Duży krok Śląska Świętochłowice do reaktywacji. Celem start w lidze w 2018 roku

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Jednak zarówno przed działaczami Śląska, jak i władzami miasta dużo pracy. Obecnie Skałka jest w opłakanym stanie. Obiekt przy ulicy Bytomskiej 40 nie ma zgody Inspektora Nadzoru Budowlanego na organizację imprez masowych. Kibice zasiadać mogą tylko na kilku sektorach pokaźnej korony. - Wbrew pozorom, biorąc pod uwagę to, co się dokonało na torze żużlowym i zakup bandy dmuchanej, to działań jest dużo, ale są one możliwe do zrealizowania. Korona stadionu, która w 70 procentach okala boisko piłkarskie jest w dobrym stanie. Ją trzeba wzmocnić i wyposażyć w nowe krzesełka oraz ewentualnie zadaszyć - przyznał prezydent Świętochłowic. - Gruntownego remontu wymaga trybuna główna. Od kilkunastu do kilkudziesięciu milionów, to jest realny koszt na realizację tego przedsięwzięcia - dodał prezydent Kostempski.

Wsparcie prezydenta miasta to dla Śląska ważny element w drodze do powrotu do ligowych zmagań. - Chciałbym żeby ludzie, którzy sprawują władzę zawsze wiedzieli, że sport rządzi się swoimi prawami, a polityka swoimi. Oni nam muszą pomagać, bo bez nich nie możemy istnieć. Będziemy prosić władze miasta z każdej strony. Mieszkańcy docenią wysiłek każdego z polityków, który jest zainteresowany żużlem. Potrzebujemy wielkiej reklamy, ludzi z sercem, którzy tak do tego podchodzą. Żużel trzeba wydźwignąć z dołka. Wszyscy mówią, że to są okropne pieniądze, ale skoro inne miasta mogą, to czemu by Świętochłowice nie mogły? - powiedział trener Bas.

Kibice w całej żużlowej Polsce wspierają działania świętochłowiczan. Nowy ośrodek to kolejny impuls do rozwoju czarnego sportu w Polsce. Działacze Śląska doskonale zdają sobie z tego sprawę. Z tego powodu odbudowę żużla rozpoczęto od pracy u podstaw. - Jest zainteresowanie, są telefony, kilku chłopaków już odeszło z kontuzjami. Może nie były to poważne urazy, ale przestraszyli się. Tak już w szkółkach jest. Mamy rotację, ale w szkółce jest od 10 do 12 chłopaków. Całe moje działanie polega na tym, żeby klub był ułożony na spokoju. Chciałbym, by to było oparte na wychowankach, ale na spokojnych wychowankach, by wyeliminować "dziczenie", by młodzi odczuwali przyjemność z tego. Wszystkim ma to sprawiać przyjemność, to nie ma być przegięte w którąś stronę. Czas, presja, pieniądze - nie wiem czy to jest takie dobre - argumentował Krzysztof Bas.
Modernizacja stadionu w Świętochłowicach wymaga wielomilionowych nakładów finansowych Modernizacja stadionu w Świętochłowicach wymaga wielomilionowych nakładów finansowych
Fani muszą się uzbroić w cierpliwość. Zanim do Świętochłowic wróci żużel w wydaniu ligowym miną jeszcze ponad dwa lata. Spowodowane jest to stanem stadionu, lecz w tej sprawie działania rozpoczęły władze miasta. - Jesteśmy w trakcie dialogu technicznego, który jest preludium do głównej procedury związanej z wyłonieniem wykonawcy. Testujemy wiele podmiotów trudniących się procesem budowlanym dotyczącym przede wszystkim stadionów żużlowych. Mamy dziewięć takich podmiotów, które przystąpiły do rozmów - przyznał prezydent miasta.

- Najbliższe tygodnie to będzie czas na przygotowanie dobrej procedury, ale jednocześnie i swoisty dialog poruszający różne kwestie techniczne, organizacyjne i merytoryczne dotyczące naszego przedsięwzięcia. Kolejnym etapem jest dialog konkurencyjny, który wyłoni w drodze przetargowej wykonawcę odpowiedzialnego za modernizację lub budowę nowego stadionu. Gdyby nie udała się ta procedura, to zarezerwowałem w budżecie do 2018 roku kwotę, która pozwoli na modernizację tego stadionu, dostosowując go do zawodów II ligi - tłumaczył prezydent Dawid Kostempski.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×