Serie A: Polacy na boiskach. Sampdoria pokazała charakter

Bartosz Bereszyński, Paweł Dawidowicz oraz Arkadiusz Reca rozegrali pełne partie w lidze włoskiej. Tylko kapitan UC Sampdorii cieszył się ze zdobycia punktów. Jego drużyna pokonała 3:1 Hellas Werona, choć pierwsza połowa kompletnie jej nie wyszła.

Rodrigo De Paul (z lewej) oraz Arkadiusz Reca PAP/EPA / CARMELO IMBESI / Na zdjęciu: Rodrigo De Paul (z lewej) oraz Arkadiusz Reca
Piłkarze Sampdorii mierzyli się w poprzednim tygodniu z historycznie nieprzyjemnym przeciwnikiem i zgodnie z przewidywaniami ponieśli porażkę z SSC Napoli. Tym razem podjęli Hellas Werona, z którym u siebie przegrali tylko jeden z ostatnich 25 pojedynków, a było to w 1972 roku. Okazja do poprawienia bilansu z zespołami z górnej połowy tabeli wydawała się być bardzo dobra.

Na boisku byli od początku Bartosz Bereszyński i Paweł Dawidowicz. Pierwszy z nich wyprowadził Sampdorię na boisko jako kapitan. Nie trzeba było długo czekać na pierwszego gola w meczu. W 13. minucie Darko Lazović zabrał się za wykonanie rzutu wolnego i eleganckim uderzeniem pokonał Emila Audero. Bramkarz Sampdorii miał piłkę na dłoniach, jednak nie zdołał jej sparować. Prowadzenie Hellasu mógł powiększyć Dawidowicz, ale nie trafił w bramkę po dośrodkowaniu ze stałego fragmentu gry.

Do Sampdorii należała druga połowa meczu, w której odwróciła rezultat na 3:1. Już pierwsza akcja przeprowadzona po przerwie przyniosła wyrównanie Jakuba Jankto. Zwycięstwo zapewnili drużynie Manolo Gabbiadini oraz Morten Thorsby. Włoch przymierzył z rzutu karnego, a Norweg wykorzystał kompletną dezorientację przeciwnika po wrzutce z rzutu wolnego.

Ani piłkarze FC Crotone, ani Udinese Calcio nie byli w wysokiej formie przed bezpośrednim meczem. Beniaminek przegrał w 2021 roku 15 spotkań i to największa liczba w pięciu topowych ligach w Europie. Z kolei Udinese zostało pokonane przez trzech poprzednich przeciwników i mogło ponieść czwartą porażkę z rzędu po raz pierwszy od października 2018 roku.

Obrona FC Crotone, z Arkadiuszem Recą w szeregach, nie słynie z solidności i to delikatnie powiedziane. W sobotę przetrwała z czystym kontem przez 41 minut. Kompletnie nieobstawiony w środku pola karnego Rodrigo De Paul dostał podanie od Iliji Nestorovskiego i technicznie przymierzył do siatki obok próbującego ratować sytuację Polaka. Argentyńczyk po przerwie skompletował dublet w odpowiedzi na gola Simeona Nwankwo i zapewnił Udinese zwycięstwo 2:1.

31. kolejka Serie A:

UC Sampdoria - Hellas Werona 3:1 (0:1)
0:1 - Darko Lazović 13'
1:1 - Jakub Jankto 46'
2:1 - Manolo Gabbiadini (k.) 73'
3:1 - Morten Thorsby 82'

FC Crotone - Udinese Calcio 1:2 (0:1) 0:1 - Rodrigo De Paul 41' 1:1 - Simeon Nwankwo (k.) 68' 1:2 - Rodrigo De Paul 74'