Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Damian Gapiński: Patryk Dudek podzielił żużlową Polskę

Patryk Dudek został zawieszony przez Główną Komisję Sportu Żużlowego za stosowanie środków dopingujących. Zdania, co do tego, czy należy karać zawodnika są podzielone.
Damian Gapiński
Damian Gapiński

Główna Komisja Sportu Żużlowego po tym, jak media poinformowały, że badanie antydopingowe próbki A wykazało, iż Patryk Dudek stosował niedozwolone środki, postanowiła zawiesić zawodnika SPAR Falubazu Zielona Góra do czasu wyników badań próbki B. Żużlowa Polska od razu podzieliła się na dwa fronty. Jeden broni zawodnika twierdząc, że nie ma możliwości, aby świadomie zażywał środki dopingowe, drugi twierdzi, że należy go ukarać.

Rozpocznę od tego, że GKSŻ słusznie postąpiła zawieszając zawodnika po badaniu próbki A. Po pierwsze to praktyka stosowana w przypadku sportów olimpijskich, a po drugie ta decyzja wyrządzi mniej szkód. Proszę sobie bowiem wyobrazić atmosferę spotkań udziałem Patryka Dudka w sytuacji, gdy kibice wiedzieliby, iż jest on podejrzany o stosowanie dopingu. Nie rozumiem jednego - dlaczego GKSŻ swoją decyzję podjęła dopiero w momencie, gdy sprawą zajęły się media? Przecież wyniki badań znane były dużo wcześniej. Odpowiedzi na to pytanie nie poznamy, bo przewodniczący GKSŻ poza komunikatem o zawieszeniu zawodnika, nie ma w tej sprawie nic do dodania. W ten sposób potęguje jedynie domysły kibiców o wpływach przedstawicieli niektórych klubów na decyzje żużlowej centrali.

Rozumiem, że w obronie Patryka stanęli kibice. To sytuacja zrozumiała, a wręcz zdziwiłbym się, gdyby ich reakcja była inna. Zastanawia i śmieszy mnie jednak ślepe bronienie zawodnika przez część środowiska dziennikarskiego, które publicznie wyznaje, że nie wierzy, iż mógł on dobrowolnie zażywać środki dopingujące. Śmieszy, bo to nie ma to najmniejszego znaczenia. Jeżeli Patryk Dudek zażywał środki dopingujące (co ma potwierdzić lub nie badanie próbki B), to należy mu się kara! A to, czy robił to świadomie, czy nie może i powinno mieć jednie wpływ na wysokość tej kary. Nieznajomość prawa szkodzi. Wielu twierdzi, że w tym przypadku zawiniła nieświadomość zawodnika. Ja tego nie wiem, nie byłem obecny przy całym procederze, nie znam osobiście zawodnika na tyle, aby dać sobie za niego uciąć rękę, ani tym bardziej postawą obronną nie zamierzam wkupić się w jego łaski. Rzadko nie zgadzam się z Krzysztofem Cegielskim. W tym przypadku nie rozumiem jednak twierdzenia prezesa Stowarzyszenia Metanol, który uważa, że w żużlu nie ma dopingu. Nie wiem, jaki wpływ na organizm żużlowców mają środki dopingujące, ale zapewne badania osób, które się na tym znają wykazały, iż wpływ mają i dlatego powinny być i są zakazane.

W sprawie Patryka Dudka martwią mnie dwie rzeczy. Po pierwsze fakt, że dotyczy to zawodnika, który jest jedną z niewielu nadziei polskiego żużla na dobrą przyszłość. O tym szerzej będę pisał jednak w tekście na temat szkolenia młodzieży w ostatnich piętnastu latach. Jeżeli badania próbki B potwierdzą, że zażywał on środki dopingujące, to zgodnie z art. 319, punkt 14 Przepisów Dyscyplinarnych Sportu Żużlowego możliwe będą następujące kary:
- kara pieniężna od 5000 zł do 50000zł oraz zawieszenie na okres od 6 miesięcy,
- dyskwalifikacja oraz utrata licencji zawodnika na okres od 6 miesięcy do 2 lat
- kary i sankcje z kodeksu antydopingowego FIM

Jeżeli nawet zastosowany zostanie najniższy wymiar kary, to zawodnika czeka 6 miesięcy przerwy w startach, co z pewnością nie wpłynie dobrze na rozwój jego kariery.

Po drugie - ta sprawa powinna wywołać refleksję i dyskusję w zakresie podejścia zawodników do tematu środków dopingujących. Tymczasem odnoszę wrażenie, że część środowiska próbuje ją bagatelizować i zamieść pod dywan.

Damian Gapiński

Czy ewentualna przerwa w startach z powodu stosowania dopingu wpłynie negatywnie na karierę Patryka Dudka?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (112):

 • Cz-waCKM Zgłoś komentarz
  - Kolejny raz żałosny temat i powód do obelg oskarżeń i wściekłych zajadłych ataków na młodego utalentowanego żużlowca !... - - - Już KUR.A ! ! ! towarzystwo zapomniało jak
  Czytaj całość
  skończył m.in. przez takie itp. nagonki R.Kurmański ! ! ! ........ Czy Was do reszty pogięło ! ! ! - Ludzie trochę opamiętania , stosowanie suplementów odżywek itp. chyba nie jest jeszcze zabronione w różnych dyscyplinach sportowych i przez wielu ich zawodników i zawodniczki... - Czy ktoś z Was badał się kiedyś po treningach na siłowniach , salkach , basenach ? - Co piliście czy byliście świadomi przed i po treningach i co znajdowało się w Waszych odżywkach ? ? ? - Ludzie trochę luzu , nie dajcie się zwariować słabymi sensacjami i rozdmuchiwaniu sprawy ludziom , którym na tym zależy ! ... - - - - - - - Patryk trzymaj się , słabe leszcze nie potrafią wygrać z Tobą na torze to wymyślili - " skandal dopingowy " - Pozdrawiam kibic z Częstochowy...
  • atom Zgłoś komentarz
   od kilku sezonów cały Falus-baz jeździ na haju, ale mają POparcie liska-chytruska i mogą im naskoczyć. Ta "afera", również zostanie POzamiatana. Spieprzać dziady !!!
   • PolicjaPolityczna Zgłoś komentarz
    W lidze pojawił się nowy klub EPO-FALUBAZ
    • fest1 Zgłoś komentarz
     Odebrać punkty zdobyte przez Dudka i zweryfikować wyniki FALUBAZU!!!
     • fest1 Zgłoś komentarz
      Odebrać punkty zdobyte przez Dudka i zweryfikować wyniki FALUBAZU!!!
      • rajmund Zgłoś komentarz
       Boże niedługo będziecie sami bez kibiców i żużlowców, tak się niszczy Polski żużel i kibiców, to mafia gorsza od faszyzmu Patryk Opole jest z Tobą trzymaj się chłopie.
       • zdm Zgłoś komentarz
        To że u Dudka znalazło się niedozwolona substancja to mnie śmierdzi Toruńską kombinacją by się odegrać na Zielonce za punkty minusowe za zeszłoroczny finał.Za kasę to można zrobić
        Czytaj całość
        największy szwindel.Nie zdziwię się gdy próbka B nie wykaże używania substancji niedozwolonej.Ważne jest to że wygrany jest mecz z Zielonką w Toruniu ,jest nadzieja na to że Unia przegra w poniedziałek z Zielonką. Gdy z kolei ta sprawa z niedozwoloną substancją się uda, to można zaskarżyć swą karę i odzyskać punkty minusowe.
        • Eraonim Zgłoś komentarz
         Patryk Dudek miał handicap w trakcie zawodów. Był na dopingu, dzięki temu był bardziej skoncentrowany i wydolny, mógł uzyskiwać lepsze wyniki. Patryk oszukiwał kolegów i nas kibiców.
         Czytaj całość
         Niestety . . Powinny zostać skorygowane wyniki meczów, w których brał on udział..
         • netoperek Zgłoś komentarz
          Dziwne rzeczy dzieją się w sporcie. Legia przez błąd proceduralny i trzy minuty "bycia" na boisku zawodnika nieuprawnionego (bo on nic nie wniósł do gry) straciła awans i kopę szmalu. W
          Czytaj całość
          tym kontekście kara Unibaxu to pikuś. (w stosunku do przewinienia!) Teraz mamy sprawę Dudka która sporo miesza a może być jeszcze znacznie gorzej. Osobiście nie wierzę w świadome i celowe "ładowanie akumulatorów" przez zawodnika. Zastanawia mnie głównie jedna rzecz: dlaczego wspomniana odżywka (a właściwie przedmiotowy składnik) jest dozwolona wszędzie tylko nie w Polsce? Dlaczego jest powszechnie dostępna skoro jej składnik jest zabroniony dla sportowców?! Czy na opakowaniu jest informacja dotycząca kluczowego składnika i jego wpływu na organizm? Nie znam oczywiście wszystkich okoliczności sprawy ale póki co wydaje mi się że zawodnik stał się ofiarą nieżyciowych i niekonsekwentnych przepisów! Tak jak w wypadku Legii zamiast sztywnych i bezdusznych paragrafów lepiej byłoby kierować się rozsądkiem i duchem sportowej rywalizacji. Byłem i jestem zwolennikiem testów kontrolnych bo jest to sport niezwykle niebezpieczny. Dostało mi się od wielu kibiców za poparcie badań alkomatem Warda oraz samej idei sprawdzania żużlowców alkomatem oraz testów na doping. Nie można jednak z igły robić widły a lepiej kierować się zwykłym rozsądkiem. Nie palmy "czerownic" na stosie w imię fałszywie pojętej uczciwości!
          • zak1974 Zgłoś komentarz
           W każdym sporcie "dopingowicze" są karani. Jeszcze nie wiadomo co będzie w próbce B, życzę, aby nie potwierdziły się wyniki z próbki A. Ale gdyby okazało się, że "brał" powinien
           Czytaj całość
           zostać ukarany. Wysokość kary powinna zostać wymierzona po dokładnej analizie okoliczności, a wątpliwości powinny być brane na korzyść zawodnika.
           • Jalek83 Zgłoś komentarz
            Powiem tak mnie to nie interesuje kto wziął doping i świadomie czy nie świadomie czy to zawodnik bardzo znany czy mniej. Wszyscy są równi i nie ma tu o czym mówić.kara powinna być
            Czytaj całość
            inaczej będzie wiadomo że kto ma więcej kasy może robić co chce w polskim żużlu . A pan Dowhan i pan prezes niech to przyjmą z pokora i tyle. A nie robią z się i za przeproszeniem idiotów bo to o dudka chodzi i tym samym powstała duza dziura w drużynie. Trudno takie życie i trzeba to przyjąć jak prawdziwi faceci.
            • kartekibic stali gorzów Zgłoś komentarz
             teraz powiem taki zart - jeszcze wyjdzie na to ze Patryk napil sie wody w gorzowie, albo ktos go specjalnie czyms poczestowal gdzie znajdowal sie ten srodek a co :)
             • kartekibic stali gorzów Zgłoś komentarz
              szkoda dudka, ale jak slysze ze ktos mowi o nie swiadomym zazyciu srodkow dopingujacych to jest to fakt smieszny albo swiadczy o glupocie osoby o tym mowiacej, no niestety
              Zobacz więcej komentarzy (99)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×