KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Kiedyś przeprowadzał wywiady ze sportowcami, dziś pomaga chorym

Przeprowadzał wywiady ze sportowcami, dziś pomaga walczyć z chorobą. Był znanym reporterem Canal+, pracował w redakcji żużlowej. Odszedł, a inspiracją do nowej życiowej drogi była choroba syna - padaczka lekooporna.

Maciej Kmiecik
Maciej Kmiecik
Jakub Zborowski WP SportoweFakty / Maciej Kmiecik / Na zdjęciu: Jakub Zborowski
Jakub Zborowski kibicom znany był głównie z pracy w redakcji sportowej Canal+. Był reporterem, prowadził studio. Kilka lat temu zniknął ze środowiska. Teraz do niego wraca w zupełnie nowej roli - dyrektora zarządzającego Arged Malesy Ostrów. Klub w najbliższym sezonie będzie beniaminkiem PGE Ekstraligi. Ale Zborowski, zanim wrócił do sportu, rozwinął zupełnie inny, zaskakujący biznes.

- Genezą założenia firmy była choroba syna. Cierpiał na padaczkę lekooporną - mówi nam Zborowski. - Jasiek zachorował sześć lat temu. Kluczowa dla mnie była znajomość i współpraca z Markiem Bachańskim, pierwszym lekarzem w Polsce, który zdecydował się leczyć dzieci chore na padaczkę oporną na leki preparatami z konopi. Doktor najpierw wyprowadził Jasia z padaczki, a później pomógł stworzyć mi taki olej, który będzie wspomagał leczenie. I leczył - dodaje.

Zborowski przyznaje, że oficjalnie nie może powiedzieć, że suplement diety leczy, ale ma żywe dowody na to, jak oleje z konopi pomogły ludziom, w tym jego synowi. - Jeżeli mamy do czynienia z padaczką lekooporną, gdzie już sama nazwa choroby wskazuje, że jest ona oporna na leki, a tutaj coś zaczyna działać praktycznie z dnia na dzień, a później powoduje całkowite ustanie choroby, to nie można przejść obok tego obojętnie - przekonuje.

ZOBACZ WIDEO Kibice czekają na grę żużlową. PGE Ekstraliga zdradza, kiedy chce wypuścić ją na rynek

Były dziennikarz postanowił założyć firmę, która będzie doradzała osobom z podobnymi problemami. Jak to funkcjonuje w praktyce? - W czasach pandemicznych prowadzimy przychodnię online. Mamy dwóch lekarzy. Udzielają konsultacji, wystawiają recepty. Wkrótce chcemy też otworzyć przychodnię z prawdziwego zdarzenia w Warszawie. Sami też produkujemy część suplementów.

Na jakie schorzenia i problemy działają oleje z konopi? - Od problemów skórnych, bezsenności, stresu, stanów depresyjnych aż po pacjentów onkologicznych. Ja głównie skupiam się na autyzmie i padaczce lekoopornej - podkreśla Zborowski.

Jeśli ktoś miałby wątpliwości co do skuteczności tych suplementów, nasz rozmówca przedstawia wyniki badań. - Na dowód mam dwa badania EEG mózgu, gdzie sześć lat temu zdiagnozowana jest nieuleczalna choroba - zespół Westa, jedna z najgorszych padaczek lekoopornych u dzieci oraz autyzm. Nie tak dawno, bo zaledwie tydzień temu, dostaliśmy ostatnie wyniki z EEG, które są w normie do wieku dziecka. Jasiek rozwija się prawidłowo, chodzi do normalnego przedszkola i szykuje się, żeby pójść do szkoły - twierdzi Zborowski.

Jakub Zborowski przyznaje, że najwięcej przypadków wyleczeń notują w przypadku padaczek u dzieci. - Mamy już dzieci, którym udało się pomóc na tyle, że te ataki ustąpiły praktycznie całkowicie. Odebranie telefonu od płaczącej ze szczęścia mamy czy wzruszonego ojca, to jest największa nagroda i wynagrodzenie za to, co robimy. Przynajmniej ja to tak odbieram - kończy nasz rozmówca.

Zborowski pochodzi z Krosna i tam złapał żużlowego bakcyla. Teraz do speedwaya wraca jako dyrektor zarządzający w Arged Malesie Ostrów Wielkopolski. W ekipie beniaminka PGE Ekstraligi zajmować będzie się marketingiem i PR-em. Dbać będzie także o relacje ze sponsorami. Nie ukrywa, że cieszy się bardzo z powrotu do środowiska, gdyż będzie realizował swoją wielką pasję. Nadal oczywiście rozwijać będzie biznes związany z konopiami, tym bardziej, że szukających pomocy w medycynie naturalnej wciąż nie brakuje.

Medyczna marihuana jest dozwolona w Polsce od 2017 r. O rozpoczęciu leczenia i przepisaniu recepty na medyczną marihuanę decyduje lekarz.

Zobacz także:
Transfer Pludry nie zmieni układu sił
Protasiewicz o magii Falubazu i słowach Dowhana

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (3)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×