Żużel. Nowa era Grand Prix zacznie się w Chorwacji. Zmarzlik głównym faworytem do mistrzostwa [ZAPOWIEDŹ]

Z wyrwą, bo bez złotego i brązowego medalisty pod taśmą i już pod skrzydłami nowych promotorów. Rewolucji w Grand Prix na razie nie było, a faworyt raczej też pozostaje niezmienny i jest to Bartosz Zmarzlik. W sobotę w Chorwacji start cyklu.

Tomasz Janiszewski
Tomasz Janiszewski
Bartosz Zmarzlik WP SportoweFakty / Tomasz Jocz / Na zdjęciu: Bartosz Zmarzlik
W trakcie ostatnich zawodów ubiegłorocznej edycji Grand Prix doszło do oficjalnego przekazania pałeczki, ponieważ po 21 latach zakończyła się era brytyjskiej firmy BSI w roli promotora żużlowych mistrzostw świata. Nowym, na najbliższych dziesięć lat, zostało amerykańskie Discovery Sports Events.

CZYTAJ WIĘCEJ: To dlatego Maciej Janowski nie został jeszcze mistrzem? Ove Fundin ma jasny wniosek

Nowe premie i nadawca, ale i... stary dyrektor

Na początek nowy promotor nie chciał rewolucji. Wolał ewolucję i metodę małych kroków. Niezmienny pozostał format całych mistrzostw i zawodów, powróciły po przerwie kwalifikacje. W kalendarzu nie ma na razie nowych lokalizacji. Wciąż nie jest potwierdzona ta listopadowa na kontynencie australijskim, za to po raz pierwszy w historii aż cztery rundy odbędą się w Polsce. Do terminarza wróciły Warszawa i Gorzów Wielkopolski.

Co nowego? Do góry poszły stawki pieniężne. Pula nagród wzrosła dość znacząco, bo z około 4 milionów do blisko 7 milionów złotych. Nastąpiła zmiana tzw. brandingu z nakłonieniem do współpracy Tony'ego Rickardssona, powstał plan rozwoju ze skupieniem pod jedną marką rywalizacji o medale w głównym cyklu (SGP), a ponadto tym do lat 21 (SGP2) i do lat 16 (SGP3). Za realizację wydarzeń bierze się od teraz Player, w ramach pakietu Eurosport Extra. Szerzej o samej ofercie transmisji dla kibiców WP SportoweFakty pisały kilka dni temu TUTAJ.

ZOBACZ WIDEO Baron o meczu ze Stalą: Sędziował człowiek, który mógł popełnić błędy

Co ważne, pozostał jednak ten sam dyrektor cyklu. Phil Morris, silnie związany przecież z BSI, nadal pełni tę odpowiedzialną funkcję. 46-letni były walijski zawodnik, który szefem GP jest od sezonu 2015, w przeszłości wielokrotnie budził kontrowersje co do stylu swojej pracy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Bartosz Zmarzlik mistrzem? Ole Olsen przestrzega przed szybką koronacją

Chorwacja wraca po dekadzie

Start nowej edycji cyklu odbędzie się w odkurzonym przez Discovery chorwackim Gorican. Najlepsi żużlowcy świata u rodziny Pavliców na kameralnym, choć zgrabnym Stadionie Milenium ścigali się w latach 2010-2012. Spośród obecnych uczestników tylko czterech może pamiętać tamte turnieje. Wszystkie trzy Fredrik Lindgren, a po jednym Tai Woffinden, Martin Vaculik i Matej Zagar. Ten ostatni w sobotni wieczór wystartuje z "dziką kartą". Doświadczony Słoweniec wypadł z cyklu po zupełnie nieudanym poprzednim sezonie.

Tor w gminie Donji Kraljevec, choć dawno nieużytkowany w samym GP, co roku w lutym i marcu służy wielu zawodnikom w celu rozjeżdżenia i przygotowania sprzętu. Wielkich tajemnic 305-metrowy owal nie powinien więc skrywać. Pogoda w tej części Europy także nie zaskakuje.

To, co niektórym utrudni rywalizację w Chorwacji to piątkowe obowiązki w Polsce. Jason Doyle, Bartosz Zmarzlik, Anders Thomsen i wspomniany Vaculik dojadą do Chorwacji prosto z meczów PGE Ekstraligi. Co więcej, w sobotę muszą się stawić w Gorican na godzinę 13:00 na oficjalne kwalifikacje i trening. Czas na odpoczynek i spokojną podróż? Nie ma mowy.

Maciej Janowski ma nadzieję na zdobycie pierwszego medalu IMŚ w karierze Maciej Janowski ma nadzieję na zdobycie pierwszego medalu IMŚ w karierze
CZYTAJ WIĘCEJ: Dla kogo złoto? Gary Havelock nie ma wątpliwości. Co za słowa!

Zmarzlik głównym faworytem do mistrzostwa

Tegoroczne zmagania o najcenniejsze laury w sporcie żużlowym pozbawione będą złotego i brązowego medalisty ubiegłorocznych IMŚ. W marcu Artiom Łaguta i Emil Sajfutdinow zostali zawieszeni i następnie skreśleni z listy uczestników GP 2022 po zbrojnej inwazji ich państwa na Ukrainę. Wobec tego rosyjskich zawodników zastąpili Jack Holder i Daniel Bewley.

W zaistniałej sytuacji według wielu murowanym kandydatem do mistrzowskiego tytułu jest aktualny wicemistrz. Zmarzlik świetnie bowiem zaczął ten sezon, ma już na koncie solowe triumfy (Kryterium Asów, PGE IMME, Złoty Kask), a ponadto trudno jednoznacznie wskazać jednego czy dwóch konkretnych, silnych kandydatów do pokrzyżowania mu planów. 27-letni Polak, jeśli tylko ominą go urazy, ma najwięcej kart w ręku, by zdobyć trzecie złoto w karierze.

Na pierwszy medal w ogóle liczy niewątpliwie Maciej Janowski, który już czterokrotnie kończył ściganie w cyklu na czwartym miejscu. Wrocławianin lubi krótkie, techniczne tory, więc w Gorican powinien udanie rozpocząć tegoroczne zmagania. Nie możemy jednak zapominać również o dwóch innych reprezentantach Polski. Po roku przerwy do stawki GP powrócił Patryk Dudek, z kolei debiut w roli pełnoprawnego uczestnika zanotuje Paweł Przedpełski.

Uczestnicy GP Chorwacji w Gorican:

Bartosz Zmarzlik (Polska) #95
Maciej Janowski (Polska) #71
Fredrik Lindgren (Szwecja) #66
Tai Woffinden (Wielka Brytania) #108
Leon Madsen (Dania) #30
Max Fricke (Australia) #46
Jason Doyle (Australia) #69
Robert Lambert (Wielka Brytania) #505
Anders Thomsen (Dania) #105
Martin Vaculik (Słowacja) #54
Paweł Przedpełski (Polska) #323
Mikkel Michelsen (Dania) #155
Patryk Dudek (Polska) #692
Jack Holder (Australia) #25
Daniel Bewley (Wielka Brytania) #99
Matej Zagar (Słowenia) #16
Nick Skorja (Słowenia) #17
Dennis Fazekas (Węgry) #18

Początek turnieju: godz. 19:00
Sędzia: Jesper Steentoft (Dania)

Prognoza pogody na sobotę (yr.no):
Temperatura: 18°C
Deszcz: 0.0 mm
Wiatr: 7 km/h

Kalendarz Speedway Grand Prix 2022:

L.p. Termin Turniej Lokalizacja Stadion
1 30 kwietnia Grand Prix Chorwacji Gorican Stadion Milenium
2 14 maja Grand Prix Polski Warszawa PGE Narodowy
3 28 maja Grand Prix Czech Praga Stadion Marketa
4 4 czerwca Grand Prix Niemiec Teterow Bergring Arena
5 25 czerwca Grand Prix Polski Gorzów Stadion im. Edwarda Jancarza
6 13 sierpnia Grand Prix Wielkiej Brytanii Cardiff Principality Stadium
7 27 sierpnia Grand Prix Polski Wrocław Stadion Olimpijski
8 10 września Grand Prix Danii Vojens Speedway Center
9 17 września Grand Prix Szwecji Malilla G&B Arena
10 1 października Grand Prix Polski Toruń Motoarena im. Mariana Rosego
11 5 listopada Grand Prix Oceanii (niepotwierdzona) -

CZYTAJ WIĘCEJ: Zaskakująca prognoza Tony'ego Rickardssona dot. Bartosza Zmarzlika Ogromne ułatwienie dla Polaków! Co sądzi o tym Piotr Protasiewicz?

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Kto wygra sobotnie Grand Prix Chorwacji w Gorican?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×