Bartosz Zmarzlik siódmym polskim wicemistrzem świata

Bartosz Zmarzlik przeszedł do historii jako siódmy polski indywidualny wicemistrz świata na żużlu. 23-latek wywalczył jednocześnie dziewiąty srebrny medal IMŚ dla naszego kraju.

Dawid Borek
Dawid Borek
Bartosz Zmarzlik WP SportoweFakty / Jarosław Pabijan / Na zdjęciu: Bartosz Zmarzlik
Pierwszym polskim indywidualnym wicemistrzem świata na żużlu został Paweł Waloszek. Urodzony w Świętochłowicach zawodnik największy sukces w karierze święcił w 1970 roku na stadionie we Wrocławiu. Wcześniej na koncie miał także brąz wywalczony w Drużynowych Mistrzostwach Świata. Waloszek to jedna z legend polskiego żużla. Zmarł 7 września tego roku.

Drugi srebrny medal IMŚ dla Polski wywalczył w 1979 roku w Chorzowie Zenon Plech. Sześć lat wcześniej, również na Stadionie Śląskim, ośmiokrotny uczestnik finałów IMŚ na żużlu, zdobył brązowy medal. Plech w swojej bogatej karierze zdobywał również krążki Drużynowych Mistrzostw Świata i Mistrzostw Świata Par.

Na kolejny srebrny medal polski żużel czekał dwie dekady. W 1999 roku wywalczył go w Vojens Tomasz Gollob, który kilka dni wcześniej zanotował koszmarny wypadek we Wrocławiu podczas finału Złotego Kasku. Wielu twierdzi, że przez to, że startował z kontuzją, Gollob stracił szansę na złoty medal. Srebro wówczas miało wyjątkowo gorzki smak. Polski żużlowiec wszech czasów po drugi tytuł wicemistrza świata sięgnął dziesięć lat później w 2009 roku.

Jarosław Hampel został czwartym polskim srebrnym medalistą IMŚ w najlepszym w historii sezonie 2010. Urodzony w Łodzi żużlowiec długo przewodził klasyfikacji generalnej cyklu, ale w drugiej części sezonu musiał uznać wyższość swojego rodaka, Tomasza Golloba. Ostatecznie Polacy w 2010 roku ustrzelili dublet. Hampel drugi srebrny medal wywalczył w 2013 roku. Po ciężkiej kontuzji wypadł z cyklu Grand Prix i od kilku lat nie rywalizuje już o najwyższe laury w IMŚ. W tym sezonie do kolekcji medali dorzucił srebro mistrzostw Europy, zajmując drugie miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu SEC.

Piątym polskim wicemistrzem świata został Krzysztof Kasprzak, który w życiowym dla siebie sezonie 2014 sięgnął po srebrny medal, choć gdyby nie kontuzja kolana, Polak mógł się pokusić nawet o coś więcej. - Nadal brakuje mi złotego medalu IMŚ w kolekcji. Wszystkie inne tytuły zdobyłem. Chciałbym wrócić do cyklu Grand Prix, bo lata uciekają - mówił niedawno Kasprzak.

Przed rokiem najlepszy debiut w historii cyklu Grand Prix zanotował Patryk Dudek, który został indywidualnym wicemistrzem świata w pierwszym sezonie startów w tym elitarnym gronie. Polak przegrał tylko z wówczas wyśmienitym Jasonem Doyle'em.

Ostatnim, który dołączył do tego elitarnego grona polskich srebrnych medalistów IMŚ jest Bartosz Zmarzlik. 23-latek dokładając do brązowego medalu z 2016 roku srebro w tym sezonie stał się jednocześnie najmłodszym w historii polskim dwukrotnym medalistą IMŚ. Zważywszy na talent i pracowitość Bartosza Zmarzlika, przy odrobinie szczęścia, które w sporcie jest potrzebne, możemy się wkrótce doczekać trzeciego polskiego indywidualnego mistrza świata po Jerzym Szczakielu i Tomaszu Gollobie. -Niczego nie mogę obiecać poza tym, że dam z siebie 200 procent. Sukces to wypadkowa wielu czynników. W sporcie nie da się tego zaplanować - mówi skromnie aktualny wicemistrz świata.

Polscy wicemistrzowie świata:
Paweł Waloszek (1970)
Zenon Plech (1979)
Tomasz Gollob (1999, 2009)
Jarosław Hampel (2010, 2013)
Krzysztof Kasprzak (2014)
Patryk Dudek (2017)
Bartosz Zmarzlik (2018)

ZOBACZ WIDEO Oficjalne promo 2019 PZM Warsaw FIM SGP of Poland


KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>
Czy Zmarzlik w ciągu trzech lat wywalczy mistrzostwo świata?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×