Mistrzostwa świata w koszykówce Chiny 2019. Grupa F. Doświadczenie Brazylii zaprocentowało, planowa wygrana Greków

Znakomita trzecia kwarta w wykonaniu reprezentacji Brazylii pozwoliła im odnieść bardzo cenne zwycięstwo nad Nową Zelandią. Zgodnie z planem turniej rozpoczęli też Grecy, którzy spokojnie poradzili sobie z Czarnogórą.

Wojciech Bielewicz
Giannis Antetokounmpo (Grecja) Getty Images / Zhijian Liu / Na zdjęciu: Giannis Antetokounmpo (Grecja)
Grupa F jest określana jako druga najbardziej wyrównana grupa w pierwszej fazie MŚ w koszykówce rozgrywanych w Chinach. Pierwsi zmierzyli się w niej Brazylijczycy oraz Nowozelandczycy, a spotkanie przez 20 minut było niezwykle wyrównane.

Faworytami tego starcia była drużyna z Ameryki Południowej, jednak swój rytm odnaleźli dopiero w trzeciej kwarcie, kiedy jak natchniony zaczął trafiać Alex Garcia - autor 14 punktów w całym spotkaniu. Schodząc na przerwę z remisem 50-50, Brazylia fenomenalnie zaczęła wykorzystywać swoje najgroźniejsze bronie i osiągnęli nawet 16-punktową przewagę, zaczynając czwartą część meczu na prowadzeniu 68-52.

Zdecydowanie najlepszy na parkiecie był Leandro Barbosa, który dyrygował ofensywą swojego zespołu w świetny sposób, bardzo często łamiąc defensywne schematy Nowej Zelandii. Były gracz NBA zdobył w meczu najlepsze 22 punkty, do których dołożył 3 zbiórki i 3 asysty. Bardzo istotne minuty zaliczyło dwóch doświadczonych wysokich w kadrze "Canarinhos" - Anderson Varejao który zebrał 9 piłek z tablic, a także Cristiano Felicio - 7 punktów i aż 13 zbiórek.

W drugim meczu grupy F mogliśmy oglądać jednych z faworytów całego turnieju - reprezentację Grecji, w barwach których występuje aktualny MVP ligi NBA, Giannis Antetokounmpo. Pierwsza połowa była prawdziwym pokazem siły, jaką Grecy prezentują w obronie. Switche w kryciu, znakomita praca na zasłonach, bardzo niewiele rzutów ekipy z Czarnogóry odbywało się z czystych pozycji. Zarówno w pierwszej, jak i w drugiej kwarcie Grecja nie straciła nawet 10 punktów!

Na przerwę Grecy schodzili z bardzo pewnym prowadzeniem 42-16, dzięki czemu w drugiej połowie mogli dać pograć swoim rezerwowym. Giannis Antetokounmpo zagrał w tym meczu tylko 16 minut, a w ciągu nich był bliski skompletowania double-double. Grek zakończył spotkanie z 10 punktami i 8 zbiórkami, kilkukrotnie udowadniając, że jego możliwości fizyczne są poziom nad resztą stawki.

Świetnie zaprezentował się Georgios Papagiannis, który miał 15 punktów i 8 zbiórek. Trafiał na znakomitej skuteczności 87,5 proc. z gry, zamieniając 7 z 8 swoich rzutów na punkty. W szeregach Czarnogóry niewidoczny był lider Nikola Vucevic (12 punktów, 3 zbiórki), którego Grecy świetnie zneutralizowali w defensywie.

W drugiej kolejce zmagań, Czarnogóra zagra z Nową Zelandią, a Brazylia z Grecją. Oba spotkania odbędą się 3 września kolejno o 10:00 oraz 14:00.