• MŚ 2022

Efektowna gra Lazio. Drużyna Polaków statystowała

Zabawa podopiecznych Maurizio Sarriego w pierwszym, niedzielnym meczu ligi włoskiej. Piłkarze Lazio pokonali 4:0 Spezię Calcio, nie zatrzymali ich Bartłomiej Drągowski oraz Jakub Kiwior.

Piłkarze Lazio Rzym PAP/EPA / Claudio Peri / Na zdjęciu: Piłkarze Lazio Rzym.
Od początku meczu dużo działo się pod bramką Bartłomieja Drągowskiego. Ledwo sędzia Juan Luca Sacchi gwizdnął po raz pierwszy, a Lazio miało szansę na zdobycie prowadzenia z rzutu karnego za faul Ethana Ampadu. Polski bramkarz Spezii Calcio stanął oko w oko z Ciro Immobile, ale ten nie potrafił przymierzyć do bramki. Król strzelców Serie A miał czego żałować, ponieważ do końca meczu nie miał równie dobrej szansy na gola.

Biancocelesti nie przeżywali długo niepowodzenia swojego kapitana i w pierwszej połowie zdobyli prowadzenie 2:0. Mattia Zaccagni przeprowadził pierwszą akcję bramkową z Felipe Andersonem, a przewagę powiększył swoim uderzeniem Alessio Romagnoli w 24. minucie. Nie było to przyjemne wczesne popołudnie dla zespołu z Ligurii.

Poza Bartłomiejem Drągowskim, w jedenastce Spezii wyszedł Jakub Kiwior. Grał na nietypowej dla siebie pozycji, częściowo zastąpił w ustawieniu kontuzjowanego Arkadiusza Recę. Kiwior grał skrajnie na lewej stronie pięcioosobowej defensywy, a nie jako jeden z trzech środkowych obrońców.

Lazio w miarę kontrolowało mecz, a już na pewno nie traciło przewagi. Gorąco rzymianom zrobiło się po dwóch strzałach Simone Bastoniego, ale nie potrafił on zdobyć pierwszego wyjazdowego gola dla Spezii w sezonie. Na początku drugiej połowy sędziowie zastanawiali się nad przyznaniem gościom rzutu karnego, ale ostatecznie Juan Luca Sacchi nie gwizdnął faulu Sergeja Milinkovicia-Savicia.

W 62. minucie Serb pokazał się po drugiej stronie boiska i strzelił gola na 3:0. Podanie prostopadłe Luisa Alberto trafiło do Ciro Immobile, a ten co prawda nie wypracował sobie miejsca do oddania strzału w starciu z Drągowskim, ale mógł jeszcze przegrać akcję bramkową przez Mattię Zaccagniego i Sergeja Milinkovicia-Savicia.

Trener Maurizio Sarri miał komplet punktów w kieszeni, dlatego zaczął ściągać z boiska najważniejszych piłkarzy - oszczędzał ich energię na mecz w Lidze Europy przeciwko Sturmowi Graz. Na ławce usiedli między innymi Ciro Immobile czy Luis Alberto. Pozostał do końca Sergej Milinković-Savić i w doliczonym czasie dołożyło gola na 4:0.

Lazio - Spezia Calcio 4:0 (2:0)
1:0 - Mattia Zaccagni 12'
2:0 - Alessio Romagnoli 24'
3:0 - Sergej Milinković-Savić 62'
4:0 - Sergej Milinković-Savić 90'

W 3. minucie Ciro Immobile (Lazio) nie wykorzystał rzutu karnego. Strzelił niecelnie.

Lazio: Ivan Provedel - Manuel Lazzari (64' Elseid Hysaj), Patric (46' Mario Gila), Alessio Romagnoli, Adam Marusić - Sergej Milinković-Savić, Danilo Cataldi (78' Marcos Antonio), Luis Alberto (73' Matias Vecino) - Felipe Anderson, Ciro Immobile (64' Pedro Rodriguez), Mattia Zaccagni

Spezia: Bartłomiej Drągowski - Emil Holm, Ethan Ampadu (66' Kelvin Amian), Mattia Caldara, Dimitrios Nikolaou, Jakub Kiwior (82' Julius Beck) - Mikael Egill Ellertsson (65' Kevin Agudelo), Mehdi Bourabia (65' Albin Ekdal), Simone Bastoni – Emmanuel Gyasi (75' Leandro Sanca), M'Bala Nzola

Żółte kartki: Ampadu, Gyasi (Spezia)

Sędzia: Juan Luca Sacchi