Tokio 2020. Grad bramek w meczu o brązowe medale. Mistrzynie świata na podium

Reprezentacja USA po raz pierwszy w historii znalazła się na najniższym stopniu podium piłkarskiego turnieju igrzysk olimpijskich kobiet. W meczu o trzecie miejsce ekipa zza oceanu pokonała Australię 4:3

Jacek Pawłowski
 Tierna Davidson Getty Images / Atsushi Tomura / Na zdjęciu: Tierna Davidson
Rywalizacja Australijek z Amerykankami była drugim starciem obu ekip na turnieju olimpijskim w Tokio. W pierwszym podejściu oba zespoły podzieliły się punktami, remisując 1:1. Czwartkowe starcie przysporzyło kibicom zdecydowanie więcej emocji, padło również dużo więcej bramek.

Na pierwsze gole nie trzeba było czekać zbyt długo. W ósmej minucie Megan Rapinoe doskonale dośrodkowała z rzutu wolnego, błąd pod presją Carli Lloyd popełniła bramkarka Matildas Teagan Micah i piłka wpadła do siatki.

Ekipa z Antypodów wyrównała kilka minut później, wykorzystując zamieszanie w polu karnym rywalek po dośrodkowaniu Tierny Davidson. Najlepiej w tej sytuacji odnalazła się Caitlin Food, która umieściła piłkę w siatce. Australijki nie nacieszyły się jednak remisem zbyt długo, bowiem w 21 minucie ponownie trafiła gwiazda ekipy zza oceanu. Megan Rapinoe w 21 minucie wykorzystała błędy w obronie rywalek, po raz kolejny wyprowadzając swój zespół na prowadzenie. W doliczonym czasie gry wynik podwyższyła jeszcze Carli Loyd, finalizując doskonałe dośrodkowanie Lindsey Horan.

Po przerwie ponownie strzelanie rozpoczęły Amerykanki, zdobywając bramkę na 4:1. Kolejny raz błąd w tym meczu popełniła bramkarka ekipy z Antypodów. Teagan Micach spóźniła się z wyjściem do piłki, co wykorzystała Carli Lloyd, trafiając po raz drugi w tym spotkaniu.

Matildas starały się odwrócić losy pojedynku, w 54 minucie zdobywając kontaktowego gol. To dało nadzieje Australijkom, które rzuciły się do ataku. Niewiele brakowało, aby to się zemściło, Carli Lloyd w 65 minucie nie wykorzystała jednak okazji do ustrzelenia hattricka. W 90 minucie trafiła natomiast Emilia Gielnik, zabrakło jednak czasu na wyrównanie i doprowadzenie do dogrywki. Tym samym Amerykanki po raz pierwszy w historii wywalczyły brązowe medale igrzysk olimpijskich.