WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

NMC Górnik Zabrze odwoła się od decyzji o zawieszeniu Daćki i Korneckiego

Prezes NMC Górnika Zabrze Bogdan Kmiecik wystosował w czwartkowy wieczór oświadczenie ws. zawieszenia zawodników jego zespołu, Marka Daćki i Mateusza Korneckiego. Klub złoży do ZPRP odwołanie od decyzji Komisji Dyscyplinarnej.
Maciej Wojs
Maciej Wojs
Materiały prasowe / GÓRNIK ZABRZE

Ta we wtorek zawiesiła Daćkę i Korneckiego na okres trzech miesięcy za to, że w sierpniu Górnik nie puścił ich na zgrupowanie reprezentacji Polski. Klub ukarany został ponadto grzywną w wysokości 15 tysięcy złotych.

Kmiecik w oświadczeniu wyjaśnia, że zatrzymanie w klubie Daćki i Korneckiego to wynik "nieodpowiedniej oceny sytuacji w okresie przeobrażeń organizacyjnych w klubie". Prezes Górnika podkreśla też, że klub nigdy nie miał na celu działania na szkodę reprezentacji.

Górnik odwoła się od decyzji Komisji Dyscyplinarnej i będzie prosił o zmianę decyzji ws. Daćki i Korneckiego. W oświadczeniu Kmiecik zwraca uwagę, że jego zawodnicy "nie mieli żadnego wpływu na podjętą decyzję, pozostając jednak jej ofiarami w najbardziej dotkliwy sposób". W podobnym tonie utrzymany był nasz komentarz do tej sprawy.

Oświadczenie Zarządu Górnik Zabrze Piłka Ręczna S.A. (pisownia oryginalna):

"Oświadczenie Zarządu Górnik Zabrze Piłka Ręczna S.A. w związku z postępowaniem dyscyplinarnym i karami nałożonymi w jego toku na Klub oraz zawodników Marka Daćkę i Mateusza Korneckiego 


W dniu 29/08/2017 Komisja Dyscyplinarna ZPRP wydała orzeczenie, w którym nałożyła na Klub karę 15.000 zł grzywny w związku ze stwierdzeniem nieuzasadnionej odmowy zgody na udział Marka Dacki i Mateusza Korneckiego w konsultacjach Kadry Seniorów w dniach 13-17/08/2017. Tym samym orzeczeniem obaj zawodnicy zostali ukarani zakazem udziału w rozgrywkach krajowych i europejskich na okres 3 miesięcy z uwzględnieniem zakazu udziału w co najmniej 7 zawodach mistrzowskich.


Zarząd Klubu pragnie jednoznacznie oświadczyć, że zaistniała sytuacja pozostaje wynikiem nieodpowiedniej oceny sytuacji w okresie przeobrażeń organizacyjnych w klubie i nigdy nie miała na celu działania na szkodę Kadry Narodowej oraz jej zawodników. Zarząd pragnie wskazać, że decyzja ta odwoływała się do potrzeby prawidłowego przygotowania do sezonu, zarówno sportowego, jak i organizacyjnego, przyznając jednak, że zaprezentowana w korespondencji prowadzonej ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce argumentacja była niefortunna i niejasna. Klub pragnie podkreślić, że dobro Kadry Narodowej było zawsze i zawsze pozostanie wyznacznikiem jego działań. Działania Klubu i jego władz nigdy nie pozostawiały w tym zakresie żadnych wątpliwości. Udział zawodników Klubu w zgrupowaniach Kadry jest i będzie dla Klubu nobilitacją, zaś udział jego zawodników w sukcesach reprezentacji narodowej, zawsze traktowany będzie jako element jego własnych osiągnięć. Zarząd wskazuje, że szczerość argumentacji powołanej jako powód braku zgody na udział zawodników w rzeczonych konsultacjach, wypływa również z faktu, iż nie odwoływała się ona do fikcyjnych, sztucznie kreowanych przyczyn, takich jak stan zdrowia zawodników, czy ich przemęczenie okresem przygotowawczym, których prawdziwości nie sposób byłoby zakwestionować. Intencją osób, które podjęły tą decyzję było jak najlepsze przygotowanie całej drużyny do sezonu, co jednak w sposób niewłaściwy uwzględniało wrażliwość na priorytetowy charakter funkcjonowania Kadry Narodowej.


W imieniu Zarządu informuję, że Klub zdecydował się na skorzystanie z możliwości odwołania od decyzji, licząc na zmianę decyzji przynajmniej w odniesieniu do zawodników, którzy nie mieli żadnego wpływu na podjętą decyzję, pozostając jednak jej ofiarami w najbardziej dotkliwy sposób.

Prezes Zarządu
Górnik Zabrze Piłka Ręczna S.A.
Bogdan Kmiecik"

Jeśli Komisja Odwoławcza nie rozważy pozytywnie podania Górnika, Daćko i Kornecki po 12 października będą mogli wnioskować do Komisji Dyscyplinarnej o likwidację dalszego zawieszenia. Wtedy upłynie dokładnie połowa ich karencji.

Górnik w niedzielę rozpocznie rywalizację w PGNiG Superlidze. Zespół zagra na wyjeździe z MMTS-em Kwidzyn. Początek spotkania o godz. 13:00.

ZOBACZ WIDEO: Bartosz Kurek: Robienie rewolucji dla rewolucji to nie jest dobra droga

Czy Komisja Odwoławcza powinna zmniejszyć lub cofnąć zawieszenie Daćki i Korneckiego?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa

Komentarze (9):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Informatorek 0
  Czarcik,
  nie radzę jeździć służbowym autem bez dokumentów, bo wydaje CI się, że pracodawca płaci. Zgodnie z art. 38 ustawy z 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 1137 ze zm.) KIERUJĄCY pojazdem musi mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu wymagany dla danego rodzaju pojazdu lub kierującego dokument: Na podstawie art. 95 kodeksu wykroczeń kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd, nie mając przy sobie wymaganych dokumentów, podlega karze grzywny do 250 zł albo nagany. Sprawcą czynu zabronionego określonego w art. 95 k.w. jest wyłącznie KIERUJĄCY. Podwładnemu nie pomoże więc tłumaczenie, że zlecono mu wyjazd bez dokumentów.

  Ja się zgadzam, że przepis nie jest doskonały i być może powinno dojść do konsensusu, tylko ja bym jednak bardziej winił klub niż zprp i tym sposobem kończę swoje wywody.

  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • wiele-bny 0
  Decyzja związku w zgodzie z literą prawa które samo w sobie jest krótko mówiąc głupie, ''kowal zawinił cygana powiesili''.
  Wielokrotnie poruszany temat przez kibiców i dziennikarzy, co ma zrobić zawodnik w takiej sytuacji? Przepis do natychmiastowej zmiany, dziwne że został wykorzystany teraz, takie działanie uderzy nie tylko w zawodników i klub z Zabrza, ale też w kadrę.
  Czarny ''pijar'' ?
  Jeszcze jedno, aby wyjść z twarzą związek powinien zawiesić wykonanie kary, bo wiadomym jest że kary nie anuluje.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Czarcik 0
  Kolego w takim przypadku mandat płaci właściciel pojazdu:). Zawsze można odstąpić od kary gdy jest ona wątpliwa, lub też wykroczenie miało małą szkodliwość. Tylko niestety nie u nas, szczególnie teraz gdy ZPRP chce pokazać, że jeszcze może porządzić. Co do analogi to też ci przytoczę jedną. Byłem w delegacji za granicą - przyjechałem późno w nocy na miejsce i idziemy razem z gościem, który mnie "odbierał" - jest skrzyżowanie z sygnalizacją, oczywiście mamy czerwone, północ, ulice oświetlone, ruchu żadnego. Ja zatrzymuję się a gość się pyta zdumiony dlaczego, no to mu mówię, że czerwone, a on patrząc jak na wariata odpowiada, ale nic nie jedzie, widoczność super itp. Na moje pytanie a co na to policja odpowiada, że sami kazaliby przechodzić, bo najpierw obowiązuje zdrowe myślenie. U nas oczywiście nieważne - mandat. A wracając do sprawy - prawo, przepisy i odpowiednie instytucje, które to nadzorują powinny przede wszystkim służyć tym dla których je powołano, a nie ślepo egzekwować przepisy.
  Informatorek Czarcik, 1. Znów posłużę się analogią. W piłce nożnej też są zgrupowania w terminach 'nieFIFA' i wówczas powoływani są zawodnicy występujący w lidze polskiej, a grający w ligach zagranicznych nie muszą być na zgrupowaniu. W Niemczech, we Francji sytuacja wygląda identycznie. Takie są przepisy i zasady, a czy one są dobre czy nie, to już druga strona medalu. 2. Wina zawodników jest w tym, że nie stawili się na zgrupowanie- kolejny przykład z dróg- spedytor dał kierowcy auto bez przeglądu i innych niezbędnych dokumentów- kierowca jedzie, bo nie ma wyjścia, nie może sprzeciwić się pracodawcy, bo straci pracę- jednak jak złapie go policja, to on dostaje mandat, mimo, że nie jest niczemu winny. 3. ZPRP żyje i istnieje tylko po to, żeby wymyślać nieżyciowe przepisy, na złość klubom, zawodnikom, a przede wszystkim kibicom. Na pewno zrobili to specjalnie bo chcieli zawiesić sobie paru zawodników i dostać 15000 od każdego niesubordynowanego klubu- posłuchaj sam siebie, jakie głupoty piszesz.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (6)
Pokaż więcej komentarzy (9)
Pokaż więcej komentarzy (9)
Pokaż więcej komentarzy (9)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×