Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Rafał Trojanowski: Przepis 1:5? To jest bezmyślne! Boję się, co wymyślą za rok

Mateusz Lampart
Mateusz Lampart


Czy w 2016 roku nadal będziesz dysponował silnikami zakupionymi od Taia Woffindena?

- Nadal będę je miał. Będę miał sprzęt z poprzedniego sezonu i coś nowego. Nie będę gorzej przygotowany sprzętowo. Wiem, jak te silniki chodzą. Mam też silnik od pana Ryszarda Kowalskiego, który też bardzo dobrze się sprawował. Mój sponsor czuwa nad tym bacznie, więc ze sprzętem nie będzie żadnego problemu.

Co czujesz jako wychowanek Stali Rzeszów, obserwując to, co się aktualnie dzieje w tym klubie?

- To duże zaskoczenie. Na początku wydawało mi się to nierealne, że Stal może nie wystartować. Po jednym sezonie, po którym odeszła pani Marta Półtorak, nie przypuszczałem, że wszystko tak szybko się posypie. Wiedziałem, że będzie trudniej, bo pozyskać sponsorów jest trudno. Liczę na to, że to uda się jakoś rozwiązać. Naprawdę byłoby szkoda, jeśli Rzeszów straciłby drużynę żużlową. To bardzo niemiła sprawa.

Jak odbierasz to, co się dzieje w sprawie licencji i systemu ligowego?

- To jest sprawa, która nie dotyka nas po raz pierwszy w tym roku. Powinno się nad tym myśleć wcześniej. Jest to problem dla wszystkich: działaczy, klubów, zawodników, sponsorów i telewizji. Procesy licencyjne powinny się kończyć szybciej, żeby było wiadomo, co dany klub ma robić. Część nadal nie wie, w której lidze będzie jeździła. Najbardziej martwi mnie to, że prezesi robią długi. Przykładowo - dług w Ostrowie Wielkopolskim to jest rzecz niepojęta. Nie wiem, na jakich komputerach lub kalkulatorach liczono tam pieniądze. Niemożliwe, żeby po tak dobrym sezonie, mając w składzie zawodników wcale nie najdroższych w Nice PLŻ, zrobić aż takie długi. Kontrakty tych zawodników nie powinny spowodować aż takich zaległości. A tam był jeszcze bardzo udany turniej SEC, który pewnie przyniósł duże korzyści. Co byłoby, gdyby Ostrovia miała jakieś wpadki u siebie i kibice odwróciliby się od drużyny? To jest bardzo dziwne. Podobnie jest w Rzeszowie. Niby wszystko jest fajnie, ale na koniec jest 2 miliony złotych w plecy. Trudno przeoczyć takie rzeczy. Rozumiem, że można się ślizgnąć na 100 czy 200 tysięcy złotych, ale nie aż na takie kwoty. Klub z Lublina też ma duże problemy finansowe, a właściwie w tym sezonie jechał o nic. To nie była drużyna budowana na awans. KMŻ został z długami. Według mnie liczenie jest dosyć proste, a kontrakty są czytelne. Frekwencję na trybunach też można jakoś określić. To wszystko można ze sobą zestawić.

Jedna z propozycji do Regulaminu Sportu Żużlowego jest następująca: "W zawodach o DMP w przypadku przegrania podwójnie biegu (1:5) przez zawodników drużyny gościa lub gospodarza, klub nie ma prawa płacić za punkt zawodnika, który przyjechał na trzeciej pozycji". Jak to oceniasz?

- Nie wiem, dlaczego jeszcze nikt nie protestuje przeciwko temu. To jest bardzo kontrowersyjny pomysł. To jest ingerencja w zasady sportu. Nie będziemy płacić za 1:5, za chwilę za 2:4. A może w ogóle zrezygnujemy za płacenie za trójki, bo to są największe koszty? To jest bzdura. Zawodnik przywozi jeden czy zero nie dla swojej przyjemności! On wyjeżdża na tor i wykonuje swoją pracę. Wiadomo, że w sporcie jest tak, że ktoś zawsze musi być ostatni. Zawodnik może nie zarobić, a traci w biegu oponę, olej, zużywany jest silnik. On wyjeżdża na tor i ma same koszty. Właściwie to jest obraza dla wszystkich zawodników. To jest coś takiego, jakby powiedzieć: "on przyjechał trzeci, jest to spowodowane brakiem chęci do rywalizacji z przeciwnikami o dwa punkty".

Dużo mówi się teraz o poprawie bezpieczeństwa na torze. Mówi się o ostrej jeździe, wykluczeniach, upadkach, o tym, że ma być coraz więcej czerwonych kartek, żużel zrobił się bardziej niebezpieczny. A teraz ktoś proponuje przepis, który spowoduje jeszcze większą agresję na torze. Jestem pewien, że przez to będą upadki. To jest przepis, który naraża zdrowie i życie zawodników. I nie chodzi tu o pieniądze. Po prostu masz w głowie, że dostajesz karę za to, że będziesz trzeci. Oprócz tego będzie sytuacja, gdzie zawodnik pojedzie jako rezerwa taktyczna na dwóch najlepszych żużlowców u przeciwnika. Może się zdarzyć, że po walce przyjedzie on trzeci i dostaje za to karę. Jedziesz bieg po biegu, a sprzęt zużywa się jeszcze bardziej.

Czyli z czterech zawodników, dwóch pojedzie za darmo.

- Czwarty jest na minus, więc pewnie część zawodników będzie zjeżdżać z toru. Trzeci może wyjdzie na zero.

- Procesy licencyjne powinny się kończyć szybciej, żeby było wiadomo, co dany klub ma robić - twierdzi Rafał Trojanowski - Procesy licencyjne powinny się kończyć szybciej, żeby było wiadomo, co dany klub ma robić - twierdzi Rafał Trojanowski
Myślisz, że do tego może dochodzić?

- Tak tylko obrazuję sytuację, ale może tak być. Jakie to są oszczędności dla klubu w skali roku? Ten przepis jest bezmyślny! Aż się boję, co ci ludzie wymyślą za rok. To jest coś takiego, jakby nie płacić Lewandowskiemu za mecz, bo nie strzeli bramki, a bramkarzowi za to, że puści gola. To wszystko wykracza poza granice sportu. Na rynku nie ma już zawodników, którzy wyjeżdżają na tor tylko po to, żeby sobie pojeździć. Do tego jest żużel amatorski. Przez ostrą jazdę mamy coraz więcej kontuzji, a teraz wprowadzamy jeszcze większą agresję na torze, w postaci zabierania pieniędzy za trzecie miejsce. To nie są żadne oszczędności, każdy zawodnik ma już odpowiednie drabinki punktowe. Im mniej punktów w meczu, tym każdy punkt jest tańszy .

Masz jakąś alternatywę dla tego pomysłu?

- Należy podpisywać umowy w oparciu o budżet i takie stawki za punkt na jakie klub stać.

Korzystając z okazji chciałbym życzyć dużo zdrowia i spełnienia marzeń w nowym roku wszystkim fanom żużla.

Rozmawiał Mateusz Lampart

Czy zgadzasz się z Rafałem Trojanowskim w sprawie przepisu 1:5?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (23):

 • pojawiam sie i znikam Zgłoś komentarz
  " "W zawodach o DMP w przypadku przegrania podwójnie biegu (1:5) przez zawodników drużyny gościa lub gospodarza, klub NIE MA PRAWA płacić za punkt zawodnika, który przyjechał na trzeciej
  Czytaj całość
  pozycji". Nie ma prawa, czy raczej nie ma OBOWIĄZKU ? Nie czytałem tych durnych pomysłów regulaminowych, ale nie można chyba zabronić klubowi płacić za co chce. A z jakiej racji klub ma płacić za bonusy, skoro nie są one doliczane do wyniku drużyny, a podnoszą koszty?
  • tomas68 Zgłoś komentarz
   Sami siebie wykończą i tyle się pozostanie po tej pseudo dyscyplinie.
   • AJ10 Zgłoś komentarz
    Najprościej byłoby płacić nie za zdobyte punkty ale za pokonanych przeciwników. 2, 1 lub 0. I dodatkowo kara finansowa za celowe nie dojechanie do mety na 3 miejscu za 0 (czyli przy 1:5).
    Czytaj całość
    Oczywiście stawki powinny być odpowiednio wyższe. Przy obecnym systemie płacenia poszkodowani np. są przyjeżdżający na 3 miejscu przy 2:4, a uprzywilejowani przy 3:3 (bonus). Wynik ten sam a kasa 2x większa.
    • egon123 Zgłoś komentarz
     Nie płacą?? A co z zawodnikami tkz.drugiel linii oni maja przywozic 1 ,2 ki mało tego na pewno mają niższe stawki za punkt .i np. Gdy lider pary ma słaby dzień i przyjedzie ostatni lub
     Czytaj całość
     ma defekt na prowadzeniu to ten doparowy ma na tym cierpieć ze przyjechał 3ci
     • Inżynier Mamoń Jestem Zgłoś komentarz
      ja myślałem, że za takie punkty nigdy się nie płaciło :) to logiczne, że klub powinien płacić tylko za punkty na rywalach
      • bun Zgłoś komentarz
       Skoro ta jedynka za 3 miejsce jest bezwartościowa, to po prostu zawodnicy będą symulować defety na 3 i 4 pozycji i biegi będą się kończyć na 5:0. Zwłaszcza w sytuacji gdy mecz będzie
       Czytaj całość
       już przegrany. To będzie rok defektów. Z drugiej strony fajnie że taki np Gollob nie będzie już zarabiał na tym że objedzie juniora z pary. Szkoda tylko samych juniorów, zwłaszcza tych początkujących, dla których takie jedynki to często jedyna kasa z meczu.
       • żółtoniebieski czesio Zgłoś komentarz
        Oczywiście, że za 1:5 nie powinno się płacić. Pazerni zawodnicy wykańczają ten sport wcale nie mniej niż prezesi klubowi.
        • kokojamboo Zgłoś komentarz
         Trojan przepis 1:5 i nie płacenie za punkt za darmo to jest bezmyślny ale juz płacenie za bonus jest super co?A najbardziej super jest płacenie ryczałtem za dojazdy i to najlepiej z 5tys
         Czytaj całość
         euro no i kilkaset tys za podpis i tzw przygotowanie bez wymagania faktur to juz fenomenalne....
         • dendryk Zgłoś komentarz
          Za 1-5 nie powinni wcale płacić , bo za co ?
          • Hessus Zgłoś komentarz
           A mądrym głowom, które takie przepisy konstruują powinni np. płacić pensje co drugi miesiąc.
           • Hampelek Zgłoś komentarz
            Pomysł z 1 strony dobry, ale z 2 zawodnicy jak będą mieli już na pewno w plecy to po co będą mieli dojeżdzać do mety? Zrobia 5-0 i tyle, po co będą sprzęt żyłować jak nic za to nie
            Czytaj całość
            dostaną
            • yes Zgłoś komentarz
             Powinni jednak płacić za pojedyncze punkty przy 1:5. Zawodnik jedzie na punkt dla klubu, a to przecież jego praca.
             • Murzum von Grunberg Zgłoś komentarz
              A ja powiadam tak. Płacić za zero dojechane, to dopiero byłaby motywacja.
              Zobacz więcej komentarzy (10)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×