KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Profesjonalny sport tylko dla zaszczepionych. Odważna decyzja Francuzów

Zawodowi sportowcy, aby móc rywalizować w imprezach rozgrywanych na terenie Francji, będą musieli być zaszczepieni przeciwko COVID-19 albo posiadać status ozdrowieńca. Decyzja władz może uderzyć m.in. w planowane tam rozgrywki żużlowe.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
szczepionka przeciwko COVID-19 Materiały prasowe / Pixabay / Torsten Simon / Na zdjęciu: szczepionka przeciwko COVID-19
W niedzielę wieczorem francuski parlament zatwierdził ustawę, która przekształca dotychczasową przepustkę zdrowotną COVID-19 w przepustką szczepionkową. Co to oznacza? Tylko osoby, które przyjęły wakcynę albo niedawno przeszły zakażenie koronawirusem, będą mogły odwiedzać bary, restauracje, miejsca kultury i rozrywki, korzystać z transportu publicznego na długich trasach i nie tylko.

Nowe przepisy zobowiązują też profesjonalnych sportowców do bycia zaszczepionym przeciwko COVID-19 albo posiadania statusu ozdrowieńca w przypadku chęci rywalizowania w zawodach na terenie Francji - podaje agencja AFP.

Uchwalenie dość rygorystycznych zasad wpłynie m.in. na turniej judo Wielkiego Szlema (5-6 lutego), a także Puchar Sześciu Narodów w rugby (5 lutego-19 marca). Dotknąć może też rozgrywki żużlowe. Już 19 lutego ruszyć ma bowiem nowy sezon w lidze francuskiej.

ZOBACZ WIDEO Spisani na spadek, czy zdolni do niespodzianek? Gajewski o atucie beniaminka

Co więcej, Francja w tym roku jest organizatorem półfinału Mistrzostw Europy Par. Jeśli okaże się, że reprezentacji Polski przypadnie występ akurat w zawodach na torze w Macon, to trener Rafał Dobrucki, zgodnie z nowymi regulacjami uchwalonymi przez francuski parlament, będzie mógł zabrać na turniej jedynie zaszczepionych żużlowców.

Czy w kolejnych tygodniach śladem Francji mogą pójść inne narody? - Myślę, że byłoby to dobre posunięcie. Jeśli chcemy się przemieszczać w czasach pandemii, to powinniśmy spełniać pewne standardy bezpieczeństwa - komentuje w rozmowie z WP SportoweFakty Marta Półtorak. Była prezes Stali Rzeszów stwierdziła niedawno, że byłaby gotowa poprzeć pomysł, by na stadiony w Polsce wpuszczani byli tylko zaszczepieni przeciwko COVID-19.

- Jeśli nie podporządkowujemy się pewnym normom, to trzeba się liczyć z tym, że różne atrakcje będą nas omijać. Tak powinni do tego podchodzić sportowcy, w tym żużlowcy, chcący występować na terenie Francji - dodaje Półtorak.

Wprowadzenie wymogu szczepień wśród sportowców skomentował już rzecznik prasowy brytyjskiej federacji rugby. Przekazał on stacji Euronews, że jego organizacja przed planowanym we Francji turniejem "będzie postępować zgodnie z rządowymi zaleceniami ws. podróży" i "będzie monitorować politykę w tym zakresie".

Z kolei włoska federacja rugby ogłosiła, że wszyscy członkowie kadry są zaszczepieni przeciwko COVID-19 i nowe prawo uchwalone przez Francuzów nie dotknie ich reprezentacji. - Jak wiecie, włoskie przepisy dotyczące COVID-19 są jednymi z najsurowszych w Europie. Będziemy monitorować zmiany, zarówno wewnętrzne, jak i zagraniczne, aby w razie potrzeby dostosować się do wytycznych - przekazał Andrea Cimbrico, szef ds. komunikacji we włoskiej federacji rugby, którego cytuje AFP.

Nowe przepisy mają wejść w życie we Francji 24 stycznia.

Terminarz Ligue Nationale de Speedway oraz inne imprezy w sezonie 2022:
19 lutego - Marmande - Morizes
5 marca - Marmande - La Reole
27 marca - Morizes - La Reole
10 kwietnia - Morizes - Marmande
24 kwietnia - La Reole - Marmande
19 czerwca - Le Reole - Morizes
23 lipca - Półfinał Mistrzostw Europy Par (Macon)
10 września - Finał Indywidualnych Mistrzostw Francji (Macon)

Czytaj także:
Trener Włókniarza U24 mówi o celach, torze i odbudowie Jeppesena
"Żołnierze na każdym kroku". Zdziwił się po przyjeździe do Polski

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Czy popierasz decyzję Francuzów ws. obowiązkowych szczepień dla sportowców?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (45)
 • Całkiem Skibicowany Zgłoś komentarz
  Macie rację, szkoda palców. Już niebawem nie będę musiał z wami dyskutować, bo nie będzie ... Z KIM. :(
  • D3X Zgłoś komentarz
   @Całkiem Skibicowany: ...nie wiem skąd żeś się urwał... co Ci da przebywanie wśród zaszczepionych? Przecież oni się tak samo zarażają i zarażają innych a nawet niosą jeszcze
   Czytaj całość
   większe zagrożenie bo nie maja objawów i nie wiedzą że są nosicielami i innych zarażają. A więc co Ci da że tylko zaszczepieni wejdą na stadion? NIC a co do szczepionek na ospę, odrę itd to szczepionka by była w pełni nieszkodliwa dla ludzi potrzebuje 10 lat testów. Poczytaj trochę o tym to zrozumiesz. I sprawdź statystki z Ministerstwa Zdrowia ile zaszczepionych choruje i ile zaszczepionych umiera. ( a no tak oni mieli choroby współistniejące :) hehehe )
   • Nie zaszczepię się Zgłoś komentarz
    Dane z Ministerstwa Zdrowia, 52% chorych za ostatnie 3 tygodnie to zaszczepieni. Jakakolwiek dyskusja jest w tej sytuacji pozbawiona sensu.
    • Całkiem Skibicowany Zgłoś komentarz
     @Nie zaszczepię się: Aleś się obudził. Byłeś zamrożony? Skąd bierzesz te statystyki? Co za ludzie? Ale wiesz co, do dziś nie umarłeś, może jutro, pojutrze, jest mi to obojętne.
     Czytaj całość
     Każdy jest kowalem swojego życia.
     • Całkiem Skibicowany Zgłoś komentarz
      @Cezariusz: Pierwsze obozy koncentracyjne w historii XX wieku zorganizowali Anglicy!!! Niemieckie obozy koncentracyjne i Getta powstały poprzez propagandę nazistowską. Celem było zniszczenie
      Czytaj całość
      inteligencji i osób wpływowych a także wywłaszczenie dóbr, początkowo Żydów. To samo robił Stalin i władze polskie w latach 40-50-ych. Co gorsza i tym i tym się to udało a do dziś mówimy: "Żyd" jako o kimś złym, nawet tym co zamordował Pana Jezusa (Jezus był Żydem! sic!). Nie pojmujesz działania propagandy w latach 30 ubiegłego wieku (w Niemczech nie było TV a prasa i radio były pod zarządem III Rzeszy i Josepha Goebbelsa), która zrzucała odpowiedzialność choćby za tyfus. Czy ty sobie zdajesz sprawę, że internet istnieje dopiero od połowy lat 90'? A czy wiesz, że prekursorem wymiany informacji była Francja? Kraj który stworzył Minitela.
      • steffen Zgłoś komentarz
       Ten przepis w nic nie musi uderzać, wystarczy się zaszczepić, tak jak miliardy normalnych ludzi na świecie.
       • Całkiem Skibicowany Zgłoś komentarz
        @Cezariusz: Wiesz, jeśli chodzi o historię Polski i świata a w szczególności to co dotyczy historii tej najnowszej po I Wojnie Światowej, przez cały okres międzywojenny, wojenny i
        Czytaj całość
        powojenny. Tak sobie myślę, że masz tylko wiedzę a właściwie jej brak, którą przekazała ci szkoła. Jest to smutne, gdy rozmawiam z ludźmi urodzonymi w latach 70 i dalej, jakie maja braki - braki? To jest niewiedza 90%!!!! Masakra. A teraz wracamy do tych szczepionek: gruźlicy, zakażeniom pneumokokowym, błonicy, krztuścowi, polio (poliomyelitis), odrze, śwince, różyczce, tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, zakażeniom przeciwko Haemophilus influenzae typu B, __Dodatkowe: ospie wietrznej, błonicy, tężcowi i wściekliźnie. Czy zdajesz sobie sprawę, że masz te wszystkie szczepionki w sobie? to też: EKSPERYMENT MEDYCZNY?
        • Cezariusz Zgłoś komentarz
         @Całkiem Skibicowany: Ty już jesteś niewolnikiem tego reżimu. Wierzysz, że należy odseparować "ludzi niebezpiecznych dla otoczenia". Twoim wrogiem ludu jest osoba
         Czytaj całość
         niezaszczepiona, mimo że zaszczepieni też chorują, zarażają i umierają. Przypominam, że Niemcy zamykali Żydów w gettach pod pretekstem roznoszenia przez nich tyfusu. Dobrze, że wtedy Polacy tak łatwo w to nie uwierzyli. PS. Obozy powstały w Australii. Poczytaj o tym.
         • Całkiem Skibicowany Zgłoś komentarz
          @Cezariusz: Jeśli uważasz, że próby odseparowania (gdzie ty widzisz obozy?) ludzi niebezpiecznych dla otoczenia to forma przymusu to szacun, ja nie chcę znajdować się obok osoby
          Czytaj całość
          niebezpiecznej, na ulicy, w samolocie, czy sklepie. Co mają powiedzieć ludzie zamknięci w zakładach psychiatrycznych ze względu na ich agresję i niepoczytalność. Czy to też dyskryminacja mniejszości? Pisz sobie co chcesz, ale mylisz pojęcia nieodpowiedzialności społecznej a wolności.
          • Cezariusz Zgłoś komentarz
           @Całkiem Skibicowany: Jak zatem nazwiesz segregację sanitarną, przymus poddania się terapii w fazie testów, obozy koncentracyjne dla podejrzanych o zarażenie (Australii) i dyskryminację
           Czytaj całość
           niezaszczepionej mniejszości? Skojarzenia są oczywiste.
           • Całkiem Skibicowany Zgłoś komentarz
            @Cezariusz: Nie wiedziałem, że covid-19 rzuca się na głowę, tak jak tobie. Czy ty zdajesz sobie sprawę o czym ty piszesz? Trzeba nie mieć już kompletnie żadnego wykształcenia i wiedzy,
            Czytaj całość
            by głosić takie hasła!!!
            • Cezariusz Zgłoś komentarz
             Kto by się spodziewał, że kilkadziesiąt lat po II Wojnie Światowej faszystowsko-nazistowska oś odrodzi, ale w innym kształcie, od Australii po Austrię. Oczywiści skorzy do
             Czytaj całość
             "kolaboracji" Francuzi też musieli dorzucić swoje.
             • Całkiem Skibicowany Zgłoś komentarz
              @Kopeć-Sobczyński do zbierania pomidorów: Wątpię aby we Francji chcieli takiego człowieka jak ty, przecież ty się nie nadajesz nawet do zbierania śmieci. Śmiejcie się z Francuzów,
              Czytaj całość
              ale by to nie był, za jakichś czas, śmiech przez łzy, albo nie będzie już się ... KOMU ŚMIAĆ.
              Zobacz więcej komentarzy (11)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×