Żużel. Motor po raz trzeci, Łaguta przerwał serię Zmarzlika. Końcowa tabela i statystyki PGE Ekstraligi

WP SportoweFakty / Michał Chęć

Orlen Oli Motor Lublin obronił tytuł Drużynowego Mistrza Polski na żużlu. W rewanżowym meczu finałowym PGE Ekstraligi zespół trenera Macieja Kuciapy ponownie pokonał Betard Spartę Wrocław, tym razem 52:38, wygrywając cały dwumecz 99:81.

Dla Motoru był to czwarty z rzędu występ w finale najlepszej żużlowej ligi świata i trzecie złoto. Drugi raz z rzędu lubelski zespół zdobył mistrzostwo pokonując w finale Spartę. Za rok lublinianie pojadą w niezmienionym składzie i znowu będą faworytem do wygrania PGE Ekstraligi. Jeśli im się to uda, to wyrównują wyczyn Unii Leszno, która sięgnęła po tytuły w latach 2017-2020.

Lublinianie byli w tym roku zdecydowanie najlepszą drużyną. Na 20 meczów wygrali aż 17. Jedynych porażek Motor doznał w Toruniu (dwa razy) i we Wrocławiu.

Brązowy medal zdobył KS Apator Toruń, który wygrał dwumecz o trzecie miejsce z ebut.pl Stalą Gorzów (100:79). Dla Aniołów jest to drugi brązowy medal z rzędu. Przed rokiem zespół zdobył go pokonując Włókniarza Częstochowa.

Z ligi spadła Fogo Unia Leszno, która w żużlowej elicie jeździła nieprzerwanie od 1997 roku. W 2025 roku jej miejsce w PGE Ekstralidze zajmie Innpro ROW Rybnik, który w finale Metalkas 2. Ekstraligi pokonał Abramczyk Polonię Bydgoszcz.

Klasyfikacja końcowa PGE Ekstraligi:

W klasyfikacji najskuteczniejszych zawodników tym razem najlepszy okazał się Artiom Łaguta, który przerwał dominację Bartosza Zmarzlika, trwającą w latach 2021-2023. Żużlowiec Betard Sparty Wrocław skończył rozgrywki ze średnią bieg. 2,462. To wynik lepszy o 0,043 pkt. niż u drugiego Zmarzlika (2,419). Trzeci był Leon Madsen, dla którego sezon skończył się na rundzie zasadniczej. Zawodnik Krono-Plast Włókniarza osiągnął średnią na poziomie 2,416.

Najskuteczniejszym juniorem ligi był Wiktor Przyjemski, którego średnia 2,060 była 13. wynikiem w lidze. Wśród zawodnik U24 triumfował Bartłomiej Kowalski (1,776 - 22. wynik w lidze).