Żużel. Czy są powody do obaw, co do kondycji finansowej klubów? "Widzę to, jak wysokie kontrakty podpisywano"

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Sandra Rejzner / Na zdjęciu: Robert Chmiel
WP SportoweFakty / Sandra Rejzner / Na zdjęciu: Robert Chmiel
zdjęcie autora artykułu

KS Polonia Piła ma zastąpić na ligowej mapie ŻKS Polonię Piła i dołączyć do 2. Ligi Żużlowej. Czy tak się stanie i czy to będzie jedyny debiutant? O tym oraz o sytuacji finansowej klubów opowiada "Tygodnikowi Żużlowemu" Piotr Szymański.

23 drużyny podzielone na trzy poziomy mają wystartować w sezonie 2023 w polskich ligach żużlowych. Jedyną zmianą w porównaniu do tego roku ma być zastąpienie Budmax-Stal Polonii Piła przez KS Polonię Piła, bo ci pierwsi, a właściwie, to Robert Sikorski podjął decyzję o nieubieganiu się o licencję (więcej na ten temat TUTAJ).

Wokół nowego tworu jest jednak nadal wiele niewiadomych, o czym pisaliśmy TUTAJ. Mimo to w klubie z optymizmem patrzą na zbliżający się proces licencyjny.

- Po rozmowach, które prowadzę myślę, że jest szansa, że zobaczymy Polonię w lidze, a mówienie, że nie wystartuje jest przedwczesne - mówił Piotr Szymański, przewodniczący GKSŻ w rozmowie z "Tygodnikiem Żużlowym".

ZOBACZ Żużel. Magazyn PGE Ekstraligi. Witkowski, Frątczak i Pedersen gośćmi Musiała

W kontekście kolejnego sezonu przez jakiś czas mówiło się, że wystartować może drużyna z Krakowa, ale wiemy już, że tak się nie stanie. Czas pokaże, czy ekipa z Grodu Kraka, tak samo, jak i ta ze Świętochłowic wróci, ale np. w latach 2024-25. A czy jest szansa na drużyny zagraniczne, które uzupełniłyby obsadę?

- Jeżeli chodzi o Ukrainę, która jakiś czas temu planowała powrót do ligi polskiej, to jest to zwyczajnie niemożliwe z wiadomych względów. Być może zobaczymy w 2. LŻ Czechów, ale jest to melodia przyszłości - dodał Szymański, który zdradził, że nierealny jest również powrót Wolfe Wittstock.

Wiele w ostatnim czasie mówi się na temat sytuacji finansowej klubów. Witold Skrzydlewski w rozmowie z WP SportoweFakty przyznał, że przez brak regulaminu finansowego może dojść do prawdziwej weryfikacji. Głośne poglądy na temat podejścia klubów do kontraktów ma również prezes Metalika Recycling Kolejarza Rawicz - Sławomir Knop.

- Nikt nie mówił, że coś jest nie tak. Ponadto widzę to, jak wysokie kontrakty podpisywano w oknie transferowym. [...] Tak dobrego stanu klubów, nie było nigdy w historii. Niemniej nikt nie wie, co przyniesie przyszłość. Czasy nie są pewne - skomentował działacz.

Piotr Szymański przyznał, że popiera pomysł prezesa honorowego Orła Łódź, który od lat zabiega o to, by liga składała się z 20 meczów: 14 kolejek rundy zasadniczej oraz 6 rund play-off w systemie "każdy z każdym" w dwóch grupach dla ekip z miejsc 1-4 oraz 5-8.

Przewodniczący GKSŻ zauważa, że nie może być tak, że niektórzy sezon kończą w sierpniu, czy też nawet i w lipcu. To jest jednak temat na rozmowy przed podpisaniem nowej umowy z telewizją.

Czytaj także: Był ich dumą i chwałą. Miał zajechać wyżej od Janusza Kołodzieja Tam gwiazdy światowego żużla i reprezentanci Polski będą się ścigać zimą

Źródło artykułu:
Czy popierasz pomysł o systemie play-off dla drużyn z miejsc 1-4 i 5-8?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (3)
avatar
tomas68
23.11.2022
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
szkodnik o skutkach działania innych szkodników hehe,  ach ta hipokryzja.  
avatar
Lubelski dzbam
23.11.2022
Zgłoś do moderacji
0
2
Odpowiedz
Kluby 2 ligi mogą brać przykład z Lublina. Tam już 5 razy zamiatali dlugi pod dywan i tworzyli nowy klub! Czy to jest hejt ,czy jednak prawda !?