Polki w finale sprintu drużynowego

Izabela Marcisz i Monika Skinder awansowały do finału sprintu drużynowego podczas igrzysk olimpijskich Pekin 2022. W swoim półfinale zajęły 6. miejsce, jednak weszły do finału z czasem.

MG
Zawodniczki podczas II półfinału sprintu drużynowego na igrzyskach olimpijskich PAP/EPA / PAP/EPA/JEON HEON-KYUN / Zawodniczki podczas II półfinału sprintu drużynowego na igrzyskach olimpijskich
Środa, to na Zhangjiakou National Cross-Country Skiing Centre sprinty drużynowe kobiet i mężczyzn. Na początek na arenę igrzysk olimpijskich wybiegły panie. Do rywalizacji zgłosiło się 27 duetów, które zostały podzielone na dwa półfinały. Ostatecznie pojechało 26 reprezentacji, gdyż wycofały się Białorusinki. Każda z zawodniczek trzykrotnie przebiegała 1,5-kilometrową pętlę, więc jeden wyścig trwał 9 kilometrów. Polki wystąpiły w drugim biegu.

W pierwszym biegu stawka nieco rozciągnęła się na trzeciej zmianie, gdzie trzy najlepsze ekipy urwały się reszcie stawki. Zwyciężyły Niemki, przed Amerykankami i Austriaczkami. Bezpośredni awans wywalczyły też reprezentantki Szwajcarii. Reszta reprezentacji musiała poczekać na czas drugiego półfinału, gdyż w finałowej stawce było też miejsce dla dwóch reprezentacji z najlepszymi czasami.

W nim wystąpiły reprezentantki Polski - Izabela Marcisz i Monika Skinder. Nie należały one do faworytek, gdyż w ich półfinale znalazły się m.in. reprezentacje Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, Szwecji, Finlandii, Norwegii czy Francji. Polki od początku trzymały się ścisłej czołówki i po dwóch zmianach utrzymywały się w ścisłej czołówce, złożonej z ośmiu zawodniczek. Co prawda były na 2. pozycji, jednak ze stratą 2.3 sekundy do liderek i przewagą 12.1 sekundy nad kolejną w stawce Estonią.

ZOBACZ WIDEO: Historyczny wynik polskich saneczkarzy. "Cieszy nas ładna jazda, czyste przejazdy"

Na trzeciej zmianie czołówka liczyła już tylko sześć reprezentacji, w tym Polki. Niestety na kolejnej zmianie nieco straciła Skinder, która dobiegła 8,8 sekundy za liderującymi Rosjankami. Półfinał Polek był jednak szybszy, czas po czterech zmianach - 15:05.1 w pierwszym dawałby na tym etapie 4. pozycje, z kilkunastosekundową przewagą nad piątym miejscem. Polki musiały jednak bronić się jeszcze przed Włoszkami i Czeszkami.

Wyniki I półfinału: 

Miejsce Zawodniczki Kraj Czas
1. Katharina Hennig, Victoria Carl Niemcy 23:02.08 m.
2. Rossie Brennan, Jessica Diggins USA +4.03 s.
3. Teresa Stadlober, Lisa Unterweger Austria +6.26 s.
4. Laurien van der Graff, Nadine Faehndrich Szwajcaria +28.78 s.
5. Chunxue Chi, Xin Li Chiny +41.85 s.
6. Katherine Steward-Jones, Dahria Beatty Kanada +1:01.64 m.

Wyniki II półfinału: 

Miejsce Zawodniczki Kraj Czas
1. Julia Stupak, Natalia Nieprajewa ROC 23:02.08 m.
2. Kerttu Niskanen, Krista Parmakoski Finlandia +0.4 s.
3. Maja Dahlqvist, Jonna Sundling Szwecja +1.0 s.
4. Tiril Udnes Weng, Maiken Caspersen Falla Norwegia +4.6 s.
5. Melissa Gal, Lena Quintin Francja +25.8 s.
6. Izabela Marcisz, Monika Skinder Polska +31.9 s.

Czytaj także: Stoch przerwał milczenie ws. kombinezonów  Rosjanie czują się dyskryminowani w Pekinie

Czy Polki zajmą miejsce w pierwszej ósemce?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×