MŚ w skokach 2019: skoczkowie rządzą w Polsce. Zdobyli siedem tytułów mistrzowskich

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images /  / Na zdjęciu: Adam Małysz
Getty Images / / Na zdjęciu: Adam Małysz
zdjęcie autora artykułu

Reprezentanci Polski zdobyli podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym dziesięć złotych medali. Prym wiodą skoczkowie narciarscy, a przede wszystkim czterokrotny mistrz Adam Małysz.

Pierwszy medal dla Polski podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym wywalczył Stanisław Marusarz. Legendarny skoczek zajął drugie miejsce w konkursie rozegranym 27 lutego 1938 roku w Lahti. Do triumfatora - Asbjoerna Ruuda stracił jedynie 0,3 pkt.

Łącznie Biało-Czerwoni zdobyli 26 medali, co daje 12. miejsce w klasyfikacji wszech czasów. Składa się na to 9 złotych, 6 srebrnych i 11 brązowych krążków. Wśród zwycięzców prym wiodą skoczkowie.

Czytaj także: MŚ 2019 Seefeld: "Chłopy, obudźcie się!". Adam Małysz mobilizował sennych Polaków

Podwójne mistrzostwo Fortuny

Do 1984 roku włącznie obowiązywała zasada tzw. podwójnego mistrzostwa. Oznaczało to, że zimowe igrzyska olimpijskie były jednocześnie także mistrzostwami świata w narciarstwie klasycznym.

ZOBACZ WIDEO: Trzeci weekend PŚ w skokach w Polsce? Hofer ocenił szanse

Z tego powodu w gronie mistrzów świata wymieniany jest Wojciech Fortuna - złoty medalista zimowych igrzysk w Sapporo w 1972 roku. Do klasyfikacji zalicza się także brązowy krążek wywalczony przez Franciszka Groń-Gąsienicę szesnaście lat wcześniej w Cortina d'Ampezzo w kombinacji norweskiej.

Sześć lat później, podczas mistrzostw świata w Lahti, złoty medal wywalczył Józef Łuszczek. Polski biegacz był najlepszy w biegu na 15 km. Warto dodać, że trzy dni wcześniej zajął trzecie miejsce na dystansie dwukrotnie dłuższym.

W zależności od źródła prezentowane są klasyfikacje medalowe uwzględniające (lub nie) zasadę podwójnego mistrzostwa. Zarówno w jednej, jak i drugiej, Polska znajduje się na 12. miejscu.

Król Adam Małysz

Na kolejne złoto wywalczone podczas właściwych mistrzostw świata przyszło poczekać do 2001 roku i eksplozji formy Adama Małysza. "Orzeł z Wisły" jechał do Lahti jako jeden z głównych faworytów do zwycięstwa.

Na dużej skoczni nieznacznie przegrał ze swoim największym rywalem z tamtego okresu Martinem Schmittem. Cztery dni później na skoczni Salpausselkä (HS100) był już bezkonkurencyjny.

Adam Małysz niesamowicie spisał się podczas kolejnych mistrzostw, które odbyły się w Predazzo. Dołożył do swojego dorobku dwa złote medale. Jego licznik zwycięstw zatrzymał się w 2007 roku w Sapporo.

Czytaj także: Kamil Stoch wytłumaczył swój przeciętny skok. W kwalifikacjach skakał "bez szarpania"

Skoczkowie dominują

W jego ślady poszli inni polscy skoczkowie. Dokładnie po dziesięciu latach sukces Małysza z Predazzo powtórzył Kamil Stoch, który był najlepszy na dużej skoczni.

Polacy przeszli do historii cztery lata później. Podczas konkursu drużynowego nie dali szans swoim rywalom - skakali równo i przede wszystkim daleko. Drudzy Norwegowie stracili do Biało-Czerwonych ponad 25 punktów.

Tym samym skoczkowie mają w swoim dorobku 7 z 10 tytułów mistrzowskich wywalczonych przez Polaków. Dwukrotnie na najwyższym stopniu podium stawała Justyna Kowalczyk. Obecnie 36-letnia zawodniczka oba złote medale wywalczyła w Libercu w 2009 roku. Najpierw zwyciężyła w biegu łączonym 2x7,5 km, a następnie na królewskim dystansie 30 km.

Najbardziej utytułowanym polskim sportowcem podczas MŚ w narciarstwie klasycznym jest Adam Małysz z czterema tytułami. Drugie miejsce zajmują ex aequo Justyna Kowalczyk i Kamil Stoch, przy czym skoczek raz zwyciężył indywidualnie, a raz w drużynie. Po jednym złocie mają na swoich kontach Wojciech Fortuna i Józef Łuszczek, a także Piotr Żyła, Maciej Kot i Dawid Kubacki (trzej ostatni w drużynie).

Złote medale Polaków podczas MŚ w narciarstwie klasycznym:

Data Miejsce Konkurencja Zawodnik
11.02.1972SapporoSkoki narciarskie, duża skoczniaWojciech Fortuna*
22.02.1978LahtiBiegi narciarskie, bieg na 15 kmJózef Łuszczek
23.02.2001LahtiSkoki narciarskie, normalna skoczniaAdam Małysz
22.02.2003PredazzoSkoki narciarskie, duża skoczniaAdam Małysz
28.02.2003PredazzoSkoki narciarskie, normalna skoczniaAdam Małysz
03.03.2007SapporoSkoki narciarskie, normalna skoczniaAdam Małysz
21.02.2009LiberecBiegi narciarskie, bieg łączony 2x7,5 kmJustyna Kowalczyk
28.02.2009LiberecBiegi narciarskie, bieg na 30 kmJustyna Kowalczyk
28.02.2013PredazzoSkoki narciarskie, duża skoczniaKamil Stoch
04.03.2017LahtiSkoki narciarskie, konkurs drużynowyPiotr Żyła, Dawid Kubacki, Maciej Kot, Kamil Stoch
Źródło artykułu: