Bundesliga: Remis BVB po kapitalnym meczu, gol i asysta Piszczka, spacerek Bayernu

Znakomite spotkanie obejrzeli kibice we Frankfurcie, gdzie wicelider zmierzył się z mistrzem Niemiec. Bez najmniejszych kłopotów zwycięstwa odnieśli piłkarze Bayernu i Schalke.

Konrad Kostorz
Do podstawowego składu BVB powrócił Jakub Błaszczykowski kosztem Mario Goetzego, który rozczarował w Hamburgu. Dortmundczycy w pierwszej połowie nie zaprezentowali wielkiej formy, ale byli zabójczo skuteczni. W 24. minucie po świetnym przerzucie Matsa Hummelsa Łukasz Piszczek zbiegł ze skrzydła do pola karnego i oddał strzał, po którym piłka odbiła się od Bastiana Oczipki, Bamby Andersona i wpadła do bramki obok zaskoczonego Kevina Trappa.

Na 2:0 podwyższył precyzyjnym strzałem Marco Reus. Reprezentant Niemiec otrzymał idealne podanie z prawej flanki od Piszczka, który przyćmił niezbyt widocznych "Kubę" i Roberta Lewandowskiego. Druga połowa zaczęła się od podwójnego mocnego uderzenia Orłów - dwie fenomenalne akcje przeprowadził duet Stefan Aigner - Takashi Inui. Najpierw bramkę zdobył prawoskrzydłowy, a chwilę później Japończyk uderzeniem głową po wrzutce Aignera zaskoczył Romana Weidenfellera. Defensywa Borussii nie po raz pierwszy w tym sezonie dała się bardzo łatwo wymanewrować.

Riposta obrońców tytułu była błyskawiczna, ale tylko dzięki fatalnemu zachowaniu Bamby Andersona. Stoper Eintrachtu zgubił piłkę w polu karnym, z czego skwapliwie skorzystał wprowadzony w przerwie Goetze, posyłając płaski strzał w długi róg. Drużyna Juergena Kloppa opanowała sytuację i przez długi okres nie dopuszczała do zagrożenia, jednak w 73. minucie po centrze Bastiana Oczipki Anderson wpakował piłkę do siatki! W końcówce atakowali Borussen i byli bliscy szczęścia. Najpierw jednak fatalnie zachował się Ilkay Gundogan, który nie oddał strzału w sytuacji sam na sam, a w doliczonym czasie gry Pirmin Schwegler wybił piłkę z linii bramkowej po uderzeniu przewrotką Nevena Suboticia.

W wyjściowej jedenastce Bayernu zabrakło tym razem Luiza Gustavo i Toniego Kroosa. Debiut w Bundeslidze od 1. minuty zaliczył za to Javi Martinez. Drużyna Juppa Heynckesa była wyraźnie lepsza od Wilków i stworzyła sobie wiele dogodnych okazji pod bramką Diego Benaglio. W pierwszej połowie na listę strzelców wpisał się tylko Bastian Schweinsteiger po akcji Arjena Robbena i Francka Ribery'ego. Po zmianie stron nie było już żadnych wątpliwości, kto jest lepszy - Mario Mandzukić zamienił na gole podania Xherdana Shaqiriego i Philippa Lahma.

Na Veltins-Arena gościł FSV Mainz z Eugenem Polanskim (90 minut i żółta kartka) w podstawowym składzie. Pierwszego gola zdobył z rzutu karnego Jefferson Farfan po faulu byłego gracza Wisły Kraków Juniora Diaza na Benedikcie Hoewedesie. Wynik podwyższył "główką" Lewis Holtby, któremu idealnie dośrodkował Christian Fuchs, a na 3:0 do pustej bramki po podaniu Juliana Draxlera trafił Teemu Pukki. Niesamowitą passę meczów bez straty gola kontynuuje Fortuna. Beniaminek znów zachował czyste konto, a skutecznością błysnęli piłkarze ofensywni - Oliver Fink i Ken Ilsoe zdobyli pierwsze w karierze bramki w Bundeslidze.