Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Ciąg dalszy baskijsko-rosyjskiej wojny pod K2. Rosjanie odpowiadają Txikonowi

Tej zimy dwie grupy próbowały zdobyć K2. Żadnej z nich się nie udało, a wszystko zakończyło się tylko wzajemnymi oskarżeniami w nieprzyjemnej atmosferze. - Pan Txikon powinien zajmować się tabloidami - podsumował Wasilij Piwcow.
Dominika Pawlik
Dominika Pawlik
K2 WP SportoweFakty / Na zdjęciu: K2

Przypomnijmy, że tej zimy szczyt K2 atakowały dwie ekipy. Pierwsza, złożona z himalaistów z Rosji, Kazachstanu i Kirgistanu, pod przewodnictwem Wasilija Piwcowa, zakończyła wyprawę 8 marca (czytaj więcej TUTAJ), natomiast drugi zespół, kierowany przez Alexa Txikona, w składzie między innymi z Polakami (wycofali się w trakcie wyprawy), poddał się 10 dni później (czytaj więcej TUTAJ).

Najpierw wywiadu udzielił Txikon, a następnie portal gazzetta.it uzyskał odpowiedzi od Piwcowa na zarzuty konkurencyjnej grupy. 

Czytaj też: 
-> Polski atak na K2 może zostać odłożony. Są problemy ze składem wyprawy
-> Adam Bielecki u podnóża Langtang Lirung. "Wypijemy cały alkohol za darmo, jak wejdziemy na szczyt"

- Byliśmy gotowi na współpracę. Od pierwszego spotkania Hiszpan narzekał na nasz zespół. Wystraszył się, że ktoś od nas dowiedział się, że jeden z członków ich ekipy używał tlenu, by dotrzeć do bazy. Próby komunikowania się z nimi starły się z hiszpańską arogancją. Jedynym, z którym udawało nam się prowadzić dialog, był lekarz. Wiedząc, że nie mamy własnego lekarza, interesował się i był gotowy do pomocy. Jesteśmy mu wdzięczni - tłumaczył.

ZOBACZ WIDEO Stoch o zdobyciu srebrnego medalu: "Nigdy nie przestałem wierzyć"

- Myśleliśmy, że będziemy pracować na tej samej trasie i kupiliśmy dwa kilometry liny, ale Hiszpanie poinformowali, że będą działać na innej, więc dokupiliśmy więcej, by zagwarantować autonomię - mówił Piwcow. Jego zespół chciał częściowo wymienić liny, nie ruszając tych ustawionych latem, będących w dobrym stanie. - Biorąc pod uwagę, że Hiszpanie trzymali liny równolegle do naszych, nie zawsze byliśmy w stanie odróżnić naszą linę od liny Hiszpanów. Na przykład na lodowisku były tylko nasze liny i obie ekspedycje poruszały się za ich pomocą, nawet nie myśleliśmy o narzekaniu na to - dodał.

Rosjanin od razu powiedział, że nie konkurował z drugą grupą, dla niego było oczywiste, by przestrzegać wspólnie planu taktycznego.

Txikon zarzucił drugiej grupie, że ta zostawiła ogrom śmieci na dużej wysokości. - To nieprawda. Zostawiliśmy depozyt: gaz i jedzenie. Po poznaniu ich przywódcy, nie zdziwiłbym się, jeśli zrobiliby "ustawkę", żeby zrzucić winę na nas. Jeśli chodzi o groźby, to kompletny nonsens - podkreślił Piwcow. - Dla mnie jasne, że pan Txikon nie powinien zajmować się wspinaczką górską, ale tabloidami - zakończył.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (0):

  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×