KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Żużel. Stworzył w garażu niesamowite muzeum. Miejsce kultu Stali Gorzów i mistrza Zmarzlika

Na 24 metrach swojego garażu stworzył prawdziwą świątynię Stali Gorzów i Bartosza Zmarzlika. Są w niej także pamiątki związane z Tomaszem Gollobem. - Pielgrzymek się nie spodziewam, ale miło, że ludziom się podoba nasz garaż - mówi Damian Żarczyński.

Maciej Kmiecik
Maciej Kmiecik
Tak wygląda garaż, w którym zgromadzono mnóstwo żużlowych pamiątek Fot archiwum Damiana Żarczyńskiego Materiały prasowe / Tak wygląda garaż, w którym zgromadzono mnóstwo żużlowych pamiątek. Fot. archiwum Damiana Żarczyńskiego
- Zbieranie, pamiętam, zaczęło się już w dzieciństwie. Żużlem zaraził mnie tata. Ten sport na tyle mnie wciągnął, że stał się hobby i sposobem na życie - mówi Damian Żarczyński, który stworzył to swoiste muzeum Stali Gorzów, w którym nie brakuje elementów związanych z Tomaszem Gollobem, ale przede wszystkim Bartoszem Zmarzlikiem.

Zamiast auta jest muzeum

Garaż ma 24 metry kwadratowe. - Z założenia miało być to miejsce do parkowania samochodu, a nie żużlowe muzeum. Ze zbieranymi przez lata pamiątkami trzeba było w końcu coś zrobić, ładnie je wyeksponować. Z moim przyjacielem, z którym razem pracujemy w służbie zdrowia, a wiadomo jakie ciężkie czasy mamy, postanowiliśmy, by stworzyć miejsce, w którym można się będzie odstresować i miło spędzić czas, a także zaprosić osoby, kochające ten sport, jak my - wyjaśnia Żarczyński.

Fani żużla garaż na swego rodzaju muzeum zaadoptowali sami. - Wszystkie prace wykonaliśmy osobiście. Połączyliśmy cegły, stare deski ze stodoły i tak nam to wyszło. Pomieszczenie jest nowe. Adaptację zaczęliśmy robić jakieś 8-9 miesięcy temu. Teraz zostało oficjalnie oddane do użytku - wyjaśnia nasz rozmówca.
W garażu udało się zgromadzić wiele pamiątek związanych ze Stalą Gorzów. Fot. archiwum prywatne Damiana Żarczyńskiego W garażu udało się zgromadzić wiele pamiątek związanych ze Stalą Gorzów. Fot. archiwum prywatne Damiana Żarczyńskiego
Zmarzlik pod wrażeniem

Lada dzień ma mieć miejsce wizyta Bartosza Zmarzlika w tym niesamowitym garażu. - Członek jego teamu, który odpowiada za PR był już u nas. Informacja o naszym garażu znalazła się na stronach internetowych Bartosza Zmarzlika. Rozmawialiśmy z samym zawodnikiem, który był pod wielkim wrażeniem tego miejsca. Osobiście chce do nas przyjechać. Miał gościć już we wtorek, ale musiał przełożyć wizytę. Spotkanie z Bartoszem Zmarzlikiem w garażu jest jak najbardziej aktualne - potwierdza Damian Żarczyński.

Garaż jest przytulnym miejscem, z którego jego pomysłodawcom nie chce się wręcz wychodzić. - Można się położyć obok motocykla i zostać w garażu do rana - śmieje się twórca tego niezwykłego miejsca . - Stworzyliśmy je też ku temu, by móc tam przeżywać widowiska sportowe. Telewizor 75-calowy jest oczywiście na wyposażeniu garażu - dodaje.

Skąd wzięła się tak niesamowita kolekcja żużlowych pamiątek? - W większości pozyskiwane są poprzez licytacje, ale nie tylko. Czasami ktoś ogłasza, że ma na zbyciu pamiątki. Niektórzy sami przekazują z uprzejmości. Nie ukrywam, że śledzę dużo licytacji w internecie, czy coś nowego, cennego pojawia się i można zdobyć jakąś pamiątkę - tłumaczy Żarczyński.

Bezcenne perełki

Niektóre eksponaty są wykonane specjalnie pod kątem garażu pana Damiana. - Zaangażowałem lokalnych artystów, którzy wykonują niepowtarzalne i piękne rzeczy. Artysta z Lubska zespawał stolik w kształcie Stadionu im. Edwarda Jancarza. Jest on pięknie oświetlony i służy jako stolik, przy którym można napić się kawy. Mamy oczywiście także motocykl żużlowy. Jest dużo fajnych rzeczy, które są w moim garażu swego rodzaju perełkami - podkreśla.
Specjalny stolik w kształcie gorzowskiego stadionu. Fot. archiwum prywatne Damiana Żarczyńskiego Specjalny stolik w kształcie gorzowskiego stadionu. Fot. archiwum prywatne Damiana Żarczyńskiego
Wartość tych pamiątek dla jego właściciela jest ogromna i nie można przeliczyć jej na żadne pieniądze. - Żadnej pamiątki się nie pozbędziemy, bo są bezcenne. Pozostaną z nami do końca życia. W garażu dominują elementy związane z Bartoszem Zmarzlikiem, ale nie tylko. Mamy ogromny szacunek do Tomasza Golloba, który namaścił Bartka na swojego następcę i przekazał mu ogrom wiedzy. Mamy też parę fajnych pamiątek związanych ze Stalą Gorzów plus kilka elementów związanych z Edwardem Jancarzem - wylicza nasz rozmówca.

Zapraszają włodarzy Stali

- Jedną z najcenniejszych pamiątek jest flaga Stali Gorzów z 1984 roku. Dla nas ma ona wielki sentyment. Jeśli chodzi o Bartosza Zmarzlika, mamy kevlar, w którym zaczynał swoją karierę, a także jego motocykl, zdobyty na licytacji. Kosztowało nas to wiele zabiegów i starań, by pozyskać takie perełki do naszej kolekcji - podkreśla Żarczyński.

Fakt powstania takiego niesamowitego garażu dał duży rozgłos pasjonatowi Stali Gorzów i Bartosza Zmarzlika. Damian Żarczyński nie spodziewa się jednak, że kibice będą pielgrzymowali do tego miejsca, by zobaczyć na własne oczy tą "małą świątynię" związaną ze Stalą i Zmarzlikiem. - Fajnie, że to ujrzało światło dzienne. Cieszymy się, że możemy się pochwalić naszym dziełem. Czekamy też na włodarzy klubu. Stal Gorzów obchodzi w tym roku 75-lecie. Rozmawiałem z prezesem i Marek Grzyb obiecał zaszczycić nasz garaż swoją obecnością. Mam nadzieję, że będziemy mieli okazję gościć przedstawicieli Stali Gorzów - kończy Damian Żarczyński.

Zobacz także:
Piotr Protasiewicz proponuje zmiany w polskim żużlu
Opowiada, co dzieje się na Ukrainie

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (16)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×