Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Siatkówka. Maciej Jarosz: Vital Heynen to dziwny trener. Nie rozumiem go

- Dlaczego Heynen nie udzielił wywiadu we Włoszech, w którym żądałby od szefów Sir Safety Conad Perugia, aby jemu i Wilfredo Leonowi skrócili sezon o kilka tygodni? - zastanawia się ekspert Polsatu Sport.
Marek Bobakowski
Marek Bobakowski
Vital Heynen podczas meczu reprezentacji Polski Newspix / Kacper Kirklewski / 400mm.pl / Na zdjęciu: Vital Heynen podczas meczu reprezentacji Polski

Marek Bobakowski, WP SportoweFakty: Należy pan do "polskiego środowiska siatkarskiego"?

Maciej Jarosz, medalista mistrzostw Europy, olimpijczyk, trener, obecnie ekspert Polsatu Sport: Tak samo jak pan. Należymy.

Ja?

No, a nie? Dla mnie środowisko to sportowcy, trenerzy, dziennikarze, działacze i kibice. A tak naprawdę, to kibice przede wszystkim.

No to mamy problem. Vital Heynen w wywiadzie dla "Przeglądu Sportowego" (TUTAJ więcej szczegółów >>) powiedział, że nic nie robimy w sprawie skrócenia sezonu ligowego, a tym samym nie chcemy medalu podczas igrzysk olimpijskich w Tokio.

Tak, czytałem tę rozmowę. Powiem tak: zupełnie nie rozumiem tego, co powiedział Vital Heynen. Nie od dzisiaj wiem, że on jest dziwnym trenerem, że potrafi zaskoczyć. Ale w tym przypadku zupełnie nie wiem, o co chodzi. Skąd takie słowa?

Może się zdenerwował tym, że polska liga zakończy sezon zaledwie 10 dni przed rozpoczęciem sezonu reprezentacyjnego? To za mało na odpoczynek.

Po pierwsze, przecież było o tym wiadomo już od przynajmniej pół roku. Po drugie, to nie jest jego prywatne "poletko", na którym rządzi samodzielnie. Polska siatkówka to również kluby, sponsorzy, kibice. Jak pan sobie wyobraża skrócenie profesjonalnej ligi?

ZOBACZ WIDEO: Wilfredo Leon świetnie czuje się w reprezentacji Polski. "To wszystko posłuży za rok"


Od tego są mądrzejsi ode mnie.

Ale tego nie da się zrobić. Proszę mi powiedzieć, kiedy sezon kończą Włosi?

Później niż my. 

No właśnie. A nie podejrzewam, że tam również środowisko nie chce medalu olimpijskiego.

We Włoszech pracuje sam Heynen.

No i co? Dlaczego tam nie udzielił wywiadu, w którym żądałby od szefów Sir Safety Conad Perugia, aby jemu i Wilfredo Leonowi skrócili sezon o kilka tygodni. Powtarzam: to wszystko jest bardzo dziwne.

Pojawiły się głosy, że może tym wywiadem dla PS Heynen próbuje zrzucić z siebie odpowiedzialność za brak medalu w Tokio. Zgodzi się pan z takim tokiem rozumowania?

Oj, naprawdę nawet nie chcę dopuszczać myśli, że mógłby coś takiego zrobić. Jak można szukać alibi jeszcze przed rozpoczęciem tego najważniejszego turnieju ostatnich lat? To nie świadczyłoby dobrze o Heynenie. O jakimkolwiek trenerze.

No, ale jednak wywiad został wydrukowany. Słowa poszły w świat.

Mało tego. Przeczytali je także nasi reprezentanci. Wolałbym, aby dowiedzieli się z takiego wywiadu, że mimo ciężkich warunków, mimo braku wolnych terminów, to Vital wierzy, że zdobędzie z nimi medal olimpijski. Jakże upragniony i wyczekany w naszym kraju.

A może jest tak, że zdobył mistrzostwo świata, medal Ligi Narodów, awansował na igrzyska, więc poczuł siłę?

Odwrócę to pytanie. A nie jest tak, że powinien docenić to wyżej wymienione już wielokrotnie "polskie środowisko"? A nie uderzać w nie? Zaufaliśmy mu, kiedy obejmował naszą kadrę. Stworzyliśmy mu optymalne warunki pracy. My - kibice, ale także PZPS czy nawet polski rząd, który jak była potrzeba to wysłał specjalny samolot dla reprezentacji. 

Brzmi jak idylla.

Bo tak jest. Proszę mi powiedzieć, w którym kraju miałby lepsze warunki, lepszych zawodników i lepszych kibiców? Dodatkowo federacja jest na tak, rząd jest na tak, media są na tak. Nie bez przyczyny świat nas stawia jako wzór do naśladowania. Heynen nie powinien narzekać na cokolwiek. A jeżeli narzeka, to ja tego nie rozumiem. To dziwny trener.

Widzi pan szansę na takie korekty, aby zawodnicy mieli optymalne warunki przygotowań do IO?

Takie same warunki ma większość najlepszych zawodników świata. To nie jest tak, że tylko w Polsce mamy problem. Skupiłbym się teraz na tym, co zdecyduje FIVB. Jeżeli pozwoli na zgłoszenie do Ligi Narodów 18-osobowych składów, a nie 14 nazwisk, jak się mówi, to powinno się udać tak zorganizować kalendarz, aby zawodnicy wypoczęli.

A wtedy Polska przywiezie z Tokio medal?

Mamy wszystko, aby się to udało. Po 44 latach przerwy.

Czytaj także: Paweł Zagumny odpowiada Vitalowi Heynenowi. "Skrócenie ligi o trzy tygodnie nie jest możliwe" >>

Czy polscy siatkarze zdobędą medal olimpijski w Tokio?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (12):

 • Wincenty Kurdópski Zgłoś komentarz
  Maciej Jarosz jest znany z tego, że lubi ryć. Rył pod Antigą, rył pod Nawrockim, teraz ryje pod Heynenem. Będzie rył dalej.
  • jasiek 1 Zgłoś komentarz
   Kiedy w końcu Polski trener zastąpi tego błazna?
   • franek Zgłoś komentarz
    Heynen nad Leonem ma opiekę. I cały sezon rotuje jego kondycja. Kurek skończy wcześnie Bieniek dużo nie gra i Bednorz też nie będzie raczej do samego końca. Kubiak kończy dużo
    Czytaj całość
    wcześniej a w Rosji Muzaj też skończy wcześniej i jedyny Drzyzga który może grać do końca. Tak więc tylko Leon i Drzyzga moze grać do samego końca co nie będzie problemem dla Heynena. To jest tylko 7 zawodników z kadry. Heynen ma listę 26 zawodników więc 19 czy ponad 70% kadry to plus Liga to kogo ma prosić o skrócenie terminarzu? Ten tydzień krótszy sezon ligowy to dla Kadry jak zbawienie... Jeśli w lidze narodów można było by wystawić 25 zawodników nie tylko 18 nie było by problemu
    • Fred123 Zgłoś komentarz
     Polscy trenerzy pozajmowali stołki reporterskie i sypią mądrościami. Wstyd, że w Polsce niema żadnego klasowego trenera, trenerki to się boją jak ognia.
     • Franek Dolas Zgłoś komentarz
      Kurek ze swoją drużyną na pewno nie będzie grał w finale więc skończy szybciej Leon jest młodym zawodnikiem a tu raczej chodzi o tych nieco starszych borykających się z
      Czytaj całość
      urazami Bieniu gra niewiele ,więc przemęczony nie będzie zresztą to również młody chłopak Bednorz to samo , zresztą nie wiadomo czy on będzie w składzie na IO Liga rosyjska nie wiem kiedy się kończy ale Muzaj to młody Drzyzga no umówmy się że rozgrywający nie jest tak narażony na urazy Jest oczywiste że chodzi o naszych potencjalnych finalistów ligi czyli kadrowiczów z Zaksy , Vervy , Skry, Zresztą przeciwstawianie potrzeb ligi z potrzebami reprezentacji to chyba nie o to w tym wszystkim chodzi. Wychodzi przez to że liga nie chce złota w IO i że Heynen nie liczy się z ligą. Nie sądzę by jedno i drugie było prawdziwe. Chodzi o próbę poszukania może kilku dodatkowych dni. To może być kwestia 1-2 terminów wciśnięcia wcześniej i jest. A tu robi się wielkie halo bo się ekspert obrusza samemu nie uczestnicząc w rozmowach.
      • ZIBI59 Zgłoś komentarz
       Ja bym zrozumial Heynena gdyby to wszystkie ligi europejskie skracaly sezon ligowy a nasza nie chciala .Ale zadna federacja tego nie robi .Kurek Bednorz Bieniek beda grac dluzej niz nasza liga
       Czytaj całość
       .Muzaj Drzyzga tez w Rosji nikt sezonu nie skraca .Wiec praktyczne caly nasz trzon pierwszej szostki bedzie gral dluzej niz nasza liga .Wiec uwazam zadania Heynena za bezsensowne ..
       • Franek Dolas Zgłoś komentarz
        O i na potwierdzenie : "- Rozmawiałem ostatnio z kilkoma kadrowiczami i każdemu zadawałem to samo pytanie: "Jak widzisz idealne przygotowanie do igrzysk?". Każdy zaczynał od
        Czytaj całość
        tej samej prośby: "Trenerze, czy mogę mieć 10–14 dni wolnego po sezonie ligowym?". To najlepiej pokazuje, że nie chodzi o mnie, ale o system, w którym możemy zadziałać na korzyść zawodników - powiedział Belg."
        • raap Zgłoś komentarz
         liga powinna zostać skrocona zwlaszcza !!!!!! jesli jest profesjonalna. Kolejni ignoranci na stanowiskach ,którzy uważają, że to niemożliwe...
         • Nyctereutes Zgłoś komentarz
          Panie Jarosz wpierw musimy sobie zadać pytanie dokąd zmierzamy z siatkówką w Polsce? Otóż czy dla Polski jest lepsze zdobycie upragnionego od lat złotego medalu na Igrzyskach? Czy
          Czytaj całość
          robienie kasy z PLS poprzez transmisje reklamy? Według pana pokrętnej wypowiedzi to drugie jest dla was działaczy i sponsorów lepsze bo będzie kasa. Otóż jeżeli ma reprezentacja zdobyć medal a jest to z dużym prawdopodobieństwem możliwe to wszystko należy zrobić by tak sie stało. Heynen nie przeczę jest trochę ekstrawagandzki lecz w nim nadzieja i władze winne mu sprzyjać.
          • Marcin Derbowski Zgłoś komentarz
           Kolejny "tuż" przy korycie. Nie ważna reprezentacja, sukcesy aby tylko kasa się zgadzała.
           • Arkadiusz Mochocki Zgłoś komentarz
            Rozumiem, że skrócenie Ligi, o trzy tygodnie, nie jest możliwe, gdy inni(np Włosi) ,szanują swoje Ligi.Jednak to gruba przesada, gdy nic się nie robi, traktując ją, jak Reprezentację.
            • Ahmed Pol Zgłoś komentarz
             trzeba było a może jeszcze trzeba powołać gruszkę na trenera kadry!!!! on by nie miał żadnych problemów!!! buhaahahahahahahahahahahah
             Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
             ×
             Sport na ×