KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Dlaczego zawodnik do 24 lat ma pomóc żużlowi? Stępniewski i Szymański zabrali głos w sprawie regulaminu

PGE Ekstraliga i GKSŻ wyjaśniają powody wprowadzenia obowiązkowego zawodnika do 24. roku życia na pozycjach seniorskich. Wprowadzone zmiany mają poprawić sytuację beniaminka i doprowadzić do większej rotacji żużlowców.

Jarosław Galewski
Jarosław Galewski
Robert Lambert WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Na zdjęciu: Robert Lambert.
Jak informuje PGE Ekstraliga i GKSŻ wypracowanie kompromisowego rozwiązania pomiędzy Kalkulowaną Średnią Meczową i wyrównaniem siły zespołów startujących w rozgrywkach ligowych było jednym z najważniejszych zadań, które przyświecało pracom zespołu ekspertów.

- Zespół Ekspertów to ciało doradcze powołane przez Polski Związek Motorowy jeszcze w 2012 roku. Od tamtego czasu jego grono znacznie się powiększyło. Zespół zajmuje się nie tylko regulaminami sportowymi, ale również innymi ważnymi obszarami, na których są pewne sprawy do poprawy. Chcieliśmy poznać zdanie o regulaminie szerokiego spektrum osób w polskim żużlu. Nie tylko tych z PZM, klubów, PGE Ekstraligi czy niższych lig, ale także dziennikarzy oraz przedstawicieli zawodników. Stąd prace robocze przeprowadziliśmy po konsultacjach, które bardzo sobie cenię, bo wniosły dużo pozytywnych uwag - mówi w rozmowie z serwisem polskizuzel.pl Wojciech Stępniewski - przewodniczący Zespołu Ekspertów.

Warto dodać, że tegoroczny Zespół Ekspertów swoje prace zakończył w marcu 2020 roku. Tuż przed pandemią. - Od początku wiedzieliśmy, że zmiany są konieczne, a Polska to główna siła światowego żużla z trzema ligami, gdzie skupieni są zawodnicy nie tylko podnosząc swoje umiejętności sportowe, ale także - wpływając na wzajemny przepływ środków finansowych w dyscyplinie, bo nie oszukujmy się - w dużej mierze nasz żużel kształtuje realia żużla na całym świecie, a wielu młodych zawodników dzięki polskim ligom i polskim sponsorom wypływa na szerokie wody także na arenie międzynarodowej - dodaje Piotr Szymański, przewodniczący GKSŻ i członek zespołu.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Kto niespodzianką sezonu? Majewski żałuje, że jego kandydat nie został nominowany

Skład Zespołu Ekspertów w roku 2020 tworzyli między innymi Wojciech Stępniewski (Prezes Ekstraligi Żużlowej), Piotr Szymański (Przewodniczący GKSŻ), Ryszard Kowalski (Wiceprezes Ekstraligi Żużlowej), Krzysztof Cegielski (reprezentant zawodników, Stowarzyszenie Metanol), Leszek Demski (szef sędziów), Rafał Dobrucki (trener kadry juniorów), Ireneusz Igielski (Fogo Unia Leszno), Arkadiusz Ładziński (SpecHouse PSŻ Poznań), Piotr Mikołajczak (Car Gwarant Kapi Meble Budex Start Gniezno), Andrzej Rusko (Betard Sparta Wrocław), Michał Świącik - (Eltrox Włókniarz Częstochowa) oraz dziennikarze.

Jednym z wielu finalnych efektów prac zespołu jest wprowadzenie bardzo ważnej zmiany regulaminowej - zawodnika do 24. roku życia, który od sezonu 2021 będzie musiał znaleźć się w składzie meczowym każdej drużyny w rozgrywkach PGE Ekstraligi, eWinner 1. Ligi i 2. Ligi Żużlowej (Polaka lub obcokrajowca).

Jeżeli będzie to Polak, nie będzie on liczony do wypełnienia limitu zawodników polskich w składzie (tych będzie nadal czterech - dwaj zawodnicy polscy z numerami 6/7 i 14/15 oraz dwaj z numerami 1-5 / 9-13). Bez zmian pozostanie przepis o możliwości wystawienia w składzie zawodnika rezerwowego z numerem 8/16 w kategorii U23 (Polaka lub obcokrajowca).

- Wprowadzone zmiany pozwolą na poprawę sytuacji beniaminka w PGE Ekstralidze - podkreśla Wojciech Stępniewski. - Ten przepis na pewno spowoduje większą rotację zawodników powyżej 24. roku życia. Tym samym większe możliwości dla drużyn - beniaminków, których jak w Rybniku w tym sezonie, nie środki finansowe były ograniczeniem, ale "zabetonowany" rynek transferowy - tłumaczy Stępniewski.

- Ta kategoria jest pojemna i to chciałbym bardzo podkreślić - dodaje Piotr Szymański. - Mamy w niej obecnie w trzech polskich ligach 57 zawodników, którzy będą mieli okazję do występów na nowych zasadach, a jeśli policzymy zawodników w Polsce, Szwecji, Danii i Anglii, to tych żużlowców razem do wyboru jest aż 81 na trzy klasy rozgrywkowe. Tym, którzy mówią, że tacy żużlowcy będą się cenić - odpowiadam, że wolę, aby młody żużlowiec, na dorobku i rozwijający się, zarobił więcej za to, że jest zdolny i rokuje nadzieję. Stawiam to w opozycji do dawnego przepisu o KSM, który generował wysokie oczekiwania zawodników tylko za to, że ich średnia pasowała do określonego składu - tłumaczy przewodniczący.

- Nowa kategoria zawodników to kompromis między KSM i chęcią znalezienia przestrzeni dla drużyn kompletujących składy od nowa - mówi Wojciech Stępniewski. - Jeżeli klub szkoli zawodników, inwestuje w nich dużo pieniędzy i ma sukcesy na gruncie wychowywania talentów, to my tym przepisem wychodzimy naprzeciw jego oczekiwaniom. Zobaczymy, jak ta regulacja będzie oddziaływać na rynek zawodniczy w ciągu najbliższych trzech lat - dodaje.

W regulaminie funkcjonowanie zawodników w kategorii U24 będzie podlegało normalnym zasadom jak w przypadku zawodników zgłoszonych do składu z numerami 1-5 / 9-13. - A tym, którzy zastanawiają się co będzie w przypadku kontuzji, odpowiadamy: na tej pozycji można desygnować do zespołu również juniora, a dodatkowo utrzymana zostaje pozycja zawodnika rezerwowego U23, a więc tak naprawdę młodych polskich i zagranicznych zawodników w drużynie będzie co najmniej czterech. - Pojawia się pytanie czy kluby w 2. Lidze Żużlowej powinny mieć również ósmego zawodnika, ale ten temat pozostawiam już na spotkanie z klubami - kończy Piotr Szymański.

Zobacz także:
Tomasz Gollob w nowej roli
Grzegorz Zengota zdobył swój Mount Everest

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (117)
 • kokojamboo Zgłoś komentarz
  Dlatego ze Rusieckiemu i Rusko pasuje i takich mają w składach.
  • Windom Earle Zgłoś komentarz
   Proponuje konieczność zatrudnienia w klubie c przynajmniej 5 byłych zawodników w wieku 45 - 65 lat, którzy kariery nie zrobili na bardzo dobrze płatne stanowisko w celu uświadamiania
   Czytaj całość
   młodych ludzi, że warto być sportowcem
   • intro Zgłoś komentarz
    Ziana dobra, ale w przypadku kontuzji już średnio.... ZZ będzie? A 2 liga powinna jeździć modelem duńskim 4 seniorów i 1 junior po 6 biegów, mecz 14 biegowy
    • Kung Lao Zgłoś komentarz
     Unia słabnie. Coraz więcej ekip ma na nich punkty. Pomijam jak moim zdaniem Stal weszła do PO ale w Lesznie mają pełne gacie. W razie finału mogą u siebie wygrać. Ale w Gorzowie z taką
     Czytaj całość
     jazdą...???Muszą się ratować przepisem u24 bo w przyszłym sezonie środek tabeli by ich czekał. Każdy to widzi. A w finale będę kibicował nikomu.
     • grzegorzhh Zgłoś komentarz
      I jeszcze jedno : albo najlepsza liga swiata albo liga juhiorow
      • grzegorzhh Zgłoś komentarz
       To wszysko pod Unie Leszno bo maja i Kubere i Smektale i nic nie musza zmieniac a inni beda musieli sie pozbywac wartoscowych seniorow. A jsk Kubera przekroczy 24 lata to przepis zlikwiduja bo
       Czytaj całość
       juz to zapowiedzieli.
       • WASIU Zgłoś komentarz
        Amatorzy.
        • Przemek A Zgłoś komentarz
         Bzdury
         • Piter Kaniołka Zgłoś komentarz
          Pomóc beniaminkowi? Chyba wszyscy zauważyli że zamiast pomóc pokrzyżowali im plany odnośnie budowania składu! Puścić amatorów do stołka! Stępniewski do roku 2008 kiedy był prezesem
          Czytaj całość
          Unibaksu, nie wiedział że motocykl żużlowy nie ma hamulców, teraz za reformy dyscypliny się bierze! U 24 w składzie, większej bzdury nie widziałem! Każdy dobrze wie że najsprawiedliwszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie KSM i po krzyku!
          • moderator Zgłoś komentarz
           @Kuba Kubek: Już parę lat temu pisałem o pomyśle związanym z KSM-em aby liczyć go z pieciu ostatnich sezonów, a w wypadku zawodników wyszkolonych i jeżdżących w macierzystym klubie
           Czytaj całość
           obniżyć nieco ten przedmiotowy wskaźnik tak aby zachęcić do szkolenia... dobrego szkolenia własnych zawodników. Niestety nie tylko kluby ale i władze wolą drogę na skróty czyli zakupy z innych klubów, przyznawanie polskiego obywatelstwa czy ostatnio U24. :(
           • CKM_ Zgłoś komentarz
            Jak zwykle przepis robiony pod kogoś komu takie zmiany będą pasować. Szkoda gadać
            • smok Zgłoś komentarz
             No, jak Apator zamiast Chrisa da Kopeć-Sobczyńskiego, to na pewno będzie to pomoc dla beniaminka. Ciekawe, co to za dziennikarze w tym gronie?!
             • ADASOS Zgłoś komentarz
              Bez względu czy to dobry czy zły projekt i tak nic nie możemy na to poradzić. Tak chcieli działacze większości klubów. Widzą w tym szanse na wyrównanie poziomu i mniejsze żądania
              Czytaj całość
              zaw zagranicznych. Zobaczymy jak to zadziała. Mam nadzieję na kilka nowych nazwisk w EL i nie tylko z powodu U24. Dobrze,że U24 będzie traktowany jak każdy z podstawowego składu a więc za niego może jechać RT , junior albo 8 , 16.Jak wjedzie w taśmę to też junior. Dobrze, że nie utworzono następnych “świętych krów”.
              Zobacz więcej komentarzy (67)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×