I liga. Derby na szczycie zdecydowanie dla Górnika Trans.eu Wałbrzych. Damian Cechniak górą w podkoszowym pojedynku

Mecz na szczycie zakończył 26. kolejkę I ligi koszykarzy. Zdecydowanie lepszy był Górnik Trans.eu Wałbrzych, który wygrał z WKK Wrocław 78:65. Kluczowa okazała się seria z przełomu trzeciej i czwartej kwarty (18:1).

Patryk Neumann
radość koszykarzy Górnik Trans EU Wałbrzych Facebook / Na zdjęciu: radość koszykarzy Górnik Trans EU Wałbrzych
O gorącą atmosferę derbów zadbali dobrze zorganizowani kibice z Wałbrzycha, którzy przyjechali do Wrocławia. Ich zespół zaczął świetnie, bo w pierwszej kwarcie prowadził nawet 17:8. WKK jeszcze w tej części odpowiedział jednak serią ośmiu punktów i rywalizacja zaczynała się praktycznie od początku.

Sytuacja powtórzyła się w drugiej kwarcie. Goście przeważali przez większość tej części, ale lepiej finiszowali gospodarze i po trafieniu Michała Kroczaka było 38:38. Obie drużyny miały problem ze skutecznością. Szczególnie w rzutach za trzy punkty - WKK 0/9, a Górnik Trans.eu 3/14. Walki jednak nie brakowało.

Po zmianie stron wrocławianie wyszli na krótkie i minimalne prowadzenie, ale trzecia kwarta zdecydowanie należała do Górnika (22:9). Przyjezdni po serii ośmiu punktów z rzędu prowadzili 60:46. Kluczowe ciosy zadali wtedy Kamil Zywert i Damian Cechniak, który nie zatrzymywał się też w kolejnych minutach.

Goście dołożyli jeszcze 10 punktów na początku czwartej kwarty i wygrywali 70:47. Wrocławianie później trochę zniwelowali stratę ulegając 65:78. Dla WKK była to trzecia porażka z rzędu. Górnik Trans.eu przełamał natomiast wyjazdową niemoc, bo na parkietach rywali przegrał trzy wcześniejsze mecze. Taki wynik sprawił, że obie drużyny podobnie, jak STK Czarni mają po 39 punktów, ale liderem I ligi pozostał zespół ze Słupska.

W pierwszej połowie 15 punktów zdobył Piotr Niedźwiedzki. Po zmianie stron dołożył jednak tylko dwa "oczka". Miał też dziewięć zbiórek i 5/13 celnych prób z gry. Na parkiecie spędził jednak tylko 21 minut, bo osiem minut przed końcem popełnił piąte przewinienie.

Druga połowa należała zdecydowanie do Damiana Cechniaka. Łączny dorobek centra Górnika Trans.eu to 23 punkty (10/11 z gry), 10 zbiórek, po dwa przechwyty i bloki. Double-double skompletował też Grzegorz Kulka - 11 zbiórek i 10 punktów (3/13 z gry). Po 14 "oczek" rzucili doświadczeni strzelcy obu ekip: Krzysztof Jakóbczyk z Górnika (4/12) i Tomasz Prostak z WKK (5/16).

WKK Wrocław - Górnik Trans.eu Wałbrzych 65:78 (16:17, 22:21, 9:22, 18:18)

WKK: Niedźwiedzki 17, Prostak 14, Jędrzejewski 11, Patoka 7, Koelner 6, Kroczak 5, Nowakowski 5, Pułkotycki 0, Uberna 0.

Górnik Trans.eu: Cechniak 23, Jakóbczyk 14, Zywert 12, Kulka 10, Pieloch 9, Kamiński 5, Koperski 2, Wróbel 2, Durski 1, Glapiński 0, Ratajczak 0.