Żużel. Wilki piszą historię dalej. Mają pierwszego uczestnika Grand Prix i to od razu mistrza świata

WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Jason Doyle
WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Jason Doyle

Przejście Jasona Doyle'a z Fogo Unii do Cellfast Wilków to jeden z hitów okienka w PGE Ekstralidze. Stał się on też pierwszym indywidualnym mistrzem świata i zarazem uczestnikiem cyklu Grand Prix w składzie drużyny żużlowej z Krosna.

Astronomiczne warunki kontraktu skusiły w październiku Jasona Doyle'a i mimo czerwcowego ogłoszenia przez Fogo Unię Leszno, że jej gwiazda pozostanie w drużynie na sezon 2023, on sam postanowił podpisać kontrakt z Cellfast Wilkami Krosno. Beniaminek przyszłorocznej PGE Ekstraligi dokonał więc głośnego wzmocnienia i przy okazji napisał kolejną stronę historii speedwaya w swoim mieście.

Po triumfie w finale play-off eWinner 1. Ligi stało się bowiem jasne, że Krosno pierwszy raz doświadczy rywalizacji w najwyższej lidze żużlowej w kraju. Nigdy wcześniej ten ośrodek nie poznał smaku jazdy w elicie. Przez lata był on kojarzony jako biedny i jeden z najsłabszych w Polsce, któremu nawet nie śniło się, by móc gościć u siebie najlepsze kluby. Tegoroczny sukces sprawił jednak, że Wilki w przyszłym spróbują one swoich sił na salonach.

Przyjście Doyle'a jest interesujące z kilku względów. Nie tylko zerwał on porozumienie z dotychczasowym pracodawcą, ale też sprawił, że Unię może czekać teraz walka o utrzymanie i to właśnie m.in. z krośnianami,  którzy robią wiele, by od razu po roku nie spaść z powrotem do eWinner 1. Ligi. Ponadto Australijczyk stanie się pierwszym w historii żużla w mieście szkła zawodnikiem z cyklu Grand Prix, który w danym sezonie będzie jeździć z wilkiem na piersi.

ZOBACZ Polskie obywatelstwo dla Tarasienki "na biurku Prezydenta". Prezes mówi o szczegółach

Ba, nie można zapominać, że pięć lat temu Doyle został indywidualnym mistrzem świata. Nigdy wcześniej w Krośnie nie startował zawodnik, który miałby na koncie jakikolwiek medal najważniejszych zmagań w speedwayu, a co dopiero złoty. Wprawdzie po zdobyciu tytułu 37-latek nigdy później nie zbliżył się do tego wyniku, ale to nadal jeździec z TOP10 na świecie.

Cellfast Wilki Krosno dołączają więc do grona polskich klubów, które kiedykolwiek miały w swoim składzie zawodnika, który w tym samym sezonie brałby udział w imprezach serii Grand Prix. Odkąd istnieje ten elitarny cykl (od 1995 - red.), tylko Śląsk Świętochłowice i PSŻ Poznań nie miały w swoich szeregach jeźdźca o tak wyniosłym statusie.

Polskie kluby z najmniejszą liczbą zawodników będących jednocześnie uczestnikami GP:

ZawodnicyKlubZawodnicy
4 Iskra/KM/Ostrovia Ostrów Mark Loram (1998), Chris Harris (2008-2009), Lukas Dryml (2008), Oliver Berntzon (2021)
3 TŻ/Kolejarz Opole Brian Karger (1999), Stefan Dannoe (2000), Matej Ferjan (2002)
2 Gwardia Warszawa Andy Smith (2002), Mikael Max (2003)
2 Kolejarz Rawicz Armando Castagna (1998), Marian Jirout (1999)
2 J.A.G Speedway/TŻ Łódź Sam Ermolenko (1995-1996), Bjarne Pedersen (2003)
1 Wanda Kraków Chris Harris (2016)
1 Wilki Krosno Jason Doyle (2023)

CZYTAJ WIĘCEJ:
Zdunek Wybrzeżu Gdańsk grozi kompromitacja w Trybunale PZM?!
"Nasza wieża przewróciła się w połowie". Jóźwiak o składzie Zdunek Wybrzeża

Komentarze (3)
avatar
Janekztorunia
11.11.2022
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
niebieski błazen 
avatar
Kacper-U.L
11.11.2022
Zgłoś do moderacji
1
1
Odpowiedz
Przestań beczeć nightmare forumowy trutniu:)Dziewczynę sobie znajdź:)) 
avatar
Żużel-fun
11.11.2022
Zgłoś do moderacji
0
3
Odpowiedz
Poszedł tam tylko z powodu doylarów. $$$ ;)