VTB. Uniks lepszy od Stelmetu na pożegnanie z rozgrywkami

Stelmet Enea BC Zielona Góra przegrał z Uniksem Kazań 73:82 w ostatnim meczu fazy grupowej ligi VTB. Polski zespół zakończył rozgrywki na 12. miejscu.

Jacek Konsek
koszykarze Stelmetu Enei BC Zielona Góra Newspix / Tomasz Browarczyk / Na zdjęciu: koszykarze Stelmetu Enei BC Zielona Góra

Brak najlepszego gracza Uniksu Jamara Smitha nie przeszkodził wiceliderom ligi VTB w pokonaniu Stelmetu Enei BC Zielona Góra. Podopieczni trenera Priftisa triumfowali w Winnym Grodzie 82:73, pieczętując 2. miejsce po fazie zasadniczej. Jedyny polski zespół w tych rozgrywkach żegna się w inauguracyjnym sezonie z bilansem 5-21 i 12. lokatą.

Stelmet początkowo radził sobie bardzo dobrze. Rozpoczął od ponad 70-procentowej skuteczności w rzutach z gry - 8/11 i prowadził nawet 38:25. Rewelacyjny był szczególnie Markel Starks, który 17 ze swoich 21 punktów zdobył w pierwszej połowie. Amerykanin raził z dalekiego dystansu, trafiając w dwóch pierwszych kwartach pięć trójek.

Drogi do kosza nie potrafili znaleźć liderzy Uniksu - Pierra Henry i Errick McCollum (rozpoczęli od 0/9 z gry), ale wyręczyli ich Maurice Ndour i Raymar Morgan - odpowiednio 17 i 14 "oczek". Goście trzecią kwartę rozpoczęli od serii 14:2 i wyszli na prowadzenie, którego nie oddali już do końcowej syreny. Zryw Stelmetu pozwolił zniwelować straty w czwartej kwarcie, ale ostatnie słowo należało do Uniksu.

Stelmet miał tylko 14 asyst i aż 20 strat, podczas gdy rywale rozdali 20 kończących podań przy ledwie siedmiu stratach. Dla Stelmetu było to już 56. spotkanie w bieżącym sezonie, który od niedzieli będzie skupiony już tylko na Energa Basket Lidze, gdzie już za parę dni rozpocznie się rywalizacja w fazie play-off.

Stelmet Enea BC Zielona Góra - Uniks Kazań 73:82 (26:15, 18:26, 17:25, 12:16)

Stelmet: Markel Starks 21, Darko Planinić 13, Zeljko Sakic 9, Quinton Hosley 8, Łukasz Koszarek 7, Michał Sokołowski 7, Adam Hrycaniuk 6, Gabe DeVoe 2, Przemysław Zamojski 0.

Uniks: Maurice Ndour 17, Raymar Morgan 14, Melvin Ejim 11, Anton Ponkraszow 9, Jewgienij Kolesnikow 9, Errick McCollum 9, Artem Klimenko 6, Andriej Koszejew 4, Paweł Siergiejew 3, Trenton Lockett 2, Pierria Henry 0, Maksym Szeleketo 0.