Relacje na żywo
  • wszystkie
  • MŚ 2022
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Syn oligarchy triumfuje. Liczy na zniesienie sankcji nałożonych na Rosjan

W środę Międzynarodowa Federacja Boksu ogłosiła, że zezwala na starty Rosjanom i Białorusinom pod własną flagą. Decyzja IBA ucieszyła Nikitę Mazepina. Syn rosyjskiego oligarchy i były kierowca F1 liczy, że inne federacje postąpią podobnie.

Katarzyna Łapczyńska
Katarzyna Łapczyńska
Nikita Mazepin Materiały prasowe / Haas / Na zdjęciu: Nikita Mazepin
W środę Międzynarodowa Federacja Boksu (IBA) ogłosiła, że Rosjanie i Białorusini mogą startować w imprezach pod jej egidą pod własną flagą. W jej oświadczeniu podkreślono, że "polityka nie powinna mieć żadnego wpływu na sport". Decyzja nie powinna jednak dziwić, biorąc pod uwagę, że na czele IBA stoi Umar Kremlow. W czerwcu, już po wybuchu wojny w Ukrainie, został on wybrany na kolejną kadencję prezesa.

Kremlow uważany jest za człowieka Władimira Putina. Odkąd objął rządy w IBA, jednym z głównych darczyńców światowej federacji został rosyjski Gazprom. Federacja nie ma jednak większego znaczenia w świecie boksu, bo decyzją Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego sprzed kilku lat, nie może organizować kwalifikacji olimpijskich. Dlatego najlepsi pięściarze omijają zawody pod egidą IBA.

Mimo to, rosyjska propaganda w środę odtrąbiła sukces. W serwisie Telegram "radosną" nowiną pochwalił się m.in. Nikita Mazepin. 23-latek to były kierowca Formuły 1, który w następstwie wojny w Ukrainie stracił miejsce w zespole Haas. Jego ojciec Dmitrij należy do osób wspierających reżim Putina, dlatego też znalazł się na liście podmiotów objętych sankcjami Zachodu.

ZOBACZ WIDEO: Kto zawiódł w kadrze? Jemu mówimy "nie"

"Drodzy przyjaciele, ten dzień rozpoczął się naprawdę wspaniałymi wiadomościami. Międzynarodowa Federacja Boksu (IBA) pozwoliła sportowcom z Rosji i Białorusi rywalizować na arenie międzynarodowej. Federacja jest przekonana, że polityka nie powinna mieć żadnego wpływu na sport, a wszyscy sportowcy powinni być traktowani jednakowo" - napisał Mazepin w serwisie Telegram.

Zdaniem Mazepina, środowy ruch IBA może być zwiastunem tego, że wkrótce inne federacje przestaną represjonować Rosjan. "Ta decyzja może być jednym z pierwszych kroków w kierunku powrotu zawieszonych sportowców na arenę międzynarodową! Bardzo ważne jest, aby bokserzy mogli rywalizować pod własnymi flagami, a jeśli zdobędą złoty medal, to by mogli usłyszeć własny hymn państwowy" - dodał były kierowca Haasa.

Co ciekawe, Mazepin po wyrzuceniu z F1 założył fundację "We Compete As One', która ma pomagać zawieszonym rosyjskim sportowcom. 23-latek zapowiedział, że poprzez swoją organizację jest gotów m.in. finansować procesy sądowe Rosjanom, którzy będą gotowi walczyć w sądach i trybunałach o prawo rywalizacji w imprezach międzynarodowych.

"Pracownicy 'We Compete As One' świętują to zwycięstwo społeczności sportowej. Wyrażamy szczerą nadzieję, że coraz więcej sportowców będzie mogło powrócić do pracy swojego życia i kontynuowania startów na arenie międzynarodowej" - zakończył Mazepin.

Czytaj także:
Mercedes bliski transferu kierowcy. To będzie zaskakujący ruch w F1
Były szef F1 poczeka na wyrok. Wraca sprawa zatajenia 650 mln dolarów

Oglądaj wyścigi Formuły 1 w PILOT WP

Czy inne federacje również zniosą sankcje nałożone na Rosjan?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×