Dziękujemy dzisiaj za uwagę i zapraszamy na kolejne relacje. Niebawem na WP Sportowe Fakty relacja z tego meczu.

Przypominamy arcyważne zawody w przyszłym tygodniu. Polacy zagrają o kwalifikacje do IO w Gdańsku. Powalczą z Francją, Słowenią oraz Tunezją. Tam też będziemy z relacją na żywo.

Z ciekawostek, w 2016 roku Polska także zajęła drugie miejsce w memoriale po czym tydzień później wywalczyła kwalifikację olimpijską na Rio 2016.

Polacy kończą memoriał na drugim miejcu. Pierwsza Brazyli, trzecia Serbia i ostatnia Finlandia.

Jest mecz dla Polski! Kwolek nie skończył za pierwszym razem, lecz za drugim już włożył całą siłę i zdobył kończący punkt.

As serwisowy Makinena.

Makinen oszukał Kwolka na lewym skrzydle.

Zepsuty serwis Suommi i meczowa dla Polaków.

W kolejnej akcji Kaislasalo poszedł do ataku z taką siłą, że dziwimy się, że Śliwka w ogóle skoczył. Udana akcja Fina.

Co za blok! Śliwka w pojedynkę serwuje czapę Kaislasalo.

Szczęśliwie Piotr Nowakowski.

Blok aut Ronkainena. Finowie jeszcze się mobilizują na końcówkę seta.

Niby mecz towarzyski, a jednak Heynen z żółtą kartką. Nie powtórzono wideoweryfikacji, a Heynen za dyskusję został ukarany.

Heynen poprosił wideoweryfikację piłki przechodzącej za antenką, a sprawdzono dotknięcie siatki... Punkt dla Finów.

Przerwana akcja przez challenge Heynena. Dla przypomnienia trener może w ten sposób przerwać akcję, jednak gdyby kamera pokazała że nie doszło do błędu to punkt ląduje na koncie rywali.

Zatorski przyjął mocny cios od Ivanova, jednak piłki nie utrzymał w grze.

Monster blok tym razem na... Macieju Muzaju.

Czas dla Finów.

Efektownie Maciej Muzaj z lewego skrzydła.

Jego zagranie zostało sprawdzone przez wideoweryfikację, co potwierdziło decyzję sędziów.

Dla odmiany Kaislasalo spróbował zagrać nad blokiem i uderzył bezpośrednio w aut.

Muzaj wystawił ręce w bloku Kaislasalowi i w tym popełnił chyba błąd. Ponownie 24 latek obija ręce Polaków.

Ivanov wszedł na boisko i widać, że nic wcześniej nie grał. Duże pokłady energii wyładowane na sporym aucie z serwisu.

Idealnie w tempo pipe Kwolka.

Kaislasalo bije po rękach spóźnionych blokujących.

Klasycznie Polska nie kończy w pierwszym uderzeniu, lecz w poprawce wykańcza akcję Śliwka.

Kwolek przeszedł na floata i popsuł zagrywkę.

Śliwka między rękami blokujących w kontrze.

Ależ aut serwisowy Kaislasalo.

Polacy odpoczywają na przerwie technicznej, także szybki przegląd statystyk po drugim secie.

Konarski najlepiej punktował, bo aż 8 razy, a Polacy łącznie dopuścili się pięciu bloków. Przynajmniej tak mówią oficjalne statystyki. Przykładowo w nich Karol Kłos nie ma przypisanego żadnego punktu w tym elemencie.

Przestrzelony atak Siirili.

Kwolek nieco pod piłką jednak kończy na lewym skrzydle.

Udany atak Suommi.

I jeszcze raz skutecznie Maciej Muzaj.

Maciej Muzaj rozpoczął seta w wyjściowym składzie i popisał się mocnym uderzeniem w swoim pierwszym kontakcie z piłką.

Fatalnie w odbiorze Aleksander Śliwka. Siatkarz został ustrzelony zagrywką przez Makinena.

Popracowali blokiem Biało-Czerwoni, jednak nie udało im się zatrzymać fińskiego środkowego.

Kolejna dłuższa akcja wygrana przez reprezentantów Polski, zaś "oczko" na swoje konto dopisał tym razem Karol Kłos.

Tym razem opanowali sytuację, zaś na prawym skrzydle skutecznym atakiem popisał się Aleksander Śliwka.

Biało-Czerwoni mieli spore problemy w pierwszej akcji i ostatecznie nie udało im się przebić piłki na drugą stronę.

Ronkainen podał pomocną dłoń Polakom. Psuje serwis i kończy wymianę drugiego seta.

Kwolek zameldował się pod koniec seta na boisku i od razu nie przyjmuje serwisu Ronkainena.

Z tak niskiej piłki na środku to nawet dobrze dysponowany Nowakowski nie jest w stanie skończyć. Na szczęście Polaków piłka wróciła na ich stronę, a tam kończy Muzaj.

Setowa dla Polaków.

Tervaportti chciał popisać się sprytem i źle przyjętą piłkę przebić od razu na stronę Polaków. Trafił jednak w taśmę, a po niej w aut.

Szalpuk cwanie wypchnął piłkę po bloku w aut.

Nowakowski dzisiaj świetnie się prezentuje. Potwierdza to w ostatniej akcji.

Ronkainen nie kończy, ale Polacy także. Szalpuk za mocno wystawił do Konarskiego, piłka nie tylko przeleciała na stronę rywala co od razu na aut.

Czas dla Finów. Trener Banks ma nadzieję, na poprawienie jeszcze wyniku w tym secie.

Udany pipe Biało-Czerwonych.

Suihkonen atakuje w siatkę, nie było dotknięcia bloku. Punkt dla Polaków.

Siirila nie kończy ze środka, a kontrę Polaków książkowo wykańcza Konarski.

As serwisowy Śliwki.

Z jednej strony świetnie, że Polacy tak dobrze grają blokiem, jednak warto zwrócić uwagę na problemyze skończeniem pierwszego ataku.

Śliwka atakuje po prostej, jednak tam pilnuje linii Kerminen. W kontrze Finowie zablokowani przez Konarskieog.

Czas dla Finlandii.

Czwarty blok Polaków w tym secie! Kłos rozczytał Tervaporttiego ponownie.

Lewe skrzydło zablokowane. Cztery punkty w serii Polaków.

Siirila dobrze wyczuł rozegranie Łomacza i idealnie skoczył w tempo z Kłosem, jednak siatkarz PGE Skry poradził sobie z tym atakiem.

Ze środka dyszlem? Takie rzeczy tylko w Finlandii. Na tablicy już znowu remis.

Fatalna wystawa do Szalpuka na pipe'a. W ogóle nie dziwi pojedynczy blok Siirila.

Polacy na przerwę techniczną schodzą z prowadzeniem. Korzystając z chwili przerwy, krótki przegląd statystyk. Najlepszy po polskiej stronie był Aleksander Śliwka i Piotr Nowakowski. Pierwszy zapunktował 8 razy z ratiem +7, a drugi 4 razy ze 100 proc. skutecznością w ataku.

Największym zagrożeniem Polaków jak dotąd jest Makinen (6 oczek) i Kaislasalo (7 oczek, 54 proc. skuteczności).

Ronkainen, który zmienił bezproduktywnego Krastinsa punktuje z lewej flanki.

Konarski po dłuższej chwili schodzi z pola serwisowego. Sinkkonen trafia idealnie w linię ze środka.

Kolejny blok duetu Nowakowski-Szalpuk i Polska przejmuje prowadzenie.

Monster blok Orłów. W pierwszym secie zrobili aż dwa takie.

As serwisowy Konarskiego.

W końcu pełne rozegranie i kończący atak Konarskiego.

Zepsuty serwis Biało-Czerwonych. Jak na razie grają na korzyść rywali.

Polacy nie przyjmują fińskich zagrywke. Przebijają jedynie na drugą stronę, a tam kontrę kończy Mankinen.

Znów Finowie spróbowali przyblokować Polaków, jednak tym razem piłka wypadła minimalnie na aut.

Nieco ucichły trybuny w drugim secie i wraz z nią moc Polaków. Kłos zablokowany na środku.

Śliwka daje prowadzenie 1:0 dla Polski.

Kerminen "obronił" serwis Nowakowskiego, a później Kaislasalo skończył.

Nowakowski daje pierwszą setową Polakom.

Szalpuk atakuje w siatkę. Trzy punkty z rzędu Finów.

Makinen kończy z prawego. Trudne zadanie mają dzisiaj fińscy skrzydłowi, gdzie Tervaportti nie wystawi tam jest blok Polaków.

Dawid Konarski koczy atak i zmienia się z Muzajem.

Kolokwialnie mówiąc chyba wywołaliśmy wilka z lasu, Kaislasalo kończy na czysto atak.

Nieporozumienia po stronie Polskiej.

Ledwo, bo ledwo ale Konarski uciekł przed tym serwisem

Kaislasalo obija ręce blokujących. Chyba się nie pomylimy mówiąc, że ten zawodnik ani razu nie skończył jeszcze na czysto.

Czas na żądanie Banksa.

Karol Kłos nie do przejścia dla Finów na siatce.

Kaislasalo znajduje dziurę w bloku w prawym skrzydle. Co prawda Nowakowksi jest dobrze ustawiony, ale nie utrzymuje piłki w grze.

Do trzech razy Biało-Czerwoni. Ponownie ostatnie słowo do powiedzenia ma Śliwka.

Co jak co, ale podczas tegorocznego memoriału publika w Tauron Arenie dopisuje.

Łomacz przerzuca piłkę przez całą długość siatki, a Śliwka kończy na podwójnym bloku.

Konarski bez problemu omija blok Krastinsa na skrzydle.

Łomaczowi została piłka w rękach.

Śliwka przyjmuje na drugą stronę, ale na pomoc w złej sytuacji Polaków przychodzi Nowakowski. "Monster" blok polskiego środkowego!

Konarskiej kończy z prawego skrzydła.

Teraz już bardzo dobre rozegranie do Szalpuka i od razu jest efektowny atak przez bark.

Szalpuk mocno pod piłką, ale opóźniony atak pomógł zaskoczyć rywali.

Kaislasalo udanie z prawego skrzydła.

Vital Heynen znów zaskoczył składem. Dał odpocząć zawodnikom, którzy mierzyli się w meczach z Brazylią i Serbią.

Niedokładna piłka do Konarskiego kończy się miękkim atakiem. Dalej Polacy się bronią, a Śliwka za trzecim razem efektownie kończy.

Pierwsza techniczna przy prowadzeniu Polaków.

Siirila przebija się przez ręce Kłosa.

Śliwka kiwa z lewego skrzydła w sam środek boiska Finów.

Tervaportti chciał zagrać podobną akcję do Kaurto jednak mu się nie udało. Atak w taśmę.

Piotr Nowakowski po raz drugi.

Finowie zepsuli dwie z trzech swoich zagrywek.

Sinkkonen udanie z prawego skrzydła.

Czysta siatka Nowakowskiego. Środkowy bez problemów skończył akcję punktem.

Duet Konarski Nowakowski pilnuje środka i piłka zostaje po stronie Polaków, dopiero w kolejnej akcji Karuto wykorzystuje ich ręce do skończenia ataku.

Kaislasalo bije z prawego, lecz Polacy podbijają jeszcze jego atak. Dopiero w kolejnym kontakcie z piłką popełniamy błąd.

Punkt inauguracyjny dla Polaków! Olek Śliwka kończy po prostej z prawego skrzydła.

Wyjściowe składy:

Polska: Nowakowski, Szalpuk, Konarski, Łomacz, Śliwka, Kłos, Zatorski i Wojtaszek (libero)

Finlandia: Tervaportti, Makinen, Krastins, Siirila, Kaislasalo, Kaurto, Kerminen (libero)

Obie ekipy już po rozgrzewce, za chwilę hymny narodowe! Zaczynamy!

Zakończyło się już spotkanie Serbia - Brazylia. Mistrzowie olimpijscy pewnie wygrali 3:0 i jeszcze nieoficjalnie wywalczyli tegoroczny Puchar. Początek meczu Polaków o godzinie 15.

Kto wygra mecz?

Dzisiejszy przeciwnik Biało-Czerwonych, Finlandia, w turnieju notuje jak dotąd wyłącznie porażki. Tak jak o tym meczu z Brazylią będzie chciała szybko zapomnieć (0:3, sety 16:, 12:, 15:), tak ten z Serbami zagrała bardzo dobrze. Suommi przegrali 1:3, ale niewiele brakowało do tie-breaka.

Zawodnikami, na których Polacy będą musieli zwrócić uwagę to Peetu Makinen oraz Elviss Krastins. Zarówno pierwszy jak i drugi przyjmują względnie dobrze, a w ataku odpowiednio obstawiają skrzydła. Co ciekawe Krastins jest jedyną opcją Eemi Tervaporttiego w decydujących fazach setów. Podczas meczu z Serbami wszystkie piłki w grze na przewagi w ciemno szły właśnie do niego.

Jednym z wspomnianych testowanych ustawień był atak. W meczu z Serbami Heynen do gry desygnował Konarskiego, natomiast w spotkaniu z Brazylią Muzaja.

Który z zawodników powinien być pierwszym podczas kwalifikacji w Gdańsku?

Jak dotąd Polakom idzie w Memoriale ze zmiennym szczęściem. Najpierw wygrali z Serbami 3:1, a następnie przegrali z Brazylią 1:3. Próbują różnych ustawień co ma ich przygotować do turnieju kwalifikacyjnego w Gdańsku.

Tym co z pewnością siatkarze Heynena będą musieli jeszcze poprawić przed wyjazdem do Gdańska to przyjęcie. Zarówno Kubiak jak i Leon przeciętnie spisują się na swoich pozycją. Nieco lepiej radzi sobie Leon, jednak nadal nie jest to poziom, który zachwyca.

Po raz ostatni dzień dobry z Tauron Areny Kraków podczas XVII Memoriału Wagnera. W ostatnim meczu turnieju Polacy zagrają z Finlandią.