Ruch Chorzów liderem Fortuna I ligi! Kalka już nie działa

Co najmniej do niedzieli Ruch Chorzów będzie liderem Fortuna I ligi. W piątek Niebiescy pokonali w Chojnicach Chojniczankę 1:0. Jedyną bramkę zdobył w doliczonym czasie 1. połowy Daniel Szczepan.

Michał Piegza
piłkarze Ruchu Chorzów WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Na zdjęciu: piłkarze Ruchu Chorzów
Wyjazdowa potyczka w Chojnicach była drugim meczem z rzędu na boisku rywala dla Ruchu. W niedzielę Niebiescy punkt wywalczyli w Łęcznej. To była pierwsza potyczka, której chorzowianom nie udało się wygrać wiosną.

Spotkanie z Chojniczanką łatwiejsze nie było. Na obiekcie w Chojnicach Ruch jeszcze nie wygrał. Przed laty chorzowianie rozegrali tam szalony mecz, który przegrali 3:4.

Goście dobrze weszli w spotkanie, ale dobra gra Ruchu trwała jedynie przez pierwszych 5-6 minut. Później lepiej prezentowała się Chojniczanka. Gospodarze jednak nie byli w stanie poważniej zagrozić Jakubowi Bieleckiemu.

Dopiero w 39. minucie gorąco zrobiło się pod bramką chorzowian, ale Ruch cało wyszedł z opresji. Kiedy wydawało się, że w 1. połowie gole nie padną, do siatki Chojniczanki trafili chorzowianie. W 4. minucie doliczonego czasu dogrywał Kacper Michalski, a Mateusza Kuchtę pokonał Daniel Szczepan.

Po zmianie stron Chojniczanka starała się odrobić straty. Ruch błędów w tyłach nie popełniał. To goście powinni zamknąć mecz, ale brakowało im spokoju pod bramką gospodarzy.

W końcówce Niebiescy nie pozwalali walczącym o utrzymanie w Fortuna I lidze rywalom na zbyt wiele. Ruch kilka razy skontrował gospodarzy, ale Łukasz Janoszka, Artur Pląskowski, Tomasz Foszmańczyk czy Jan Sedlak nie byli w stanie zapewnić spokoju w ostatnich minutach.

Ruch dowiózł skromne prowadzenie i do niedzieli będzie prowadził w lidze. Już w kolejną niedzielę w Gliwicach chorzowianie podejmą ŁKS Łódź, który właśnie minęli w tabeli.

Ogrywając Chojniczankę Niebiescy zakończyli serię... powtórek. W rundzie rewanżowej Ruch niemal odwzorowywał wyniki z pierwszej części sezonu. Mecze zwycięskie wygrywał, a remisowe remisował. Latem przy Cichej z Chojniczanką chorzowianie podzielili się punktami. W piątek kalka już nie zadziałała.

Chojniczanka Chojnice - Ruch Chorzów 0:1 (0:1)
0:1 - Daniel Szczepan 45+4'

Chojniczanka Chojnice: Mateusz Kuchta - David Niepsuj, Marcin Grolik,  Glib Buchał, Michał Mikołajczyk - Sam van Huffel (56' Tomasz Mikołajczak), Szymon Drewniak, Filip Karbowy (88' Mateusz Bartosiak) - Szymon Skrzypczak, Patryk Tuszyński, Daniel Szelągowski (46' Szymon Stróżyński; 76' Kacper Korczyc).

Ruch Chorzów: Jakub Bielecki - Konrad Kasolik, Paweł Baranowski, Przemysław Szur - Kacper Michalski (61' Michał Feliks; 76' Łukasz Moneta), Jan Sedlak, Patryk Sikora, Tomasz Swędrowski (61' Łukasz Janoszka), Tomasz Wójtowicz - Daniel Szczepan (70' Artur Pląskowski), Szymon Kobusiński (61' Tomasz Foszmańczyk).

Żółte kartki: Karbowy, Niepsuj, Buchał (Chojniczanka) oraz Pląskowski, Baranowski (Ruch).

Sędzia: Grzegorz Kawałko (Olsztyn).