Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i już teraz zapraszamy na ostatni mecz PlusLigi bowiem złoto nie zakończyło zmagań. Jeszcze Verva i Skra walczy o brąz.

Choć wszyscy stawiali na ZAKSĘ, to Jastrzębski Węgiel z tegorocznym złotem. Dla ZAKSY pozostało srebro ale i walka o mistrzostwo Ligi Mistrzów.

Jastrzębianie na tytuł czekali 17 lat!

Najlepszym zawodnikiem meczu został Kuba Bucki, który nie rozpoczął meczu w podstawowym składzie.

Jastrzębski Węgiel mistrzem Polski 2020/2021!

Tervaportti psuje serwis a Gardini jeszcze prosi podopiecznych na czas.

Szymura i złota meczowa dla Jastrzębskiego!

Kaczmarek jeszcze trzyma ZAKSĘ w grze o medale.

Semeniuk zablokowany. Już tylko dwóch punktów brakuje Jastrzębiu do złota po 17 latach czekania!

Blok aut Buckiego.

Toniutti już nie kombinuje. Wszystko idzie przez Kaczmarka.

Louati był w fatalnej sytuacji, ale wykorzystał ręce Kaczmarka w ataku.

Na boisku wraz z fizjoterapeutą leży Kampa. Trudno powiedzieć czy to coś poważnego, czy działanie mające na celu wybicie rywala z uderzenia.

Bucki zablokowany na prawym skrzydle.

Kaczmarek jeszcze utrzymuje ZAKSĘ w grze.

Gladyr dobija obrońców mistrzowskiego tytułu zagrywką.

Bucki utrzymuje tempo.

Nie idzie taktyką, to Kaczmarek stawia na siłę.

Drugi czas dla ZAKSY. Jastrzębianom brakuje już tylko siedmiu punktów do złota PlusLigi!

ZAKSA chciałaby już chyba opuścić halę... Śliwka efektownie zatrzymany blokiem. Jastrzębie przełamuje!

Jastrzębianie reklamowali nieczyste odbicie Kaczmarka, ale rozwiązali to w sportowy sposób. Louati z szóstej strefy.

Kaczmarek wyciąga drużynę z feralnego ustawienia.

ZAKSA pogrążą się błędami własnymi, a Kampa nie schodzi z pola serwisowego.

Czas dla ZAKSY.

Kaczmarek zablokowany przez Szymurę. Jastrzębie już dzieli tylko jeden punkt od ZAKSY.

W końcu Grbić postanawia ściągnąć Semeniuka. Wchodzi Depowski.

Co za czapa! Gladyr zastopował pipe'a Semeniuka.

Kaczmarek teraz próbował tej sztuczki z Szymurą, lecz ten się nie dał. Co więcej zaatakował i zapunktował.

Wyczerpał się limit błędów Fornala w tym secie. Wchodzi Louati.

Kaczmarek zaskoczył skrótem Fornala.

Blok na Szymurze. Przyjmujący był tak wyrzucony za antenkę, że był bez szans w starciu z potrójnym blokiem.

ZAKSIE udaje się podbić jastrzębski atak, ale dopuszczają się podwójnego odbicia.

Jak Fornal nie kończy, to Kampa podaje do Szymury i ten punktuje.

Fornal, który świetnie spisywał się w dwóch poprzednich setach teraz ma gorsze pięć minut. Atakuje w aut.

Udana akcja przez środek ZAKSY.

Śliwka punktuje serwisem.

Gladyr zaserwował 113 km/h czym położył Zatorskiego. Mimo to udało się ZAKSIE zapunktować, kończył Kaczmarek.

Bucki mocno po skosie.

W kolejnej akcji Śliwka już skuteczny.

Śliwka chciał przechytrzyć rywali i zaatakować pod górę po rękach, ale przeliczył się. Jastrzębianie skoczyli niżej niż zakładał.

Gladyr mocno ze środka siatki.

Szymura i Gladyr próbowali zastopować Rejno, lecz ten się nie dał.

Kędzierzynianie wpadają w siatkę.

Trudno powiedzieć co się stało z ustawieniem ZAKSY w ostatniej akcji. Zamiast Rejno na środku znalazł się Śliwka.

Fornal nie kończy za pierwszym razem, lecz za drugim kiwa i ZAKSIE nie udaje się podbić.

Gardini prosi o czas.

Kochanowski serwuje w Fornala, a ten sobie nie radzi z przyjęciem.

Semeniuk w udanej akcji z lewego skrzydła. Brakuje ZAKSIE tego zawodnika. Jak na razie gra na ratio -2.

Po dwóch setach udaje się ZAKSIE zatrzymać Fornala. Semeniuk w roli głównej.

Bucki atakuje po prostej, a Zatorski nie daje rady w obronie.

Czwartego seta Kampa rozpoczyna złą wystawą, ale Gladyr sobie radzi.

Chyba nie pomylimy się mówiąc, że ten set może zadecydować o tegorocznym mistrzostwie. Czy ZAKSA się po tym podniesie, a Jastrzębie nie będzie się bało sięgnąć po złoto?

Czy Jastrzębski Węgiel zdobędzie tegoroczne złoto?

Gladyr serwuje, a ZAKSA ledwo przyjmuje. Jest przechodząca i Wiśniewski kończy seta!

Semeniuk bije w aut... Setowa dla JW.

Przerwa wybiła Kaczmarka z uderzenia, psuje kolejny serwis.

Czas dla Gardiniego.

Kaczmarek zawodził, ale w takim momencie serwuje asa. Setowa, ale dla ZAKSY.

Rejno wyrównuje, będziemy grać na przewagi.

Czas dla Grbicia.

Tak jak pisaliśmy, wideoweryfikacja pokazała ewidentny błąd Semeniuka. Setowa dla JW.

Sędziowie dali punkt ZAKSIE po bloku na Buckim, ale jeszcze sprawdzamy. Wcześniej Semeniuk i to bardzo widocznie wpadł w antenkę.

Semeniuk bije i chyba sam nie wierzy, że zapunktował.

Było nerwowo, a kędzierzyńskie emocje ostudził Śliwka psują zagrywkę.

Bucki bije po prostej w aut i ZAKSA wyrównuje! Będziemy mieć nerwową końcówkę.

Semeniuk dalej źle przyjmuje, ale Kaczmarek ma na tyle wysoko piłkę, że kończy.

Kędzierzynianie wyblokowują Wiśniewskiego, ale Kaczmarek wpada w siatkę.

Toniutti serwuje asa i łapie kontakt z rywalem.

Dla odmiany ZAKSA zdobywa punkt z lewego skrzydła, obił ręce Śliwka.

Udanie Wiśniewski na środku.

ZAKSA miała sytuacyjną, a Wiśniewski się nie popisał. Skakali do Śliwki we trójkę, a on na środku schował ręce stwarzając idealne warunki Śliwce.

Semeniuk zapunktował po dłuższym czasie. Wypchnął piłkę po rękach blokujących.

Wchodzi Rejno za Smitha.

Grbić prosi o czas. Przede wszystkim musi ostudzić Semeniuka, który poza asem na początku seta, gra źle.

Semeniuk bije w aut. JW odskakuje na trzy oczka.

Fornal nadal nieuchwytny dla kędzierzyńskiego bloku.

ZAKSA się nie zraziła. Toniutti od razu powtórka do Smitha i ten wbija gwoździa rywalom.

Przełamanie dla Jastrzębskiego. Gladyr blokuje Smitha na środku.

Semeniuk nie kończy dwukrotnie, a gdy Fornal dochodzi do głosu nie daje szans obrońcom tytułu.

Gladyr wygrywa rywalizację z Kochanowskim na siatce.

Śliwka zmienił strony i skończył.

Kędzierzynianie się bronią, ale gdy Śliwka dostaje trzeci raz szansę na skończenie akcji jest brutalnie zastopowany przez rywali.

Blok aut Fornala. Jastrzębianie z minimalnym prowadzeniem.

Śliwka wpada w siatkę przy próbie kiwki na lewym skrzydle.

Szymura nie do ruszenia zagrywką jak na razie. Kończy w drugim uderzeniu Fornal.

Semeniuk znów atakuje w aut. Jastrzębianie reklamują u sędziego każdy kontakt Śliwki z piłką.

Kędzierzynianie wyblokowują Buckiego, ale i wpadają w siatkę.

Kaczmarek kończy z prawego skrzydła.

Kochanowski tak bardzo chciał ustrzelić stojącego przy linii Fornala, że wyrzucił piłkę dwa metry poza boisko.

ZAKSA ledwo radzi sobie z serwisem Kampy i  oddaje piłkę za darmo rywalom. Kończy Szymura.

Szymura bije obok kędzierzyńskiego bloku.

Bucki przełamuje ręce Śliwki w bloku.

Kochanowski po raz kolejny. Robi się coraz goręcej pod siatką.

Kończy Kochanowski, a gospodarze reklamują nieczyste odbicie.

Śliwka kończy na lewej flance na podwójnym bloku.

As serwisowy Semeniuka.

Jastrzębianie wpadają w siatkę a do dyskusji na temat czystości kiwek Śliwki włącza się także Jelena Blagojević, kapitan Developresu SkyRes.

Kaczmarek wrócił na boisko po tym jak zmienił go w końcówce Kluth i zepsuł od razu serwis.

Fornal nie do zatrzymania od jakiegoś czasu. ZAKSA znów nie kończy pierwszego swojego ataku.

Patrząc po dwóch setach możemy mieć powtórkę z środy gdy Jastrzębianie odpalili dopiero w drugim secie.

Fornal show w końcówce. As serwisowy przyjmującego zamyka seta.

Fornal wbija gwoździa ZAKSIE i daje pierwszą setową.

Śliwka udanie na kontrze.

Bucki psuje, ale nie poprawia tym humorów ZAKSIE. Kędzierzynianie mają pięciopunktową stratę w końcówce.

Jastrzębianie dobijają obrońców tytułu. Fornal stopuje ponownie Kaczmarka blokiem.

Do Semeniuka jastrzębianie nie muszą już nawet skakać. Sam atakuje w siatkę.

Obie drużyny ledwo oddychają po ostatniej akcji, ale Fornalowi jeszcze udało się znaleźć siły i skończyć.

Akcja na miarę finałów mistrzostw Polski! Kędzierzynianie próbowali przebić się przez blok gospodarzy, ale z marnym efektem. Gdy po ataku Semeniuka została piłka po stronie JW, kontrę dostał Wiśniewski i ja wykorzystał.

A jednak punkt dla ZAKSY. Piłka dotknęła bloku.

Śliwka najpierw kiwnął, a za drugim razem jak dostał okazję do skończenia to uderzył mocno ale w aut.

Kaczmarek na trzy razy. Dwa razy nie skończył, a za trzecim Fornal znów go zablokował.

Bucki zatrzymany blokiem.

Kaczmarek skuteczny po prostej.

Przerwa na nic się nie zdała. Jastrzębski Węgiel złapał wiatr w żagle. Śliwka ledwo przyjmuje serwis Szymury, a Bucki kończy kontrę.

Grbić prosi od razu o czas. Nie może pozwolić na odskoczenie gospodarzom.

Fornal w pojedynkę stopuje Kaczmarka.

Kędzierzynianie zaledwie raz przeczytali zamiary Kampy z pipe'em. Teraz znowu wystawił na czysto do Fornala.

Śliwka kończy z szóstej strefy.

JW gra przez najniższego. Szymura bez problemu radzi sobie z blokiem Toniuttiego.

Kaczmarek przełamuje ręce jastrzębskich blokujących.

Efektowne zbicie Buckiego.

Po przerwie Semeniuk wyprowadza ZAKSĘ z impasu.

Bucki po raz trzeci. Przełamanie dla Jastrzębskiego Węgla.

Kolejny as Buckiego i wyrównanie wyniku. ZAKSA prowadziła już trzema punktami.

As serwisowy Buckiego.

Fornal zdobywa trzeci punkt w meczu.

Choć przed paroma dniami w Kędzierzynie Gladyr był tym, który podnosił morale, teraz schodzi ze spuszczoną głową. Psuje kolejną zagrywkę.

Kaczmarek punktuje po prostej. Popiwczakowi nie udaje się utrzymać piłki w grze.

Jastrzębianie efektownie z szóstej strefy. Fornal kończy na czystej siatce.

Natomiast Bucki bije w aut bez bloku.

Kaczmarek już nas do tego przyzwyczaił, że w mecz wchodzi późno. Kolejne mocne zbicie atakującego.

Szymura po raz kolejny skuteczny ze skrzydła. Jak na razie bardzo dobra zmiana Gardiniego.

Kaczmarek atakuje dziennikarzy swoim atakiem, ale trafia wcześniej w boisko.

Szymura przyjmuje w punkt mocną zagrywkę Kaczmarka i kończy akcję przez lewe skrzydło.

Fornal mocno zagrywką, ale Kaczmarek jeszcze mocniej z prawego skrzydła.

Kochanowski trafia idealnie w sam róg boiska zagrywką.

Śliwka nie kończy, ale i Bucki bije w aut.

Fornal powstrzymany z pipe'a. Skutecznie gaszą go kędzierzynianie od samego początku zagrywką.

Fornal potężnie po prostej, ale nie kończy podobnie jak Wiśniewski. Środkowy dopiero w drugim uderzeniu skończył.

Poza Buckim na boisku został też Szymura. Otwiera on wynik drugiego seta.

Po pierwszym secie widać determinację ZAKSY w wyrównaniu rywalizacji, ale nie można powiedzieć, że broniący tytuł mistrzowie grają bezbłędnie. Zawodzi im jak na razie prawe skrzydło i Łukasz Kaczmarek.

Z kolei jastrzębianie mają problemy ze skończeniem pierwszego ataku i wyglądają na zestresowanych. Zasadnicze pytanie jakie pada to dlaczego Bucki nie zaczął w wyjściowym składzie. Już teraz widać, że na drugi set to właśnie on wyjdzie od początku.

ZAKSIE trudno było postawić kropkę nad "i", ale zrobił to Gladyr psując zagrywkę.

Kaczmarek dostał sytuacyjną na lewym skrzydle i bez bloku wyrzucił piłkę daleko w aut. Jego frustrację słyszała cała hala...

Bucki broni pierwszej setowej.

Potrójny blok zastopował Fornala.

Ponownie Bucki stanął na przeciw Śliwki i zmusił przyjmującego do kiwki.

Po takim bloku duetu Gladyr-Bucki może odechcieć się grać w siatkówkę. Powstrzymany Śliwka.

Grbić zmuszony do wzięcia kolejnego czasu.

Zatorski robi swoje w obronie, ale gdy Fornal kiwał, nie kędzierzynianie nie poradzili sobie już z utrzymaniem piłki w grze.

Ponownie solidna ściana stanęła na przeciwko Kaczmarka, jednak tym razem poradził sobie.

Za pierwszym razem ZAKSA podbija Buckiego, ale za drugim razem już takiej szansy nie dostaje.

Dynamicznie Semeniuk z lewego skrzydła.

Ależ ściana stanęła na Kaczmarku. Blokował Gladyr.

Nieczyste uderzenie Kaczmarka w serwisie.

Kampa odpowiada bliźniaczym zagraniem. W roli głównej Wiśniewski.

Kochanowski w końcu "dobija się" do pomarańczowego.

Semeniuk ledwo odbiera serwis Buckiego, ale Kaczmarek nie kończy z prawego skrzydła. Robi to Bucki i daje kolejny punkt JW.

Kolejna zmiana w drużynie gości. Wchodzi Bucki.

Al Hachdadi atakuje, ale Toniutti go podbija, a kontrę kończy Semeniuk.

Czas dla Jastrzębskiego Węgla.

Jednak to był as. Pokazała to wideoweryfikacja.

Śliwka teraz zaskoczył zagrywką i zaserwował floata, który jednak ląduje na aucie.

ZAKSA szybko odrabia straty. Kończy Semeniuk z pipe'a.

Z halowych ciekawostek, kwadrat krzyczy do Śliwki "brawo, gramy w ręczną" co jedynie pokazuje jak napięta jest atmosfera między zespołami. Siatkarze odnoszą się do słów Gladyra, które padły w wywiadzie dla WP. Więcej:

Czas dla Gribicia.

Trzy punkty z rzędu JW. Kaczmarek zaatakował w aut.

Louati zjechał od razu do kwadratu, a Szymura wszedł i od razu zaserwował asa.

Smith sprowadza do parteru Fornala zagrywką, a Louati nie przedziera się ponownie przez blok.

Louati zgaszony blokiem. na prawym skrzydle.

Sędzia odgwizdał przełożenie rąk jastrzębianom co rozpoczęło dyskusje.

Obie ekipy obdarowują się zepsutymi zagrywkami.

Semeniuk wykorzystuje ręce blokujących na lewej flance.

Louati przedziera się przez podwójny blok ZAKSY.

Smith atakuje ze środka czym ściąga Fornala z zagrywki.

Fornal również straszy zagrywką kędzierzynian.

Choć w zagrywce dobrze grają, w ataku już niekoniecznie. Wcześniej nie kończył Kochanowski i Śliwka, a teraz Semeniuk atakuje w aut.

Śliwka bierze ryzyko w sytuacyjnej piłkę i wyrzuca ją w aut.

Po przerwie Śliwka zaserwował po taśmie i Jastrzębianie poradzili sobie z przyjęciem, jednak wyprowadzenie ataku łatwo im nie przyszło. Al Hachdadi musiał obijać wysoki blok.

Trzy asowe zagrywki Śliwki zmuszają Gardiniego do wzięcia czasu.

Śliwka po raz trzeci! Przyjmujący chce chyba odpokutować winy pierwszego finałowego meczu. Dla przypomnienia zagrał na -8.

Kolejna punktowa zagrywka Śliwki. Nie poradził sobie w przyjęciu Louati.

ZAKSA nabuzowana od samego początku. Śliwka serwuje asa.

Potwierdzenie, że zaatakował bez bloku w aut dał challenge.

Kędzierzynianie dobrze pilnują blokiem zarówno lewego jak i prawego skrzydła. Fornal trzy razy próbował się przebić, a jak już mu się to udało to zaatakował w aut.

Jastrzębie odpowiada atakiem z pipe'a. Kończył Louati.

Semeniuk dobrze przyjmuje, ale Kochanowski nie kończy. Dopiero kiwka Śliwki dała otwierający punkt ZAKSIE.

Jako pierwsi piłkę do gry będą wprowadzać Jastrzębianie. Zaczynamy walkę o złoto!

Wyjściowe składy:

Jastrzębskie Węgiel: Louati, Wiśniewski, Kampa, Al Hachdadi, Gladyr, Fornal, Popiwczak (libero)

ZAKSA: Kaczmarek, Śliwka, Semeniuk, Smith, Kochanowski, Toniutti, Zatorski (libero)

Sprawiedliwymi meczu będą:

Sędzia pierwszy:Maciej Maciejewski

Sędzia drugi:Jarosław Makowski

Komisarz:Zbigniew Tokarski

Kwalifikator:Grzegorz Jacyna

Obie drużyny rozgrzewają się już na siatce. Niedługo zaczynamy!

Patrząc na medalową historię obu drużyn, jeżeli Jastrzębianie dzisiaj wygrają będzie to ich drugie złoto. Ostatni raz cieszyli się z tego medalu 17 lat temu, w sezonie 2003/2004.

Z kolei ZAKSA ma na swoim koncie osiem złotych medali, dwa w ostatnich latach.

Do drugiego meczu finałowego pozostało około 30 minut, natomiast przed chwilą skończyła się druga odsłona walki o brąz. PGE Skra Bełchatów przedłużyła rywalizację pokonując Vervę Warszawa 3:1. O tym kto stanie na najniższym stopniu podium zadecyduje trzeci mecz, który odbędzie się w środę w Bełchatowie.

Kto wygra mecz?

Jednak choć Jastrzębie prowadzi, a w drugim meczu gra u siebie, ZAKSA niejednokrotnie pokazała, że potrafi grać z nożem na gardle. Dla nich ewentualna porażka w meczu będzie oznaczała przegrane złoto. Z kolei wygrana przeniesie rywalizację do Kędzierzyna Koźle gdzie dojdzie do decydującego starcia.

Wiele będzie zależało od Olka Śliwki, który w pierwszym meczu zagrał zdecydowanie poniżej oczekiwań. Więcej punktów oddał Jastrzębiu aniżeli dał swojej drużynie.

Tym, który dał impuls do walki Jastrzębskiemu Węglowi był doświadczony środkowy Jurij Gladyr.

- Uznałem, że muszę zareagować. Zrobić coś, żeby pobudzić zespół do walki. Rozmawialiśmy przed meczem, że chociaż wiemy, jak mocna jest ZAKSA, że w Pluslidze w tym sezonie wszystkich miażdży, ale nie możemy wyjść na boisko i patrzeć, jak pięknie grają nasi rywale. Musimy chcieć rozszarpać ich na kawałki. Moim zdaniem tylko tak można z nimi wygrać. Wywierać na nich dużą presję. To świetni zawodnicy, świetny kolektyw, który trudno rozbić. Przekonaliśmy się o tym nie tylko my, ale i najwięksi europejscy potentaci. Ale przecież w ZAKSIE nie grają roboty, tylko ludzie. I tak jak wszyscy, pod presją mogą pęknąć - mówił środkowy JW.

W rywalizacji do dwóch zwycięstw prowadzą dzisiejsi gospodarze. Jastrzębski Węgiel mimo złego występu w premierowej odsłonie pierwszego finał, w trzech kolejnych setach zdecydowanie górował nad Grupą Azoty ZAKSA wygrywając 3:1.

Witamy z Jastrzębia Zdrój! Już o godzinie 17:30 drugie finałowe starcie o mistrzostwo PlusLigi. Jastrzębskie Węgiel będzie mierzył się z Grupą Azoty ZAKSĄ.