Profesjonalny sport tylko dla zaszczepionych. Odważna decyzja Francuzów

Zawodowi sportowcy, aby móc rywalizować w imprezach rozgrywanych na terenie Francji, będą musieli być zaszczepieni przeciwko COVID-19 albo posiadać status ozdrowieńca. Decyzja władz może uderzyć m.in. w planowane tam rozgrywki żużlowe.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
szczepionka przeciwko COVID-19 Materiały prasowe / Pixabay / Torsten Simon / Na zdjęciu: szczepionka przeciwko COVID-19
W niedzielę wieczorem francuski parlament zatwierdził ustawę, która przekształca dotychczasową przepustkę zdrowotną COVID-19 w przepustką szczepionkową. Co to oznacza? Tylko osoby, które przyjęły wakcynę albo niedawno przeszły zakażenie koronawirusem, będą mogły odwiedzać bary, restauracje, miejsca kultury i rozrywki, korzystać z transportu publicznego na długich trasach i nie tylko.

Nowe przepisy zobowiązują też profesjonalnych sportowców do bycia zaszczepionym przeciwko COVID-19 albo posiadania statusu ozdrowieńca w przypadku chęci rywalizowania w zawodach na terenie Francji - podaje agencja AFP.

Uchwalenie dość rygorystycznych zasad wpłynie m.in. na turniej judo Wielkiego Szlema (5-6 lutego), a także Puchar Sześciu Narodów w rugby (5 lutego-19 marca). Dotknąć może też rozgrywki żużlowe. Już 19 lutego ruszyć ma bowiem nowy sezon w lidze francuskiej.

ZOBACZ WIDEO Spisani na spadek, czy zdolni do niespodzianek? Gajewski o atucie beniaminka

Co więcej, Francja w tym roku jest organizatorem półfinału Mistrzostw Europy Par. Jeśli okaże się, że reprezentacji Polski przypadnie występ akurat w zawodach na torze w Macon, to trener Rafał Dobrucki, zgodnie z nowymi regulacjami uchwalonymi przez francuski parlament, będzie mógł zabrać na turniej jedynie zaszczepionych żużlowców.

Czy w kolejnych tygodniach śladem Francji mogą pójść inne narody? - Myślę, że byłoby to dobre posunięcie. Jeśli chcemy się przemieszczać w czasach pandemii, to powinniśmy spełniać pewne standardy bezpieczeństwa - komentuje w rozmowie z WP SportoweFakty Marta Półtorak. Była prezes Stali Rzeszów stwierdziła niedawno, że byłaby gotowa poprzeć pomysł, by na stadiony w Polsce wpuszczani byli tylko zaszczepieni przeciwko COVID-19.

- Jeśli nie podporządkowujemy się pewnym normom, to trzeba się liczyć z tym, że różne atrakcje będą nas omijać. Tak powinni do tego podchodzić sportowcy, w tym żużlowcy, chcący występować na terenie Francji - dodaje Półtorak.

Wprowadzenie wymogu szczepień wśród sportowców skomentował już rzecznik prasowy brytyjskiej federacji rugby. Przekazał on stacji Euronews, że jego organizacja przed planowanym we Francji turniejem "będzie postępować zgodnie z rządowymi zaleceniami ws. podróży" i "będzie monitorować politykę w tym zakresie".

Z kolei włoska federacja rugby ogłosiła, że wszyscy członkowie kadry są zaszczepieni przeciwko COVID-19 i nowe prawo uchwalone przez Francuzów nie dotknie ich reprezentacji. - Jak wiecie, włoskie przepisy dotyczące COVID-19 są jednymi z najsurowszych w Europie. Będziemy monitorować zmiany, zarówno wewnętrzne, jak i zagraniczne, aby w razie potrzeby dostosować się do wytycznych - przekazał Andrea Cimbrico, szef ds. komunikacji we włoskiej federacji rugby, którego cytuje AFP.

Nowe przepisy mają wejść w życie we Francji 24 stycznia.

Terminarz Ligue Nationale de Speedway oraz inne imprezy w sezonie 2022:
19 lutego - Marmande - Morizes
5 marca - Marmande - La Reole
27 marca - Morizes - La Reole
10 kwietnia - Morizes - Marmande
24 kwietnia - La Reole - Marmande
19 czerwca - Le Reole - Morizes
23 lipca - Półfinał Mistrzostw Europy Par (Macon)
10 września - Finał Indywidualnych Mistrzostw Francji (Macon)

Czytaj także:
Trener Włókniarza U24 mówi o celach, torze i odbudowie Jeppesena
"Żołnierze na każdym kroku". Zdziwił się po przyjeździe do Polski

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Czy popierasz decyzję Francuzów ws. obowiązkowych szczepień dla sportowców?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×