Mistrzostwa świata w koszykówce. Dwa tytuły w jednym roku. Marc Gasol przeszedł do historii

W czerwcu cieszył się ze zdobycia mistrzostwa NBA z Toronto Raptors, a 3 miesiące później został mistrzem świata z Hiszpanią. Marc Gasol przejdzie dzięki temu do historii jako dopiero drugi gracz, który tego dokonał.

Wojciech Bielewicz
Marc Gasol (z prawej) PAP/EPA / HOW HWEE YOUNG / Na zdjęciu: Marc Gasol (z prawej)
Hiszpanie przeszli przez turniej MŚ w Chinach niepokonani. Wygrali wszystkie 8 spotkań, a w wielkim finale nie pozostawili żadnych złudzeń Argentynie (95:75) kto bardziej zasłużył na końcowy triumf (przeczytaj relację z tego meczu).

Jednym z głównych architektów sukcesu Hiszpanów był doświadczony center Marc Gasol, który rozegrał rewelacyjne zawody w półfinałowym horrorze, w którym "La Roja" pokonali Australię dopiero po dwóch dogrywkach. Marc zdobył wtedy aż 33 punkty, natomiast na przestrzeni całego turnieju notował statystyki na poziomie 14,4 punktów oraz 5,5 zbiórek w meczu. Jego wkład został doceniony przez FIBA, ponieważ Gasol został wybrany do najlepszej piątki całej imprezy.

Mistrzostwo NBA oraz mistrzostwo świata w tym samym roku - to osiągnięcie, które do tej pory udało się zdobyć tylko jednemu zawodnikowi w historii. Był to Lamar Odom, który w 2010 roku po wygraniu finałów z Los Angeles Lakers mógł również cieszyć się później ze złotego medalu z reprezentacją USA na turnieju w Turcji. Teraz, do byłego zawodnika NBA dołączył również Gasol.

- Nie staram się robić niczego na siłę. Dbam o to, co jest tu i teraz. Zawsze daję z siebie maksimum swoich możliwości i liczy się dla mnie przede wszystkim to, aby zdobyć z Hiszpanią upragnione złoto - mówił jeszcze przed finałem zawodnik Raptors.

Przypomnijmy, że aktualni mistrzowie świata będą rywalami Polaków w turnieju eliminacyjnym do mistrzostw Europy rozgrywanych w 2021 roku. Hiszpanie przyjadą do naszego kraju 18 lutego 2021 roku (więcej przeczytasz TUTAJ).

Czy Hiszpanie wygrają również turniej IO w Tokio?