Niesamowity powrót AZS-u! Strzelanina w Koszalinie, kapitalny Torey Thomas

W niedzielnym meczu 22. kolejki Energa Basket Ligi, AZS Koszalin po dogrywce pokonał TBV Start Lublin 126:122. Gospodarze trafili aż 22 rzuty trzypunktowe.

Jacek Konsek
Torey Thomas (z piłką) Newspix / Piotr Kieplin / PressFocus / Na zdjęciu: Torey Thomas (z piłką)

TBV Start prowadził 93:75 w czwartej kwarcie i nie miał prawa przegrać meczu w Koszalinie. Inne zdanie mieli niesamowicie zmotywowani zawodnicy trenera Marka Łukomskiego, szczególnie Torey Thomas. Filigranowy Amerykanin trafił osiem trójek, wywalczył 33 punkty, 15 asyst, pięć przechwytów i trzy zbiórki, nie schodząc z parkietu ani na sekundę! AZS po szalonym meczu i 45 minutach emocji pokonał TBV Start Lublin 126:122. Co warto podkreślić: goście po raz pierwszy wyszli na prowadzenie w 42 minucie spotkania!

AZS nie miał nic do stracenia i postawił wszystko na jedną kartę. Dziewięć trójek w czwartej kwarcie i dogrywce, z czego pięć autorstwa Torey Thomasa to istne szaleństwo, którego nie byli w stanie zatrzymać gracze trenera Dedka. Ci zginęli od własnej broni, bowiem do przerwy mieli 71 procentową skuteczność i 8/9 w rzutach za trzy punkty! Aż 37 trójek obu drużyn i aż 22 AZS to wynik pasujący bardziej do ligi NBA.

Kapitalnie grał tego dnia także Alan Czujkowski, który dołożył 24 punkty (rekord kariery), w tym pięć trójek. W końcówce czwartej kwarty kluczową akcję 2+1 wykończył Jacek Jarecki, a w dogrywce ważne pięć punktów dołożył Grzegorz Surmacz. AZS długo nie mógł dogonić i przegonić rywali z Lublina, ale jak już to zrobił, to niezwykle efektownie! Dla koszalinian była to dopiero siódma wygrana w bieżącym sezonie.

TBV Start może sobie pluć w brodę, bowiem miał zwycięstwo w kieszeni, które mocno zbliżyłoby ich do play-off. Tymczasem sytuacja mocno się komplikuje, choć zespół trenera Dedka nie jest bez szans na najlepszą ósemkę. 31 punktów i 10 asyst miał w niedzielny wieczór najlepszy z przyjezdnych, Joe Thomasson. 27 "oczek" i sześć asyst dołożył James Washington. Goście mimo porażki trafili 15 trójek.

AZS Koszalin - TBV Start Lublin 126:122 (22:26, 29:35, 24:25, 32:21, 19:15)

AZS: Torey Thomas 33, Alan Czujkowski 24, Bartosz Bochno 16, Jacek Jarecki 15, Grzegorz Surmacz 13, Michael Fraser 12, Drew Brandon 10, Marek Zywert 3.

Start: Joe Thomasson 31, James Washington 27, Marcin Dutkiewicz 13, Devonte Upson 13, Mateusz Dziemba 11, Anton Gaddefors 9, Kacper Borowski 8, Michał Gospodarek 8, Roman Szymański 2, Uros Mirkovic 0, Bartłomiej Pelczar 0.