VTB. Stelmet Enea BC idzie za ciosem. Wielki finisz i wyjazdowy triumf nad BK Niżny Nowogród!

Stelmet Enea BC Zielona Góra gra znakomicie. Podopieczni Żana Tabaka po efektownych wygranych w EBL idą za ciosem i w VTB. W sobotę pokonali na wyjeździe BK Niżny Nowogród 87:82.

Krzysztof Kaczmarczyk
Ludvig Hakanson WP SportoweFakty / Artur Lawrenc / Na zdjęciu: Ludvig Hakanson
Tego zespołu w ostatnim czasie nie da się zatrzymać. Tym razem podopieczni Żana Tabaka triumf zapewnili sobie kapitalnymi czterema minutami na finiszu spotkania. Ten fragment zadecydował o niespodziance w Rosji.

BK Niżny w drugiej połowie długo kontrolował mecz, ale na końcu gra gospodarzy zupełnie się załamała, a zielonogórzanie byli w stanie to wykorzystać.

22 punkty, 8 zbiórek i 5 asyst zaliczył Ludvig Hakanson, bezapelacyjnie najlepszy gracz meczu. Dzielnie wtórował mu Drew Gordon, który uzbierał 18 "oczek", 7 zbiórek i 3 bloki.

Znakomity początek Gordona sprawił, że Stelmet Enea BC prowadził w pierwszej kwarcie nawet 18:8. Gospodarze szybko zdołali się jednak otrząsnąć z tego początkowego naporu zielonogórzan.

Zielonogórzanie długo trzymali się jednak w grze, a Gordon do przerwy miał już 16 "oczek". Po zmianie stron BK Niżny zaczął grać jednak zdecydowanie lepie i w efekcie wyszedł nawet na prowadzenie 67:55.

Trzecią kwartę Stelmet zakończył jednak "trójką" Przemysława Zamojskiego i akcją 2+ Marcela Ponitki, a to dało nadzieję na sukces. Cztery minuty przed końcem gospodarze prowadzili 80:71 i... zaczął się koncert ekipy Tabaka.

Z dystansu trafili Łukasz Koszarek, potem Hakanson. Zielonogórzanie w decydującym fragmencie meczu zaliczyli serię czternastu punktów z rzędu zapewniając sobie zwycięstwo.

Patrząc w statystyki wygrana Stelmetu to cud. 3/17 z dystansu, siedem asysty mniej i więcej strat. Zielonogórzanie rozegrali jednak kapitalnie finisz - tak w ataku, jak i obronie.

BK Niżny Nowogród - Stelmet Enea BC Zielona Góra 82:87 (20:24, 28:22, 21:17, 13:24)

BK Niżny: Chavaughn Lewis 19, Darral Willis 16, Evgenii Baburin 11, Georgy Zhbanov 9, Brandon Brown 7, Anton Astapkovich 7, Ivan Strebkov 7, Alec Brown 5, Pavel Antipov 1, Artem Komolov 0, Aleksandr Gankevich 0.

Stelmet Enea BC: Ludvig Hakanson 22, Drew Gordon 18, Tony Meier 9, Joe Thomasson 9, Jarosław Zyskowski 8, Ivica Radić 6, Łukasz Koszarek 5, Przemysław Zamojski 5, Marcel Ponitka 5.

Czy Żan Tabak jest najlepszym trenerem prcującym w Polsce?