Alpinizm. Przerwane wyzwanie Andrzeja Bargiela. Problemem zagrożenie lawinowe

Andrzej Bargiel w niedzielę zrezygnował z wejścia na Mount Everest (8848 m n.p.m.), a następnie zjechania ze szczytu na nartach. Powodem jest wysokie zagrożenie lawinowe.

Mateusz Kozanecki
Mateusz Kozanecki
Andrzej Bargiel po K2 Ski Challenge Archiwum prywatne / Marek Ogień/Red Bull Content Pool / Na zdjęciu: Andrzej Bargiel po K2 Ski Challenge
Informację w niedzielę przekazał "The Himalayan Times". - Polscy wspinacze Andrzej Bargiel, Grzegorz Bargiel, Jakub Poburka wraz z pięcioma pracownikami obozu bazowego i ekipą filmową odwołali swoją próbę bardzo rzadkiego wejścia na Mount Everest w sezonie jesiennym ze względu na wysokie zagrożenie lawinowe - powiedział Mingma Sherpa, prezes Seven Summit Treks.

Przypomnijmy, że Andrzej Bargiel chciał wspiąć się na Mount Everest, a następnie zjechać ze szczytu na nartach bez użycia butli z tlenem i bez odpinania nart.

Pierwsze problemy Bargiela pojawiły się już na samym początku, kiedy z powodu niekorzystnej pogody musiał wstrzymać wspinaczkę. Planowano, że dotrze na szczyt na koniec września. Już teraz wiadomo, że do tego nie dojdzie.

- Bardzo mało ludzi weszło na Everest jesienią. To bardziej skomplikowane, bo jest chłodniej, wieje i okien pogodowych jest dużo mniej - na pewno będzie to spore wyzwanie - mówił Bargiel w rozmowie z redbull.pl (więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ).

Czytaj także:
Koniec polskiej wyprawy na Lhotse. Powodem niebezpieczne warunki
Prawie dwa lata po śmierci Mackiewicza doczekali się nagrody. Ratownicy z Nanga Parbat

ZOBACZ WIDEO MŚ Doha. Piotr Małachowski zawiedziony swoim występem. "Przegrałem w głowie"
Czy Andrzejowi Bargielowi uda się w przyszłości zjechać na nartach z Mount Everest?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×