Żużel. PGE IMME sprawdzianem generalnym przed startem ligi. Mistrz świata broni tytułu

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Patryk Kowalski / Na zdjęciu: Leon Madsen (w kasku czerwonym) i Robert Lambert
WP SportoweFakty / Patryk Kowalski / Na zdjęciu: Leon Madsen (w kasku czerwonym) i Robert Lambert
zdjęcie autora artykułu

Po raz czwarty z kolei to toruńska Motoarena będzie miejscem rywalizacji w PGE Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha. Podobnie jak przed rokiem, tak i teraz odbędą się one przed ligową inauguracją.

W tym artykule dowiesz się o:

W 2014 roku w Tarnowie, w 2015 w Lesznie, w latach 2016-2019 w Gdańsku, a od 2020 w Toruniu - te miasta gościły jak na razie PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Jak łatwo policzyć, w najbliższą sobotę odbędzie się jubileuszowa dziesiąta edycja zawodów, które skupiają najlepszych żużlowców PGE Ekstraligi. O czym należy pamiętać - od sezonu 2021 mają one swojego zasłużonego patrona. To śp. Zenon Plech, czyli absolutna legenda speedwaya, m.in. srebrny i brązowy medalista Indywidualnych Mistrzostw Świata.

W poprzednim roku po raz pierwszy PGE IMME odbyły się jeszcze przed starem ligi. We wcześniejszych latach nie brakowało głosów, także samych zawodników, że organizacja tego turnieju w trakcie sezonu nie jest do końca odpowiednia. Uznano tym samym, że będzie on otwarciem sezonu, który w obsadzie skupia najlepszych z poprzedniej ekstraligowej kampanii.

Na liście startowej ponownie mamy więc czternastu najwyższej klasyfikowanych żużlowców pod względem średniej biegowej, najlepszego z wyścigów młodzieżowych oraz jednego z "dziką kartą". Te ostatnie dwie pozycje zajęli ci, którzy od tego roku są już seniorami. Jakub Miśkowiak okazał się w 2022 juniorskim numerem jeden, z kolei gospodarz imprezy wytypował do startu swój nowy nabytek, czyli Wiktora Lamparta.

ZOBACZ WIDEO: Oskar Fajfer o zastąpieniu Zmarzlika. Nowy zawodnik Stali wyznaczył sobie konkretny cel!

Faworytami do głównego trofeum są jednak bardziej utytułowani i przy tym wyżej notowani zawodnicy, choć historia pokazała już, że nie można skreślać tych teoretycznie słabszych. W końcu mało kto się spodziewał, że przed siedmioma laty rywalizację w PGE IMME wygra Krystian Pieszczek, jadący właśnie z "dziką kartą". Niemniej powtórzenie takiego sukcesu przez Miśkowiaka czy Lamparta byłoby teraz z pewnością sensacyjne.

Podium PGE IMME 2022, od lewej: Tai Woffinden (2.), Bartosz Zmarzlik (1.), Leon Madsen (3.)
Podium PGE IMME 2022, od lewej: Tai Woffinden (2.), Bartosz Zmarzlik (1.), Leon Madsen (3.)

Na Motoarenie tytułu bronić będzie Bartosz Zmarzlik. Indywidualny czempion globu ma w dorobku trzy wygrane w tych mistrzostwach, bo pierwsze miejsce zajął w nich również w latach 2019-2020. A nikt inny nie wygrał PGE IMME więcej niż... raz. W marcu niespełna 28-latek brał już udział w dwóch mocno obsadzonych turniejach indywidualnych, ale w obu zabrakło go na podium. W Toruniu kibice mogą ostrzyć sobie zęby przede wszystkim na pojedynki z Leonem Madsenem, czyli wicemistrzem świata, który marzy o detronizacji Polaka w Grand Prix.

Poza wspomnianym Lampartem miejscowi mają w stawce jeszcze dwóch innych reprezentantów. Patryk Dudek w dotychczasowych występach w 2023 nie błyszczał, lecz w PGE IMME potrafił już jechać trzykrotnie w finale, a pięć lat temu wygrać nawet całe zmagania. Z kolei Robert Lambert to już w pełni ulubieniec publiczności w Grodzie Kopernika i zawodnik czyniący regularne postępy. Przed rokiem w mistrzostwach ligi nie wypadł najlepiej, więc ma się za co rewanżować.

Do Torunia zawitają rzecz jasna same gwiazdy, więc nie może wśród nich zabraknąć m.in. Macieja Janowskiego, któremu brakuje w dorobku wiktorii w PGE IMME. Pojawić ma się też poobijany od kilku dni Nicki Pedersen. Duńczyk także nie zna jeszcze smaku wygranej, choć w decydującym wyścigu jechał trzy razy, z czego dwukrotnie w ostatnich edycjach.

Start sobotnich zawodów na Motoarenie im. Mariana Rosego o godz. 16:30.

Lista startowa:

1. Bartosz Zmarzlik (Platinum Motor Lublin) - 2,679* 2. Patryk Dudek (For Nature Solutions KS Apator Toruń) - 2,000 3. Leon Madsen (Tauron Włókniarz Częstochowa) - 2,275 4. Nicki Pedersen (ZOOleszcz GKM Grudziądz) - 2,448 5. Martin Vaculik (ebut.pl Stal Gorzów) - 2,270 6. Maciej Janowski (Betard Sparta Wrocław) - 2,198 7. Janusz Kołodziej (Fogo Unia Leszno) - 2,427 8. Mikkel Michelsen (Tauron Włókniarz Częstochowa) - 2,229 9. Jakub Miśkowiak (Tauron Włókniarz Częstochowa) - najlepszy junior 10. Kacper Woryna (Tauron Włókniarz Częstochowa) - 2,020 11. Fredrik Lindgren (Platinum Motor Lublin) - 1,955 12. Chris Holder (Fogo Unia Leszno) - 1,975 13. Dominik Kubera (Platinum Motor Lublin) - 2,140 14. Robert Lambert (For Nature Solutions KS Apator Toruń) - 2,128 15. Anders Thomsen (ebut.pl Stal Gorzów) - 2,046 16. Wiktor Lampart (For Nature Solutions KS Apator Toruń) - "dzika karta"

17. Kacper Pludra (ZOOleszcz GKM Grudziądz) 18. Krzysztof Lewandowski (For Nature Solutions KS Apator Toruń)

Początek turnieju: godz. 16:30 Sędzia: Krzysztof Meyze Relacja tekstowa LIVE na WP SportoweFakty -->

*średnia biegowa w 2022 roku w PGE Ekstralidze

Otwarcie bram stadionu:

1.04.2023 (sobota) - bramy nr 1 i nr 2 od godziny 15:00

Parkingi samochodowe dla publiczności:

Parking B przy Motoarenie – wjazd drugim szlabanem - bilet parkingowy w cenie 10 zł do kupienia na miejscu przy wjeździe na parking (liczba miejsc ograniczona).

Sprzedaż biletów i programów w dniu zawodów.

Sprzedaż biletów i programów na Motoarenie 1.04.2023 (sobota): kasa nr 2 od godz. 10:00, pozostałe kasy od godz. 14:00. Bilety dostępne też online: https://kstorun.kupbilety.pl/

Cena programu: 15 zł

CZYTAJ WIĘCEJ: Adrian Miedziński już po decydujących badaniach. Znamy wyniki! Dodatkowa motywacja dla juniorów PGE Ekstraligi. Takich nagród nie było

Źródło artykułu: WP SportoweFakty