Żużel. Fakty i liczby. Obustronny walkower po raz pierwszy od 15 lat w Polsce

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Tomasz Jocz / Na zdjęciu: Jakub MIśkowiak
WP SportoweFakty / Tomasz Jocz / Na zdjęciu: Jakub MIśkowiak
zdjęcie autora artykułu

Obustronny walkower w meczu Stal - GKM to pierwsza taka sytuacja w lidze polskiej od 2009 roku. Bartosz Zmarzlik i Leon Madsen jako jedyni co spotkanie inkasują "dwucyfrówkę". KS Apator śrubuje serię bez wygranej na wyjeździe. Oto fakty i liczby.

Fakty i liczby, czyli statystyczna pigułka po ostatnich meczach PGE Ekstraligi.

***

0 - tylu rywali w meczach wyjazdowych pokonał w tym sezonie Krzysztof Lewandowski. Odjechał on 14 wyścigów, więc jedyne punkty, jakie zdobył, przywiózł na kolegach z zespołu.

1 - jedynym żużlowcem, który jest klasyfikowany, a który wciąż nie wygrał żadnego biegu indywidualnie, jest jak na razie Kacper Pludra. Reprezentant drużyny z Grudziądza ma za sobą 16 startów.

2 - tylu zawodników każdy tegoroczny występ kończyło z dwucyfrowym dorobkiem (bez liczenia bonusów). Są to: Bartosz Zmarzlik (6 meczów) i Leon Madsen (5 meczów).

10 - od tylu biegów Artiom Łaguta jest niepokonany na torze we Wrocławiu. W niedzielę zdobył on pierwszy od czterech lat klasyczny komplet 15 punktów w naszej lidze.

11 - już tylu zawodników w tegorocznej kampanii wpisała Betard Sparta Wrocław do protokołów meczowych, choć liga nie dojechała jeszcze nawet do półmetka. Na torze pojawiło się 8 z nich.

17 - tyle spotkań liczy seria KS Apatora Toruń bez wygranej na wyjeździe. Po raz ostatni żużlowcy tej drużyny zjeżdżali jako zwycięzcy z toru innego niż domowy w lipcu 2022 roku w Ostrowie.

33,3 - tyle procent wszystkich wyścigów zakończył bez punktów Piotr Pawlicki. Zawodnik beniaminka z Zielonej Góry odjechał ich na razie 24, z czego 3 razy dojechał do mety ostatni, a 5 razy do niej nie dotarł.

60 - w tylu biegach ze wszystkich 90 w tym roku zawodnicy Orlen Oil Motor Lublin zanotowali indywidualne zwycięstwo. Jedna trzecia tego dorobku to zasługa Bartosza Zmarzlika. Zarówno zespołowo, jak i solowo są to najlepsze wyniki spośród wszystkich.

63 - tyle wyścigów ze zdobytym minimum punktem liczy seria Bartosza Zmarzlika. Trwa od sezonu 2023, który kończył z 35 takimi startami. W tym indywidualny mistrz świata punktował w każdym z 28.

66 - tylu zawodników wystąpiło w przynajmniej jeden raz w tym sezonie PGE Ekstraligi.

100 - granicę tylu biegów w barwach lubelskiego Motoru przekroczył Jack Holder. We wszystkich 104 zdobył 195 "oczek" i 23 bonusy (średnia biegowa 2,096). Metę na pierwszej pozycji minął 38 razy.

150 - tyle zwycięskich wyścigów na poziomie ekstraligowym ma Bartosz Smektała. Od momentu debiutu w 2014 roku wystąpił on 669 razy w 161 meczach. Jego procent skuteczności wygranych wynosi więc 24,0.

2009 - w tym roku poprzednio w polskiej lidze żużlowej miał miejsce obustronny walkower (0:0). Wtedy na zapleczu elity w Ostrowie jazdy odmówiły: ówczesny KM i gnieźnieński Start. Sędzią był Marek Wojaczek, który tor uznawał regulaminowy. Tak jak teraz Michał Sasień, rozjemca wtorkowego "meczu" pomiędzy ebut.pl Stalą Gorzów a ZOOleszcz GKM-em Grudziądz.   CZYTAJ WIĘCEJ: Szok i bezprecedensowa sytuacja w PGE Ekstralidze! Obustronny walkower! Wysokie kary i zawieszenia po skandalu? Mamy stanowisko władz ligi

Źródło artykułu: WP SportoweFakty