Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Poważne zarzuty w kierunku polskiego klubu. Konsekwencje mogą być surowe. "Naruszona została uczciwa praktyka”

Jeden z najbardziej popularnych polskich klubów Falubaz Zielona Góra jest już zaledwie o krok od definitywnej utraty praw do nazwy. Zakład produkcyjny Falubaz wprost odnosi się do sporu z klubem żużlowym o tej samej nazwie i podnosi mocne zarzuty.

Mateusz Puka
Mateusz Puka
kibice Stelmet Falubazu Zielona Góra WP SportoweFakty / Łukasz Forysiak / Na zdjęciu: kibice Stelmet Falubazu Zielona Góra
Niedawno informowaliśmy, że finał zaciekłego sporu pomiędzy obiema organizacjami odbędzie się w Trybunale Sprawiedliwości, do którego ze skargą wystąpili przedstawiciele żużlowego klubu. Dla działaczy Stelmet Falubazu Zielona Góra to ostatnia nadzieja na zmianę linii orzeczniczej i zachowanie praw do obecnej nazwy. Jeśli to się nie powiedzie, już na zawsze będą na łasce przedsiębiorstwa o tej samej nazwie, które posiada pełnie praw do posługiwania się nazwą Falubaz.

Trwający od siedmiu lat konflikt jest blisko zakończenia po tym, jak Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej unieważnił znak towarowy klubu żużlowego, a w odwołaniu podtrzymał swoją pierwotną decyzję. Jeśli Trybunał Sprawiedliwości utrzyma tę decyzję w mocy, to klub już na zawsze zostanie na łasce spółki Falubaz, która będzie mogła w każdym momencie zakazać używania tej nazwy i zmusić klub do porzucenia tradycyjnej nazwy i startu w rozgrywkach pod inną nazwą.

Choć władze zakładu produkującego maszyny przemysłowe chcą znaleźć kompromis, to na razie po drugiej stronie nie mają partnera do negocjacji.

ZOBACZ Wprowadzenie 10 zespołów do PGE Ekstraligi nastąpi za późno? Były prezes PZM uderza się w pierś

- Nie jest prawdą, że wyrok w sprawie jest jedyną nadzieją dla klubu żużlowego z Zielonej Góry. Spółka Falubaz występowała do klubu żużlowego z propozycjami ustalenia zasad dalszego korzystania z marki Falubaz, jednak pod warunkiem poszanowania praw spółki Falubaz. Rozmowy nie są przez klub żużlowy kontynuowane - przyznaje Paweł Ziajka, pełnomocnik spółki Falubaz Polska S.A S.K.A.

"Zgodnie z treścią decyzji kluczowe znaczenie ma fakt, że klub żużlowy rejestrował znak towarowy w złej wierze, w sposób sprzeczny z etyką i uczciwą praktyką handlową. Klub żużlowy nadal kwestionuje takie rozstrzygnięcie" - czytamy w oświadczeniu wysłanym przez spółkę.

- Dotychczas wydane decyzje jasno stwierdzają, że na szkodę spółki Falubaz wyzyskane zostało zaufanie w obustronnej relacji. Naruszona została uczciwa praktyka. Wbrew sugestiom części mediów sprawa nie jest zatem absurdalna, a realna i poważna - dodaje Ziajka.

O zajęcie stanowiska w tej sprawie dwukrotnie prosiliśmy przedstawicieli żużlowego klubu, ale ci konsekwentnie odmawiają komentowania sprawy. Ostateczną decyzję w tej sprawie możemy poznać już w najbliższych tygodniach.

Spór o nazwę rozpoczął się w 2015 roku, kiedy to przedstawiciele żużlowego klubu uzyskali w Alicante na własność prawa do używania nazwy Falubaz w zakresie sportu, marketingu i organizacji imprez. Takie podejście bardzo nie spodobało się władzom spółki produkującej sprzęt używany w przemyśle, którzy uznają się za spadkobierców założonej w 1947 roku fabryki "Polmatex-Falubaz". Zakład produkcyjny był jednym z symboli Zielonej Góry, a od 1961 do 1991 roku wspierał zielonogórski klub żużlowy. Władze Falubaz S.A wystąpiły do urzędu w Alicante o unieważnienie znaku towarowego udzielonego klubowi żużlowemu, a Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej dwukrotnie przyznał im rację. Kolejną instancją odwoławczą jest Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Przedstawiciele żużlowego Falubazu chcą uchylenia zaskarżonej decyzji w całości.

Czytaj więcej:
Motoarena miała przejść rewolucję, ale do niej nie dojdzie
Niemcy ostro: To gów***ny pomysł!

Aktualne składy drużyn: PGE Ekstraliga | eWinner 1. Liga | 2. Liga Żużlowa

Kup bilet na 2023 PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland. Kliknij tutaj i przejdź na stronę sprzedażową! -->>

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (38)
 • Kaspar Zgłoś komentarz
  I magia falubazu zniknęła wraz z Karolakiem i dowhanem
  • _ Zgłoś komentarz
   Klub bez nazwy i bez wychowankow, parodia i wstyd dla calej zuzlowej Polski. Zlikwidowac!
   • fal Zgłoś komentarz
    spadkobiercy sie znalezli zwykli zlodzieje
    • yes Zgłoś komentarz
     Czy Zgrzeblarki są wolne?
     • kiks Zgłoś komentarz
      Niech zostanie FANLUBAZ.
      • __ Zgłoś komentarz
       Szkoda że kibice tego klubu nie potrafią się bronić albo zwyczajnie leją na to ... Klub spadł na dno, to nie znaczy żeby olewać i udawać że nie znam...Takie trochę to niesmaczne, o
       Czytaj całość
       ile przykre to jest... A wystarczy spojrzeć na historię tego klubu i nie byłoby niepotrzebnego lamentu gawędzi jakby miejscowi sprostowali! Cytat z wiki: " Na początku lat 70. drużyną Zgrzeblarek Zielona Góra odnosi pierwsze sukcesy – jest to czas kolejnej zmiany nazwy, w sezonie 1973 zespół występuje pod nazwą Falubaz. W sezonie tym drużyna zdobywa brązowy medal drużynowych mistrzostw Polski, jednak przez kolejne cztery lata drużyna balansuje między I ligą, a II ligą. Początkowo nazwa Falubaz nie przypadła do gustu kibicom, jednak w dniu dzisiejszym jest to najpopularniejsze określenie klubu żużlowego z Zielonej Góry." Reasumując, faktycznie nazwa z doopy nic nie znacząca, wręcz śmieszna, wiec po co ta afera o nazwę? Falubaz? Co to znaczy? Zielonogórski ptak w zaroślach po paru jasnych chmielowych? Afera z doopy!
       • Juras 18 Zgłoś komentarz
        Wszyscy Anty Falubazy czyli Hejterzy z Koziej Wolkig Pocalujcie ich w ZYC
        • Na worku szef Zgłoś komentarz
         PIBAĆ JES ZIELONA GÓRA
         • Chuck Noris Zgłoś komentarz
          Za bezprawne posługiwanie się i ośmieszanie Myszki Miki do odpowiedzialności powinien pociągnąć ich Disney. Takie rzeczy w cywilizowanych krajach są surowo karane.
          • karolek. Zgłoś komentarz
           @Patomorfolog: Ty jestśe z samego Gorzowa,czy mieszkasz pare kilometrów od Gorzowa?
           • smierctyfusomtorun Zgłoś komentarz
            zielone myszy z gor , to jest to ,,,,, karma wraca i bardzo dobrze , 2 liga wam dobrze zrobi na trawienie ,,, ha ha ha ha ha ha ha ha
            • _ Zgłoś komentarz
             Zabrac nazwe, klub zamknac, zawodnikow rozgonic a stadion wyburzyc i zaorac co zostanie. Koniec dziadostwa!
             • Patomorfolog Zgłoś komentarz
              Macie ten swój TYLKO FALUBAZ na trybunach w Gorzowie .Teraz to z was jest pośmiewisko i metry mułu . Sami widzicie karma wraca , więc nie trzeba było tego tak eksponować i epatować się
              Czytaj całość
              w mediach . Kara jest adekwatna.
              Zobacz więcej komentarzy (12)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×