Kokpit Kibice

Żużel. Debata ekspertów. Jan Krzystyniak chce połączenia lig i większej PGE Ekstraligi. Koniec z play-offami

Czas na kolejny głos w debacie ekspertów WP SportoweFakty. Jan Krzystyniak jest za połączeniem lig w Polsce, powiększeniem PGE Ekstraligi i powrotem do starego systemu, by w rundzie finałowej każ∂y jechał z każdym zamiast play-offów.
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Max Fricke, Emil Sajfutdinow WP SportoweFakty / Katarzyna Łapczyńska / Na zdjęciu: Max Fricke, Emil Sajfutdinow

W debacie zorganizowanej przez WP SportoweFakty czas na głos Jana Krzystyniaka. Były żużlowiec i trener znany jest z radykalnych poglądów. Nie inaczej jest tym razem. Krzystyniak wróciłby do KSM-u i rundy finałowej bez play-offów, bo takie rozwiązanie byłoby sprawiedliwsze. Byłby też za tym, aby PGE Ekstraliga liczyła więcej drużyn, a rozgrywki 1. Ligi Żużlowej i 2. Liga Żużlowej zostały połączone. 

Powiększenie PGE Ekstraligi.
Tak. Tak naprawdę cały czas kotłujemy się w tym samym garnku, nic się nie zmienia. Byłoby więcej meczów, gdybyśmy rozszerzyli najwyższą klasę rozgrywkową o nowe zespoły.

Połączenie I i II ligi.
Tak. Bo to wiąże się z powiększeniem PGE Ekstraligi. Wtedy logicznym krokiem byłoby połączenie rozgrywek.

ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: Marcin Wasilewski sprawił żonie prezent

Zmiana systemu PGE Ekstraligi.
Tak. Jestem przeciwny play-offom. To jest takie sztuczne. Czasem rządzi przypadek. Na wyniki trzeba pracować cały sezon. Powinny się liczyć punkty z wszystkich meczów, a nie z dwóch ostatnich. Dlatego wolałbym system każdy z każdym. Byłby sprawiedliwszy.

Zagraniczne kluby w polskiej lidze.
Nie. Mamy przykład Daugavpils, które nie może awansować do PGE Ekstraligi. Takie ośrodki nie spełniają wymogów ekstraligowych, więc po co? Nie wyobrażam sobie, żeby zespoły zagraniczne miały chociażby przywilej w kwestii infrastruktury. One nie są w stanie spełnić wymogów dotyczących stadionu, komfortu oglądania spotkań, itd.

KSM.
Żeby wyrównać poziom ligi, to tak. Są kluby, które są przeciwne takiemu rozwiązaniu, bo mają kasę, a jak się ją ma, to się ma wynik. Jednak nie ma aż tylu emocji, bo bogate kluby rozjeżdżają te biedniejsze.

Zagraniczny junior.
Nie. Wykluczone. Nie ma tematu.

System szkolenia.
Jestem za tym, by kluby wzięły na barki ciężar wyszkolenia. Jednak nie na obecnej zasadzie, by zrobić to jedynie po to, by spełnić wymogi regulaminowe. Znam przypadki, że zawodnik nie zdał licencji w barwach jednego klubu, podszkolił się i nagle za następnym razem podchodził do egzaminu w barwach innego. Obniża to poziom, wypuszczamy zawodników na ilość w tej chwili.

Tylko wychowankowie na pozycjach juniorskich.
Jestem za. To zmuszałoby kluby do szkolenia. Tylko niektórzy prezesi czekają i czatują, szukają swojej szansy by kogoś podebrać. Gdyby im tego zabronić, to naprawdę musieliby poświęcić uwagę i finanse na to, by szkolić młodzież z sensem. 

Licencje nadzorowane.
Nie. Nie ma dla mnie żadnych długoterminowych spłat zobowiązań. Żadnych taryf ulgowych, bo wiemy jak to się kończy.

Płatności. Punktówka czy ryczałt?
Byłem zwolennikiem zapłaty za wykonaną pracę, ale też jej jakość. Dla mnie zawodnik, który zdobywa najwięcej punktów, powinien też otrzymać najwięcej gotówki. Przy ryczałcie trzeba wszystko przeliczyć. Na pewno nie odpowiadałoby to najlepszym zawodnikom, bo oni inkasują kokosy w tej chwili. Każdy z żużlowców wolałby warunki indywidualne. Dlatego byłbym zwolennikiem punktówki.

Regulamin finansowy.
Czy go zostawimy, czy zlikwidujemy, nic się nie zmieni. Na papierze jest jedno, a pod stołem jest co innego. Przepisy regulaminowe tutaj nic nie wniosą.

Czytaj także:
Dymek może wrócić do pracy w Rybniku
D
laczego TVP nie pokazuje żużla?POLECAMY: Kup bilet na finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie

Czy zgadzasz się z Janem Krzystyniakiem?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (11):

 • intro Zgłoś komentarz
  Świetne mecze typu Łódź - Kraków czy Leszno Gniezno 3X8 kasa dla 2 ligi z elipy w 2 lidze tabela 14biegowa 4 seniorowi 1 junior (jak w Danii) żeby było taniej Świętochłowice,
  Czytaj całość
  Warszawa, Piła, Kraków czekają
  • Szef na worku Zgłoś komentarz
   Poszło do kosza napiszę jeszcze raz. Janek chce powiększenia małpki do 150 gram. Który kabel teraz się udzieli?
   • HR_Sparta Zgłoś komentarz
    A dlaczego tylko wychowankowie juniorami? Ja bym rozszerzył to też ma seniorów. Tylko wychowankowie! ;-)
    • thyrtvyska Zgłoś komentarz
     odczep się Jaśko od Daugavpils, to bardziej poukładany klub niż nie jeden polski, jakich niby wymogów nie spełnia ? mają blokadę na Ekstraligę naszych strachliwych bonzów z PGE
     Czytaj całość
     Ekstraligi, którzy boją się by naszych klubów swą gospodarnością czasem nie zawstydzili... jakby dostali zielone światło, wymogi jednym palcem spełniają, miasto zwiększa dotację i z czasem w play-offach walczą i tego właśnie boją się nasze eminencje szare ze stołków wysokich, "ekspert" Jaśko widać też stawia veto...
     • ZIBI1966 Zgłoś komentarz
      Janek pij w weekend połowę co zawsze .Może pomoże :)
      • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
       Janie szanuję pana ale łączenie lig to tylko niszczenie żużla z poziomu jakie mamy .KSM już my przerabiali nic nie dało było to zło . Powiększenie lig Owszem można ale jeżeli
       Czytaj całość
       będziemy mieć w każdej lidze 10 zespołów .Na to jak na razie się nie zanosi. Więc zostawmy wszystko jak było i nie psujmy tego co jest dobre,
       • Marek Columbo Wojciechowski Zgłoś komentarz
        Wielki szacun dla Pana Jana za jazdę fair! Ale niestety pomysły trochę z poprzedniej epoki. SPEEDWAY w Polsce przeżywa złoty okres i należy uważać by go nie zepsuć. Tak się składa
        Czytaj całość
        że lepsze jest wrogiem dobrego. Extraliga pozostanie extra jeśli będą o nią walczyć drużyny z pierwszej ligi. I to conajmniej 2-3 jak mamy dziś. Playoffy to rekordowa frekwencja. I tu znowu musi być więcej chętnych niż miejsc (mowa o realnych możliwościach ). W przyrodzie mechanizmem rozwoju jest konkurencja. Dlaczego umarł komunizm że teoretycznie był to najbardziej sprawiedliwy system na świecie? Bo nie było w nim naturalnego regulatora - konkurencji. Jeśli nie chcemy śmierci żużla to nie grzebmy zbyt dużo w regulaminach! Kluby muszą mieć pewność, że szkolenie się opłaca. Generalnie powinien być zakaz kupczenia juniorami! I zmiany przepisów powinny być wprowadzane n ie wcześniej niż 2 sezony po przyjęciu ( z wyłączeniem jakiś rzeczy związanych z bezpieczeństwem czy dopingiem). Tory powinny być takie same na całej szerokości. Bez usypywanych wydm czy zalanych wodą bagien. Albo chcemy mieć F1 albo offroad. Trzeba zdecydować.
        • GoodNightBothSides Zgłoś komentarz
         Wróćmy też do biletów za 15zł i zawodników palących papierosy w parku maszyn. Panie Janie Pan już się ogarnie.
         • simon68 Zgłoś komentarz
          Jeśli byczy ekspert może , to ja też się zabawię :) Powiększenie PGE Ligi - nie .Połączenie 1i 2 - zdecydowanie nie . Poza jedną lub dwoma drużynami walczącymi o awans reszta jedzie o
          Czytaj całość
          nic ,zero atrakcji .Zmiana systemu - tak .Play Off z 6 drużyn .1 z (4-5) 2 z (3-6) Tylko spadkowicz ma wcześniejsze wakacje .Zagraniczny klub - jeśli jest dopuszczony to na pełnych zasadach .KSM- zdecydowanie nie .Zagraniczny junior - zdecydowanie nie.System szkolenia - przecież egzaminatorami są trenerzy kadry i to oni decydują o jakości przyznawanych licencji:)Tylko wychowankowie - raczej nie ,blokowało by to utalentowanych z niższych lig .Licencja nadzorowana - tak pod warunkiem że nie była by to fikcja .Płatności - nikt klubom nie zabrania płacić ryczałtem , poza tym są bonusy aby nie było ścigania między swoimi .Pieniądz na torze to chyba najsprawiedliwsze.Regulamim finansowy - to jest fikcja do zlikwidowania .Dziękuję za uwagę :))
          • Petrus Zgłoś komentarz
           "Koniec z play-offami"? Janka chyba jeszcze trzyma po weekendzie.
           • Artysta_KombinATor Zgłoś komentarz
            No jak regulamin ekstraligi jest napisany tylko pod Polskie kluby to nie dziwne że nikt z zagranicy nie jest w stanie ich spełnić. XD Tak swoją drogą to jestem ciekawy jakich to wymogów
            Czytaj całość
            infrastruktury nie spełnia stadion Lokomotivu jak odbywają się na nim turnieje międzynarodowe a na pierwszy rzut oka nie wygląda żeby odstawał od obiektów w ekstralidze.
            Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
            ×
            Sport na ×