Żużel. Kolejne złoto Zmarzlika i pierwszy medal Vaculika! Klasyfikacja końcowa cyklu Grand Prix

Bartosz Zmarzlik wygrał Grand Prix Polski w Toruniu i przypieczętował zdobycie czwartego w karierze tytułu indywidualnego mistrza świata na żużlu. Srebrny medal wywalczył Fredrik Lindgren, a brązowy Martin Vaculik.

Wojciech Ogonowski
podium cyklu Grand Prix 2023 WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Na zdjęciu: podium cyklu Grand Prix 2023
O tytule zadecydował ostatni wyścig mistrzostw - to pierwsza taka sytuacja od 1996 roku. W sumie w tym roku Bartosz Zmarzlik wygrał pięć z dziesięciu rozegranych rund, choć jak dobrze wiadomo, wobec ostatniego skandalu on sam zmuszony był opuścić jedną z nich.

Dla Fredrika Lindgrena srebrny medal jest największym sukcesem w karierze. Dotąd w swoim dorobku posiadał "jedynie" trzy brązowe krążki IMŚ. O wielkim sukcesie może również mówić Martin Vaculik, który zdobył pierwszy medal indywidualnych mistrzostw świata zarówno dla siebie, jak i dla Słowacji.

Tak dobrze jak Zmarzlik nie spisywali się w tym roku pozostali Polacy. Patryk Dudek skończył zmagania na dziesiątym miejscu, a Maciej Janowski na czternastym, choć warto pamiętać, że przez kontuzję opuścił ostatnie rundy.

Szóstka najlepszych zawodników w klasyfikacji generalnej zapewniła sobie udział w przyszłorocznym Grand Prix. Oprócz nich w cyklu pojadą trzej zawodnicy z GP Challenge - Jason Doyle, Szymon Woźniak i Jan Kvech oraz Mikkel Michelsen, który został mistrzem Europy.

Pozostałe miejsca zajmą zawodnicy z dzikimi kartami. Organizatorzy w najbliższym czasie powinni poinformować, kto je otrzyma.