Doświadczenie górą! Znamy triumfatorki turnieju debla WTA Finals

Za nami pierwszy finał w ramach prestiżowego turnieju WTA Finals 2023. Po tytuł w deblu sięgnęły Laura Siegemund i Wiera Zwonariowa, które w decydującym meczu zwyciężyły parę Nicole Melichar-Martinez i Ellen Perez 6:4, 6:4.

Rafał Smoliński
Laura Siegemund i Wiera Zwonariowa Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Laura Siegemund i Wiera Zwonariowa
To były znakomite dni dla oznaczonej szóstym numerem pary. Laura Siegemund i Wiera Zwonariowa dostały się do półfinału jako ostatnie, pokonując w fazie grupowej oznaczone "jedynką" Coco Gauff i Jessikę Pegulę. Potem w półfinale wyeliminowały grające z "dwójką" Storm Hunter i Elise Mertens.

W poniedziałkowym finale Niemka i Rosjanka pokonały grający z "ósemką" amerykańsko-australijski duet Nicole Melichar-Martinez i Ellen Perez 6:4, 6:4. Dzięki temu zostały triumfatorkami turnieju debla zawodów WTA Finals 2023.

Finał trwał godzinę i 38 minut. Obie pary miały sporo break pointów, ale były problemy z ich wykorzystaniem. W premierowej odsłonie kluczowe okazało się przełamanie wywalczone przy serwisie Perez w trzecim gemie. Potem Amerykanka i Australijka mogły odrobić stratę, ale najpierw podanie uratowała Siegemund, a następnie Zwonariowa. W dziesiątym gemie Niemka i Rosjanka wykorzystały trzeciego setbola.

W drugiej partii obraz gry nie uległ zmianie. Na początku okazji nie brakowało. W trzecim gemie przełamane zostało podanie Melichar-Martinez, ale już po zmianie stron było po 2. Po chwili serwisu nie utrzymała Perez i to było rozstrzygające. Siegemund i Zwonariowa nie dały się już zaskoczyć. W dziesiątym gemie wykorzystały trzecią piłkę meczową, gdy reprezentantka naszych zachodnich sąsiadów zdobyła punkt przy siatce.

W 2020 roku Siegemund i Zwonariowa zwyciężyły w US Open. W tym sezonie były w finale nowojorskiej imprezy, a dwa miesiące później okazały się najlepsze w Turnieju Mistrzyń. To wielki sukces dla tych doświadczonych tenisistek.

39-letnia Zwonariowa poprawiła na 16-7 bilans w deblowych finałach zawodów głównego cyklu. Na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI wieku była wiceliderką rankingu singlistek i w 2008 roku przegrała w finale WTA Finals rozgrywanych w katarskiej Dosze z Amerykanką Venus Williams.

Natomiast dla 35-letniej Siegemund to 14. trofeum w grze podwójnej w głównym cyklu (bilans finałów 14-6). W lipcu Niemka zawitała do Warszawy, gdzie pokazała waleczne serce w drodze do finału singla. W meczu o tytuł nie sprostała jednak faworyzowanej Idze Świątek.

WTA Finals, Cancun (Meksyk)
Tour Championships, kort twardy, pula nagród 9 mln dolarów
poniedziałek, 6 listopada

finał gry podwójnej:

Laura Siegemund (Niemcy, 6) / Wiera Zwonariowa (6) - Nicole Melichar-Martinez (USA, 8) / Ellen Perez (Australia, 8) 6:4, 6:4

Wyniki i tabele WTA Finals 2023

Novak Djoković otworzył się na problemy. "To było coś, z czym normalnie się nie spotykam"
Czeka na to od sześciu lat. Po porażce zalał się łzami

Czy Laura Siegemund i Wiera Zwonariowa wygrają turniej Wielkiego Szlema w 2024 roku?