Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

F1 przewiduje spore zmiany w kalendarzu. Celem walka z emisją CO2

Formuła 1 ogłosiła we wtorek przyjęcie "regionalnego podejścia" przy tworzeniu kolejnych terminarzy. Wyścigi mają być układane w takiej kolejności, aby F1 miała jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne i ograniczyła emisję dwutlenku węgla.

Katarzyna Łapczyńska
Katarzyna Łapczyńska
start do wyścigu F1 Materiały prasowe / Red Bull / Na zdjęciu: start do wyścigu F1
Z przedstawionego we wtorek planu wynika, że w kolejnych sezonach Formuła 1  zamierza ścigać się zgodnie z innym harmonogramem. Przy układaniu terminarza większa uwaga poświęcana będzie odległościom, jakie należy pokonać z jednego wyścigu na drugi. Wszystko po to, aby ograniczyć liczbę kilometrów pokonanych przez ciężarówki i samoloty ze sprzętem. W ten sposób F1 chce ograniczyć emisję dwutlenku węgla.

Plan F1 zakłada, że do roku 2030 dyscyplina osiągnie neutralność węglową. Aby stało się to możliwe, konieczne będzie porozumienie z promotorami wyścigów. Większość z nich posiada wieloletnie kontrakty, które gwarantują im określone miejsce i termin w kalendarzu. Dlatego organizatorzy Grand Prix będą musieli pójść na rękę szefom królowej motorsportu.

Wprowadzenie regionalnego podziału w kalendarzu F1 sprawi, że nie będziemy mieć już sytuacji, gdy w trakcie europejskiej części sezonu stawka wybiera się nagle na jeden weekend do amerykańskiego Miami albo kanadyjskiego Montrealu.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Katarczycy się wściekli, gdy ją zobaczyli. To miss mundialu?

W samej Europie wyścigi również nie są ułożone w taki sposób, by zespoły mogły pokonywać trasy z jednego toru na drugi w sposób ekonomiczny. Przykładem może być sezon 2022, gdy na początku lipca rozgrywano GP Austrii, po czym stawka przenosiła się na brytyjskie Silverstone, zaś na koniec miesiąca kierowcy rywalizowali w GP Węgier.

Gdyby zastosować regionalny podział w kalendarzu F1, wyścigi w Austrii i na Węgrzech rozgrywane byłyby po sobie ze względu na niewielką odległość, jaka dzieli Spielberg oraz Budapeszt.

W ramach ograniczania emisji CO2, we wtorek F1 ogłosiła zwiększenie operacji wykonywanych w sposób zdalny. Mniejsza liczba pracowników będzie podróżować na wyścigi, co z kolei przełoży się też na większą liczbę sprzętu pozostającą w siedzibie Formuły 1. Ponadto królowa motorsportu w swoich biurach chce korzystać w 100 proc. z energii odnawialnej, a także zatrudnić szefa ds. zrównoważonego rozwoju.

Czytaj także:
Kto skusi Roberta Kubicę? Nowy kierunek dla Polaka
Koniec swobody w Red Bullu? Zmiany po śmierci miliardera

Oglądaj wyścigi Formuły 1 w PILOT WP

Czy zmiany w kalendarzu F1 przypadną do gustu kibicom?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×