego jest złożona. Gdańszczanie zawiesili swojego zawodnika, a wychowanek Śląska Świętochłowice złożył oświadczenie, wobec którego chce rozwiązania kontraktu z winy klubu. Zdunek Wybrzeże Gdańsk wydało oświadczenie w tej sprawie.

Oświadczenie GKŻ Wybrzeże Gdańsk (pisownia oryginalna):

W nawiązaniu do oświadczenia Marcela Krzykowskiego, Zarząd GKŻ Wybrzeże postanowił szczegółowo wyjaśnić dlaczego złożył wniosek do Polskiego Związku Motorowego o zwolnienie z obowiązku wykonywania kontraktu z winy Zawodnika.

Celem Zarządu Klubu od początku było polubowne rozwiązanie sprawy. Powodem ostatecznej decyzji jest brak możliwości formalnych realizacji umowy o profesjonalne uprawianie sportu żużlowego (kontrakt zawodowy), którą Marcel Krzykowski zawarł z Klubem w dniu 14.11.2021.

ZOBACZ WIDEO Śmiała teoria Jerzego Kanclerza: Polonię w PGE Ekstralidze będzie stać na awans do play-off

Podczas negocjacji tejże umowy menedżer Zawodnika, jego mechanik oraz sam zainteresowany deklarowali założenie działalności gospodarczej. W terminie płatności pierwszej faktury okazało się, że Zawodnik nie współpracuje już z menedżerem, a także nie założył i nie zamierza zakładać działalności gospodarczej.

Pomimo niedotrzymania ustaleń przez Zawodnika, Klub zaoferował podpisanie umowy zlecenia o wartości wynikającej z kontraktu, celem realizacji wypłat. W tym miejscu należy zaznaczyć, że sam kontrakt, który nie określa wynagrodzenia kwoty brutto, nie stanowi podstawy prawnej do wypłaty wynagrodzenia. Jest nią faktura lub lista płac stanowiąca załącznik do umowy.

W okresie od początku marca do początku czerwca 2022 roku zawodnik wielokrotnie ignorował prośby z Sekretariatu Klubu o podpisanie umowy oraz dostarczenie legitymacji szkolnej, stanowiącej dowód na kontynuowanie nauki. Przez cały ten okres Zarząd Klubu deklarował wypłatę kwot wynikających z kontraktu po spełnieniu wymogu formalnego, jakim jest zawarcie umowy zlecenia. W oparciu o taką umowę rozliczany jest m.in kontrakt Kamila Marcińca.

Prawdą jest, że Marcel Krzykowski złożył w PZM skargę na Klub, a także to, że Klub zadeklarował spłatę w najszybszym możliwym okresie. Co więcej, mimo braku umowy, Klub w ramach zaliczki przelał na konto Zawodnika pięciocyfrową kwotę, a także dał do dyspozycji mieszkanie, przekazywał opony i oleje oraz dokonywał zwrotu kosztów dojazdu na zawody. Wszelkie działania Klubu miały na celu dbałość o komfort Zawodnika, który w przyszłości miał stanowić podstawę juniorskiej kadry zespołu.

W dniu 8.06.2022. Zawodnik dostarczył do Klubu podpisaną umowę, której treść kompletnie odbiega od ustaleń kontraktowych. Zaznaczmy, że odbiega na... niekorzyść Zawodnika. Zgodnie z zapisami przedstawionej przez Marcela Krzykowskiego umowy, Klub nie jest zobowiązany do wypłaty kwoty za podpis, ani wynagrodzenia za punkty. Wspomniana umowa zobowiązuje natomiast Klub do wypłaty ryczałtu za występ w meczu ligowym oraz w zawodach DMPJ o wysokości kwoty równej zdobyczy jednego punktu wg. stawek kontraktu z dnia 14.11.2021. Do umowy Zawodnik załączył rachunki o wysokości zgodnej z zapisami kontraktowymi, lecz niezgodnej z treścią umowy.

Kilka dni po dostarczeniu umowy, Zawodnik złożył w PZM jej kopię oraz wezwanie do zapłaty na kwoty wynikające z kontraktu. W odpowiedzi Klub po raz kolejny zadeklarował chęć realizacji wynagrodzenia wynikającego z kontraktu, lecz po zawarciu umowy na właściwe stawki. Strony zostały wezwane przez PZM do polubownego zakończenia sporu. Od tego momentu Zawodnik został poproszony dwukrotnie mailowo i raz osobiście o rozmowę z Zarządem Klubu. Zamiast tego Marcel Krzykowski spakował swoje rzeczy i wyjechał z Gdańska. Postępowanie Zawodnika jest dla nas niezrozumiałe. Klub nigdy nie podejmował prób obniżenia ustalonej wcześniej sumy kontraktowej, czy zmiany stawek punktowych.

Zarząd Klubu nie wyraża zgody na próby dyskredytowania roli menedżera Eryka Jóźwiaka i sugerowanie, że o miejscu w składzie decydują inne pobudki niż wartość sportowa Zawodnika. Jednocześnie chcemy wyrazić sprzeciw wobec prób dyskredytowania jednego z Członków Zarządu za pośrednictwem mediów społecznościowych przez grupę osób opowiadająca się w sporze za Zawodnikiem.

Tego typu działania odbieramy jako wymierzone w cały Zarząd Klubu, a jednocześnie jego Sponsorów. Sugerowanie, że działaniami Klubu steruje jedna osoba, dodatkowo kierująca się prywatnymi pobudkami, godzi nie tylko w Klub, ale także w prywatne dobre imię pozostałych członków Zarządu. Podkreślmy w tym miejscu, że spór dotyczący Marcela Krzykowskiego od początku był de facto sporem pomiędzy biurem księgowym a Zawodnikiem i nie wymagał interwencji Członków Zarządu.

Oczekujemy na rozstrzygnięcie sprawy Marcela Krzykowskiego przez PZM, a każdy werdykt przyjmiemy z pokorą. Jest nam niezmiernie przykro, że zamiast cieszyć się jazdą młodego Zawodnika, musimy toczyć z nim dyskusję za pośrednictwem mediów. Wspomnijmy, iż od czasu objęcia prezesury w Klubie przez Pana Tadeusza Zdunka, GKŻ Wybrzeże nie przegrało żadnej z dwóch dotychczasowych spraw w Trybunale z Zawodnikiem. Klub nie był również w żaden sposób karany za niewłaściwą realizację kontraktów.

Z poważaniem
Zarząd GKŻ Wybrzeże.

Czytaj także: 
Uratowała klub przed zagładą 
Cierniak bliżej mistrzostwa

Jeżeli chcesz być na bieżąco ze sportem, zapisz się na codzienną porcję najważniejszych newsów. Skorzystaj z naszego chatbota, klikając TUTAJ.

Kto ma rację w sporze Wybrzeża z Krzykowskim?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (6)
 • paweLbn Zgłoś komentarz
  co za dramaty odbywają się w tym Wybrzeżu, powinni nakręcić o tym Trudne Sprawy. Ta dyskusja z obu stron jest takim dnem, że żal o tym czytać.
  • Za Wybrzeze raz Zgłoś komentarz
   pytanie, po co Ci to Marcel? wychodzi na to ze wystarczylo zalozyc dzialanosc albo dostarczyc wlasciwa umowe i bys mial cala kase przelana ale zamiast tego szukasz na sile awantury.
   • Za Wybrzeze raz Zgłoś komentarz
    w sumie to wychodzi na to ze klub wyplacil mu kase na czarno?
    • antyrzeszow Zgłoś komentarz
     Szkoda chlopaka podobała mi się jego jazda jak by nabrał doświadczenia to jeszcze mógł by trochę namieszać w juniorach. Ale cóż najgorsi są doradcy takich młodych ludzi a potem ci
     Czytaj całość
     doradcy się zawijają i mlody zostaję sam i robi się już po karierze bo zamiast jeździć i zdobywać doświadczenie to walczy z wiatrakami.
     • Lechu1973. Zgłoś komentarz
      Chytry dwa razy traci
      Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
      ×
      Sport na ×