Żużel. Oskar Paluch na oczach legendy szalał w Ostrowie w Nice Youth Development Series 250cc (relacja)

Para Oskar Paluch - Damian Ratajczak wygrała rozegrane w Ostrowie Wielkopolskim zawody Nice Youth Development Series 250cc. Zmagania zawodników w wieku od 13 do 16 roku życia oglądał między innymi Erik Gundersen, legenda duńskiego i światowego żużla.

Maciej Kmiecik
Oskar Paluch na najwyższym stopniu podium WP SportoweFakty / Marcin Malinowski / Na zdjęciu: Oskar Paluch na najwyższym stopniu podium
Dziesięć par było podzielone na dwie grupy. Na 20 wyścigach najlepsze pary z obu grup zmierzyły się w finale o zwycięstwo w zawodach. Bezkonkurencyjny okazał się duet Damian Ratajczak - Oskar Paluch, który wygrał z kompletem punktów serię zasadniczą, a w finale pokonał Rasmusa Pedersena i Patrika Skaarupa. Temu ostatniemu na starcie zdefektował motocykl.

Trzecie miejsce zajął duet Matthias Pollestad - Patryk Nater, który wygrał z Samem McGurkiem i Sebastianiem Szostakiem. Reprezentantowi gospodarzy na starcie wyścigu o trzecie miejsce motocykl odmówił posłuszeństwa.

Najlepsze wrażenie pozostawił po sobie Oskar Paluch, który wygrywał wyścigi z ogromną przewagą i kręcił najlepsze czasy dnia. Jako jedyny dwukrotnie zszedł poniżej 70 sekund, co na motocyklach o pojemności 250cc jest niezłym wynikiem.

Warto dodać, że zawody oglądał opiekun młodych duńskich żużlowców, Erik Gundersen, który nie mógł się nachwalić idei organizacji serii turniejów dla młodych zawodników. - Dziękuję firmie Nice, która zaangażowała się w to przedsięwzięcie. Rywalizacja tych chłopców w wieku od 13 do 16 lat z rówieśnikami z innych krajów jest znakomitym pomysłem. Jestem zadowolony ze swoich zawodników, którzy zajęli drugie miejsce - powiedział trzykrotny indywidualny mistrz świata na żużlu.

W myśl regulaminu, pary z trzecich miejsc w poszczególnych grupach zostały sklasyfikowane na pozycjach V-VI w całych zawodach, z czwartych na VII-VIII, a z piątych na lokatach IX-X.  W środę podobne zawody jak w Ostrowie Wielkopolskim, zostaną rozegrane na torze w Gnieźnie.

Wyniki:

GRUPA I
Para A - 16 pkt - IV. miejsce
1.Sam McGurk (Wielka Brytania) (3,3,3,2,)
2.Sebastian Szostak (Polska) 3 (1,2,-,-)
R.Kacper Grzelak (Polska) 0 (0,0)

Para B - 11 pkt - VII-VIII. miejsce
3.Jan Rachubik (Polska)1 (0,0,0,1)
4.Antoni Mencel (Polska) 10 (2,3,2,3)

Para C - 14 pkt - V-VI. miejsce
5.Krzysztof Lewandowski (Polska) 7 (1,1,2,3)
6.Franciszek Karczewski (Polska) 7 (2,2,1,2)